Dpmdv ar prinde bine unul pe civil/constituționalist, altul penalist.
Dacă dna Elena Radu nu candidează, Gheorghe Piperea nu și-ar putea sacrifica cariera de avocat (de altfel, e nevoie și de aripa Parakletos, pt apărarea solidă a drepturilor consumatorului), atunci cei mai perfecți candidați ar fi dl av Adrian Toni Neacsu (care a fost și magistrat) și dna av Marina-Ioana Alexandru , care a lăsat tot venitul/cabinetul și luptă de ani de zile doar pentru popor. Așa cum spune dumneaei, "singurul meu client este Poporul român".
Ambii Apărători asumați care au sacrificat multe (deși multe nu se văd, cei apropiați cunosc proporția sacrificiilor). Am avea astfel - echilibru (chiar și dpdv bărbat, femeie, că fim cool 🙂), experiență de "front" dovedită, susținută, trecută prin focuri, experiență cu politicul, talent diplomatic fără compromisuri, curaj, seriozitate, perspicacitate, consecvență samd.
Ar fi #combinația_perfectă, sistemul ar cam tremura în fața celor doi 🤫... Să luptăm pentru obținerea ei!
Dacă dna Elena Radu nu candidează, Gheorghe Piperea nu și-ar putea sacrifica cariera de avocat (de altfel, e nevoie și de aripa Parakletos, pt apărarea solidă a drepturilor consumatorului), atunci cei mai perfecți candidați ar fi dl av Adrian Toni Neacsu (care a fost și magistrat) și dna av Marina-Ioana Alexandru , care a lăsat tot venitul/cabinetul și luptă de ani de zile doar pentru popor. Așa cum spune dumneaei, "singurul meu client este Poporul român".
Ambii Apărători asumați care au sacrificat multe (deși multe nu se văd, cei apropiați cunosc proporția sacrificiilor). Am avea astfel - echilibru (chiar și dpdv bărbat, femeie, că fim cool 🙂), experiență de "front" dovedită, susținută, trecută prin focuri, experiență cu politicul, talent diplomatic fără compromisuri, curaj, seriozitate, perspicacitate, consecvență samd.
Ar fi #combinația_perfectă, sistemul ar cam tremura în fața celor doi 🤫... Să luptăm pentru obținerea ei!
👏39👍10❤8
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Sunt unii de părere că nu ar trebui făcute acele liste ale celor ce au pus umărul, deci au produs cu vârf și îndesat fărădelegile, crimele ultimilor ani. Că, vezi dragă Doamne!, nu ar fi creștinește (în opinia lor). Pe aceștia îi întreb: cine sunteți voi să decideți în numele VICTIMELOR acestor ticăloși? Zeci de mii de morți, zeci, sute de mii cu efecte adverse, sute de mii de AFECTAȚI psihologic, sute de mii infectați aproape irecuperabil de propagandă, de MINCIUNĂ. Sute de mii de copii cărora li s-au furat trei ani din viață și alții care, sperăm noi, cu multa trudă vor trebui a fi recuperați...
Prieteni, nu e vorba de patimă aici. Nu e vorba de "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte". Nu. Ci e vorba de PEDEVSIS. Creștine. Caută și vezi care este rostul ei. Apoi, "Arie" trebuie numit ca atare și arătat lumii întregi, din dragoste de seamân, nu din ură sau patimă; ci din protecționism. Față de fratele, de omul de lângă tine. De la un punct încolo RĂUL trebuie numit și arătat ca atare. Nu-i fură nimeni șansa mântuirii, nu-l osândește la moarte, dimpotrivă, asta îl va ajuta să realizeze - dacă va dori - măsura monstruozității la care a fost părtaș, victimele pe care le-a generat și minciuna pe care a pus-o la mijloc mai ceva decât pe o doctrină de credință.
Pe tâlharii de pe crucile din stânga și din dreapta Lui, Hristos nu i-a grațiat. Abia unul și-a câștigat mântuirea și acela mărturisind adevărul "Noi am făcut fărădelege [am ucis], MERITĂM asta..." (ați auzit voi să-l contrazică Judecătorul?), dar și Adevărul, pe Hristos. Asta l-a mântuit...
A, da. Vor iertare? Să vină să și-o răscumpere; să vinâ și să-și recunoască public vina și complicitățile în fața oamenilor, a autorităților și a lui Dumnezeu, că public au vătămat vieți. Să dea înapoi cât de cât la masura celor distruse, să pună ceva în loc care nu ar mai permite în veci asemenea blestemății. Să pună îndreptare. Cât s-o mai putea...
Așa că, mai ușor cu lacrimile de crocodil pe scări, mergeți de citiți Scripturile și Tradiția și lăsați lucrarea Duhului să sufle cum vrea El! Nu este al vostru a ierta un genocid, nu este al vostru a scuza sminteala și pagubele psihe-ului produse prin minciuna doctrinară propovăduită de un "arian" sau altul. Când veți reuși să înviați din morți macar una dintre victimele plandemice, atunci să veniți cu păreri înalte despre sine. Dar nici măcar atunci...
Prieteni, nu e vorba de patimă aici. Nu e vorba de "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte". Nu. Ci e vorba de PEDEVSIS. Creștine. Caută și vezi care este rostul ei. Apoi, "Arie" trebuie numit ca atare și arătat lumii întregi, din dragoste de seamân, nu din ură sau patimă; ci din protecționism. Față de fratele, de omul de lângă tine. De la un punct încolo RĂUL trebuie numit și arătat ca atare. Nu-i fură nimeni șansa mântuirii, nu-l osândește la moarte, dimpotrivă, asta îl va ajuta să realizeze - dacă va dori - măsura monstruozității la care a fost părtaș, victimele pe care le-a generat și minciuna pe care a pus-o la mijloc mai ceva decât pe o doctrină de credință.
Pe tâlharii de pe crucile din stânga și din dreapta Lui, Hristos nu i-a grațiat. Abia unul și-a câștigat mântuirea și acela mărturisind adevărul "Noi am făcut fărădelege [am ucis], MERITĂM asta..." (ați auzit voi să-l contrazică Judecătorul?), dar și Adevărul, pe Hristos. Asta l-a mântuit...
A, da. Vor iertare? Să vină să și-o răscumpere; să vinâ și să-și recunoască public vina și complicitățile în fața oamenilor, a autorităților și a lui Dumnezeu, că public au vătămat vieți. Să dea înapoi cât de cât la masura celor distruse, să pună ceva în loc care nu ar mai permite în veci asemenea blestemății. Să pună îndreptare. Cât s-o mai putea...
Așa că, mai ușor cu lacrimile de crocodil pe scări, mergeți de citiți Scripturile și Tradiția și lăsați lucrarea Duhului să sufle cum vrea El! Nu este al vostru a ierta un genocid, nu este al vostru a scuza sminteala și pagubele psihe-ului produse prin minciuna doctrinară propovăduită de un "arian" sau altul. Când veți reuși să înviați din morți macar una dintre victimele plandemice, atunci să veniți cu păreri înalte despre sine. Dar nici măcar atunci...
👍42❤13
"Sărbătoarea Marii Unirii din 1918 nu poate fi privită disociat de actul juridic care a încununat-o, i-a dat legitimitate, identitate și trăinicie peste timp: Constituția Romaniei din 1923.
Daca în anii trecuți vă invitam să privim spre făuritorii României Mari, spre valorile și aspirațiile lor, spre jertfa și lupta acestora, pentru a înțelege, a prețui și a apăra cum se cuvine moștenirea lăsată, anul acesta vă invit să ne întoarcem spre trecut la Constituție, pentru a înțelege valoarea supremă a acestei legi într-un stat.
Punerea in discuție, în acest an, a supremației Constituției a vulnerabilizat forța și importanța actului fundamental al tării, motiv pentru care va chem să învățați și să înțelegeți lecția unirii în întregime.
Unificarea țării nu putea fi desăvârșită fără adoptarea unei noi Constituții, care să îi proclame României, din chiar primul articol, caracterul de "Stat national unitar si indivizibil".
Titlul II din Constituție, intitulat "Despre drepturile românilor", consacra legislativ, la nivel constituțional, aspirațiile din Rezoluția Adunării Naționale de la Alba Iulia din 1918, arătând în art. 5 că: "Romanii, fara deosebire de origina etnica, de limba sau de religie, se bucura de libertatea constiintei, de libertatea invatamantului, de libertatea presei, de libertatea intrunirilor, de libertatea de asociatie si de toate libertatile si drepturile stabilite prin legi".
Constituția din 1923 a reprezentat un triumf al Unirii nu doar prin forța sa juridică, ci și pentru că a reușit, în final, dincolo de toate tensiunile generate de diversitatea tradițiilor provinciilor reunite, să afirme desăvârșirea și consolidarea Statului și națiunii române.
Unirea a fost precedată, iar apoi mereu însoțită de necesitatea adoptării unei Constituții. Proclamația de la Islaz, din 1848, de exemplu, stabilea inclusiv convocarea unei Adunari Constituante spre a pune bazele unei Constituții.
Dezbaterile asupra revizuirii ample a Constituției adoptate în 1866 au precedat actul Marii Unirii din 1918, Barbu Ștefănescu Delavrancea afirmând în cel mai frumos și elocvent mod cu putință legătura dintre unire, libertate și națiune: "(...) nu vrem să se mai audă din gura dușmanilor din țară și din afară: priviți la frații voștri: n-au pământ, libertăți și drepturi (...) Cu revizuirea Constituției dereticăm casa noastră în care vom primi pe frații noștri, după atâtea veacuri de durere și suferințe". - citat aici https://www.juridice.ro/essentials/6193/constitutia-din-1923-un-punct-culminant-al-constitutionalismului-romanesc
Iată, deci, că nu putem sărbători cu adevărat Unirea și Ziua Națională a Romaniei fără să ne prețuim și apărăm Constituția, fără de care nu existăm ca națiune si ca stat.
Președintele țării, judecătorii Curții Constituționale, fiecare judecător și procuror, ministru, senator sau deputat, militar, polițist, primar, consilier local sau funcționar public jură să RESPECTE Constituția țării.
În plus, judecătorii Curții Constituționale jură să APERE Constituția Romaniei, Curtea fiind garantul supremației acesteia.
Datoria noastră de a respecta Constituția nu își are izvorul doar din legământul făcut, ci, așa cum am scris în ultimii ani, mai ales din obligația de a păstra și a dezvolta moștenirea lăsată, aceea a unei țări unite prin multă jertfă, a unei țări ale cărei fundamente sunt caracterul suveran, național, unitar și indivizibil, alături de libertatea individuală a cetațenilor săi.
Este important să nu uităm acest lucru, să ne putem vrednic ura și azi, unii altora: La mulți ani, România! La mulți ani, români!..."
Judecător Dana Gârbovan
Daca în anii trecuți vă invitam să privim spre făuritorii României Mari, spre valorile și aspirațiile lor, spre jertfa și lupta acestora, pentru a înțelege, a prețui și a apăra cum se cuvine moștenirea lăsată, anul acesta vă invit să ne întoarcem spre trecut la Constituție, pentru a înțelege valoarea supremă a acestei legi într-un stat.
Punerea in discuție, în acest an, a supremației Constituției a vulnerabilizat forța și importanța actului fundamental al tării, motiv pentru care va chem să învățați și să înțelegeți lecția unirii în întregime.
Unificarea țării nu putea fi desăvârșită fără adoptarea unei noi Constituții, care să îi proclame României, din chiar primul articol, caracterul de "Stat national unitar si indivizibil".
Titlul II din Constituție, intitulat "Despre drepturile românilor", consacra legislativ, la nivel constituțional, aspirațiile din Rezoluția Adunării Naționale de la Alba Iulia din 1918, arătând în art. 5 că: "Romanii, fara deosebire de origina etnica, de limba sau de religie, se bucura de libertatea constiintei, de libertatea invatamantului, de libertatea presei, de libertatea intrunirilor, de libertatea de asociatie si de toate libertatile si drepturile stabilite prin legi".
Constituția din 1923 a reprezentat un triumf al Unirii nu doar prin forța sa juridică, ci și pentru că a reușit, în final, dincolo de toate tensiunile generate de diversitatea tradițiilor provinciilor reunite, să afirme desăvârșirea și consolidarea Statului și națiunii române.
Unirea a fost precedată, iar apoi mereu însoțită de necesitatea adoptării unei Constituții. Proclamația de la Islaz, din 1848, de exemplu, stabilea inclusiv convocarea unei Adunari Constituante spre a pune bazele unei Constituții.
Dezbaterile asupra revizuirii ample a Constituției adoptate în 1866 au precedat actul Marii Unirii din 1918, Barbu Ștefănescu Delavrancea afirmând în cel mai frumos și elocvent mod cu putință legătura dintre unire, libertate și națiune: "(...) nu vrem să se mai audă din gura dușmanilor din țară și din afară: priviți la frații voștri: n-au pământ, libertăți și drepturi (...) Cu revizuirea Constituției dereticăm casa noastră în care vom primi pe frații noștri, după atâtea veacuri de durere și suferințe". - citat aici https://www.juridice.ro/essentials/6193/constitutia-din-1923-un-punct-culminant-al-constitutionalismului-romanesc
Iată, deci, că nu putem sărbători cu adevărat Unirea și Ziua Națională a Romaniei fără să ne prețuim și apărăm Constituția, fără de care nu existăm ca națiune si ca stat.
Președintele țării, judecătorii Curții Constituționale, fiecare judecător și procuror, ministru, senator sau deputat, militar, polițist, primar, consilier local sau funcționar public jură să RESPECTE Constituția țării.
În plus, judecătorii Curții Constituționale jură să APERE Constituția Romaniei, Curtea fiind garantul supremației acesteia.
Datoria noastră de a respecta Constituția nu își are izvorul doar din legământul făcut, ci, așa cum am scris în ultimii ani, mai ales din obligația de a păstra și a dezvolta moștenirea lăsată, aceea a unei țări unite prin multă jertfă, a unei țări ale cărei fundamente sunt caracterul suveran, național, unitar și indivizibil, alături de libertatea individuală a cetațenilor săi.
Este important să nu uităm acest lucru, să ne putem vrednic ura și azi, unii altora: La mulți ani, România! La mulți ani, români!..."
Judecător Dana Gârbovan
ESSENTIALS - in Law we Trust
Constituția din 1923: un punct culminant al constituționalismului românesc - ESSENTIALS
Aureolată de a fi consacrat juridic și exprimat politico-instituțional realitatea a ceea ce s-a ipostaziat în imaginarul colectiv drept România Mare ca desăvârșire a procesului de unificare statală la 1 decembrie 1918, Constituția din 29 martie 1923 al cărei…
❤30👍6
De prin lumi îndepărtate,
Sus din cer, din Sfîntu' Rai,
Astă seară, negreșit,
Sosește Moș Neculai.
Chiar dacă ghetuța-i veche,
Ponosită și cîrpită,
Te rog, Moșule, îmi lasă,
Măcar un picuț de pită.
Cine, Doamne, să ne-ajute???
Numai Sfinții și Mata!
Noi românii, triști, în lacrimi,
Suntem azi la mila Ta.
Sărmani și prădați de toți,
Ce-am putea să ne dorim,
Decît un gram de speranță,
Pe care s-o înflorim...
Moșule, te rog, ne lasă,
Gînduri bune, sănătate,
Libertate, pace-n lume
Și-apoi le-om tocmi pe toate...
Any Coja ©
Sus din cer, din Sfîntu' Rai,
Astă seară, negreșit,
Sosește Moș Neculai.
Chiar dacă ghetuța-i veche,
Ponosită și cîrpită,
Te rog, Moșule, îmi lasă,
Măcar un picuț de pită.
Cine, Doamne, să ne-ajute???
Numai Sfinții și Mata!
Noi românii, triști, în lacrimi,
Suntem azi la mila Ta.
Sărmani și prădați de toți,
Ce-am putea să ne dorim,
Decît un gram de speranță,
Pe care s-o înflorim...
Moșule, te rog, ne lasă,
Gînduri bune, sănătate,
Libertate, pace-n lume
Și-apoi le-om tocmi pe toate...
Any Coja ©
❤35
Forwarded from Constantin Florin Ilie
...sau Ro(e)conomia. În traducere liberă, cumpără doar #de_la_român și boicotează TOATE firmele cu capital străin, nu doar pe cele austriece. Așa se poate naște #Roconomia 🇷🇴 care să te scoată din groapă!
Așadar, start 👆
Așadar, start 👆
👍53👏11
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Voi încerca în cele de mai jos, pe scurt, să reamintesc că refrenul popular "Alerui, Doamne, ler" și cele derivate îndeobşte ascultate în această perioadă provin dintr-o expresiei uzuală profund creștină și că ele sunt nimic altceva decât cântări de preaslăvire înălţate lui Dumnezeu pentru marea Sa milostivire de a Se întrupa spre mântuirea celor ce cred.
"Alerui, 'ler" nu trebuie căitat în nu ș ce "împărați Leri", caloriferi sau alte invenții fantasmagorice inexistente, ci își trage adânc seva din nimic altceva decât arhicunoscutul "#Aliluia", adică "Slavă Ţie, Doamne". Colindele sunt, în felul lor, #psalmi_populari; neamul românesc a aplicat în viaţa, cugetul şi cultura sa obştească întreg cuvântul dumnezeiesc al Scripturii şi astfel a născut în felul său #propriu, fără alunecări de la adevăr, o minunată cultură folclorică călăuzitoare. Știați că avem cea mai bogată gamă de #colinde din lume și că aceasta acoperă prin variile sale texte toată Evanghelia?
Prin urmare, nu ar fi deloc rău să #revenim ușor ușor și avizat la sensul corect, profund duhovnicesc, al lui "Alerui, 'ler" (în unele zone: Aler), pentru ca aceste refrene să-şi recapete caracterul #originar de slavoslovie populară autohtonă. Este o podoabă #unică a noastră, a românilor și e bine să fim conștienți de ea și de valoarea ei inestimabilă, unică în lume.
Iată, prin urmare, prezint mai jos procesul de transformare naturală suferit în îndelungul veacurilor de "aliluia" în limba neaoș românească:.
Pentru început, "Alerui" s-a născut prin fenomenul de rotacizare a ultimei consoane ("L"), din "AleLuia, AleLuia, AleLuia..." obţinându-se astfel "AleRuia, AleRuia, AleRuia...".
Cu timpul acest cuvânt a suferit în continuare transformări prin aplicarea apostrofului final, fenomen des întâlnit în astfel de cazuri când avem un grup de două cuvinte în care orimul și ultimul încep, respectiv se termină cu o vocală. Vocala "a" în cazul nostru.
Mai simplu spus, de la "Aleruia, Aleruia, Aleruia", dat fiind că vocala "a" se reptă atât în finalul celui dinainte cât şi a cuvântului următor, acest "a" a dispărut pur şi simplu, fiind completat în vorbirea curentă de următorul "A", obţinându-se astfel:
"Alerui', Alerui', Alerui'..." 🙂.
Același proces de evoluție a limbii române este cel ce explică, în continuare, apariţia acestui "enigmatic" #Lerui care a nascut, total impropriu, atâtea discuții și ipoteze care mai de care pe cât de inventive, pe atât de departe de simplul adevăr.
"Lerui", așadar, este "Alerui'..."-ul nostru de mai sus căruia i s-a aplicat o afereză. Ca atare acesta devine "lerui".
(afereză = Fenomen lingvistic constând în suprimarea vocalei inițiale a unui cuvânt, cf DEX).
Dat fiind că termenul este dublat în psalmodiere/cântul popular (de ex, aleluia-aleluia/alerui-alerui/alerui-lerui...) intervine iarăși, natural, actul de apostrofiere, rezultând astfel buclucașul nostru "Ler...".
Prin urmare, ori că este "Lerui, ler...", ori că auzim "Alerui, 'ler...", acestea nu sunt altceva decât exprimarea populară a lui "Aleluia, Aleluia, Aleluia..."; practic o slavoslovie în termeni unici, populari, ai acestui minunat popor. Altfel nici nu-ar fi putut să fie, căci ce altceva credeați că este colindul este decât un cânt de preamărire a Pruncului Sfânt venit pe acest pământ 🥰... ?
"Lerui, Doamne, ler,
Eu cu drag din Cer,
Vin pe orice ger,
lângă cel stingher;
Lerui, Doamne,
Ler 🤗🇷🇴🥰...!'
Hai,
#Sărbători_Fericite 🙂!
"Alerui, 'ler" nu trebuie căitat în nu ș ce "împărați Leri", caloriferi sau alte invenții fantasmagorice inexistente, ci își trage adânc seva din nimic altceva decât arhicunoscutul "#Aliluia", adică "Slavă Ţie, Doamne". Colindele sunt, în felul lor, #psalmi_populari; neamul românesc a aplicat în viaţa, cugetul şi cultura sa obştească întreg cuvântul dumnezeiesc al Scripturii şi astfel a născut în felul său #propriu, fără alunecări de la adevăr, o minunată cultură folclorică călăuzitoare. Știați că avem cea mai bogată gamă de #colinde din lume și că aceasta acoperă prin variile sale texte toată Evanghelia?
Prin urmare, nu ar fi deloc rău să #revenim ușor ușor și avizat la sensul corect, profund duhovnicesc, al lui "Alerui, 'ler" (în unele zone: Aler), pentru ca aceste refrene să-şi recapete caracterul #originar de slavoslovie populară autohtonă. Este o podoabă #unică a noastră, a românilor și e bine să fim conștienți de ea și de valoarea ei inestimabilă, unică în lume.
Iată, prin urmare, prezint mai jos procesul de transformare naturală suferit în îndelungul veacurilor de "aliluia" în limba neaoș românească:.
Pentru început, "Alerui" s-a născut prin fenomenul de rotacizare a ultimei consoane ("L"), din "AleLuia, AleLuia, AleLuia..." obţinându-se astfel "AleRuia, AleRuia, AleRuia...".
Cu timpul acest cuvânt a suferit în continuare transformări prin aplicarea apostrofului final, fenomen des întâlnit în astfel de cazuri când avem un grup de două cuvinte în care orimul și ultimul încep, respectiv se termină cu o vocală. Vocala "a" în cazul nostru.
Mai simplu spus, de la "Aleruia, Aleruia, Aleruia", dat fiind că vocala "a" se reptă atât în finalul celui dinainte cât şi a cuvântului următor, acest "a" a dispărut pur şi simplu, fiind completat în vorbirea curentă de următorul "A", obţinându-se astfel:
"Alerui', Alerui', Alerui'..." 🙂.
Același proces de evoluție a limbii române este cel ce explică, în continuare, apariţia acestui "enigmatic" #Lerui care a nascut, total impropriu, atâtea discuții și ipoteze care mai de care pe cât de inventive, pe atât de departe de simplul adevăr.
"Lerui", așadar, este "Alerui'..."-ul nostru de mai sus căruia i s-a aplicat o afereză. Ca atare acesta devine "lerui".
(afereză = Fenomen lingvistic constând în suprimarea vocalei inițiale a unui cuvânt, cf DEX).
Dat fiind că termenul este dublat în psalmodiere/cântul popular (de ex, aleluia-aleluia/alerui-alerui/alerui-lerui...) intervine iarăși, natural, actul de apostrofiere, rezultând astfel buclucașul nostru "Ler...".
Prin urmare, ori că este "Lerui, ler...", ori că auzim "Alerui, 'ler...", acestea nu sunt altceva decât exprimarea populară a lui "Aleluia, Aleluia, Aleluia..."; practic o slavoslovie în termeni unici, populari, ai acestui minunat popor. Altfel nici nu-ar fi putut să fie, căci ce altceva credeați că este colindul este decât un cânt de preamărire a Pruncului Sfânt venit pe acest pământ 🥰... ?
"Lerui, Doamne, ler,
Eu cu drag din Cer,
Vin pe orice ger,
lângă cel stingher;
Lerui, Doamne,
Ler 🤗🇷🇴🥰...!'
Hai,
#Sărbători_Fericite 🙂!
❤23👍4😍1
Forwarded from Constantin Florin Ilie
La fine de 2022 îmi îndrept recunoștința în primul rând către Dumnezeu, pentru faptul că am cunoscut, și în acest an așijderea ca și în cei doi trecuți, atâția oameni minunați care să mă inspire. Este interesant cum, cu cât vremurile sunt mai tulburi și mai apăsătoare, ci atât mai mult zvâcnesc din volburile lor înșelătoare diamante limpezite care să-ți reamintească calea. Prin urmare, ce să zic, deie Domnul și mai mult Har în anul care vine, căci acesta ne poate ține indiferent de încercările neputincioase într-un final ale acestui veac 🙂!
An Nou mai cu Hristos vă doresc! La fel și mie 🙂. Iar restul se rezolvă toate...
P.S. - astă seară mai la toate bisericile se aduc rugi de mulțumire la trecerea dintre ani. Ultimile 5 minute din '22 și primele 5 din '23 ar face să încheiem anul acesta și să-l începem pe cel următor cu Biruitorul. N-ar fi să dăm o fugă să "furăm" ceva putere. Nu poate aduce anul ce pot 10 minute la locul potrivit, la timpul potrivit...
An Nou mai cu Hristos vă doresc! La fel și mie 🙂. Iar restul se rezolvă toate...
P.S. - astă seară mai la toate bisericile se aduc rugi de mulțumire la trecerea dintre ani. Ultimile 5 minute din '22 și primele 5 din '23 ar face să încheiem anul acesta și să-l începem pe cel următor cu Biruitorul. N-ar fi să dăm o fugă să "furăm" ceva putere. Nu poate aduce anul ce pot 10 minute la locul potrivit, la timpul potrivit...
🙏35❤1
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Așa da, bravo, în sfârșit ceva ce trebuia instrumentat și făcut de mult timp:
"Acum câteva minute #CoalițiaPentruNațiune a depus prin mail la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție un Denunț împotriva vinovaților de dezastrul cauzat de vaccinare.
Fapta? Genocid în forma prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. g C.pen. - „vătămarea integrității fizice sau psihice a unor membri ai grupului”!
Făptuitorii? Intrați și citiți documentul integral la https://t.me/DanMVChiticNecenzurat/1964.
Iată cu ce am sesziat PICCJ:
Subscrisa, Coaliția pentru Națiune (CPN), cu sediul în ..., reprezentată legal de Președinte Chitic Mircea-Victor-Daniel,
în temeiul art. 290 C. Proc. Pen. raportat la art. 438 al. 1 lit. B C. Pen., cu aplicarea art. 36 C. Pen., formulăm prezentul
DENUNȚ
prin care vă aducem la cunoștință săvârșirea infracțiunii de Genocid în forma prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. g C.pen. - „vătămarea integrității fizice sau psihice a unor membri ai grupului” cu aplicarea art. 36 al. 1 Cod Penal, săvârșite în forma coautoratului prevăzută de art. 46 al. 2 C.pen. de către numiții:
Klaus Werner Iohannis, în calitate de Președinte;
Nicolae Ciucă, în calitate de Prim-ministru al României de la data de 25.11.2021 până în prezent;
Cîțu Florin-Vasile, în calitate de fost ministru interimar al sănătății în perioada 14.04.2021 - 21.04.2021, și fost Prim-ministru al României în 23.12.2020 - 25.11.2021;
RAED ARAFAT în calitate de secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, șef al Departamentului pentru Situații de Urgență
Gheroghiță Valeriu, în calitate de fost coordonator al Campaniei Naționale de Vaccinare Anti-COVID-19,
Vlad Voiculescu, în calitate de fost ministru al sănătății în perioada 23.12.2020 -14.04.2021;
Ioana Mihăilă, în calitate de fost ministru al în perioada 21.04.2021 - 08.09.2021;
Attila Cseke, în calitate de fost ministru al sănătății în perioada 08.09.2021 - 25.11.2021;
Alexandru Rafila, în calitate de ministru al sănătății de la data de 25.11.2021 până în prezent;
și în calitate de complici în condițiile art. 48 al. 1 C.pen. membrii Grupului de Comunicare Strategică, respectiv de către numiții:
ANDI MANCIU – coordonatorul Grupului de Comunicare Strategică,
IULIAN DRĂGOI – este comisar de poliție și detașat consilier la cabinetul secretarului de stat Andi Manciu de la Guvern
SORINA ELENA COȘBUC – este consilier al ministrului de Interne, funcție pe care a avut-o atât în mandatul lui Marcel Vela;
ADRIAN CUȚURESCU – este inspector principal și directorul adjunct al Centrului Cultural din Ministerul de Interne;
OANA GRIGORE – este directoarea Direcției Relații cu Presa, Afaceri Europene și Relații Internaționale din Ministerul Sănătății;
ANDREI ȚĂRNEA – este diplomat și directorul general al Direcției pentru Comunicare și Diplomație Publică al Ministerului Afacerilor Externe (MAE);
OANA DARIE – este purtător de cuvânt al MAE din iunie 2018. Lucrează în MAE din 2015, anterior fiind consilier pentru Afaceri Europene și secretar I;
THEODOR DAN MIHAI – este purtătorul de cuvânt al Departamentul pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului de Interne;
CĂTĂLIN CHIRCĂ – este locotenent-colonel și este purtătorul de cuvânt al Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS);
CONSTANTIN SPÂNU – este general de brigadă și șef al Direcției Informare și Relații Publice din Ministerul Apărării Naționale (MApN);
LAURENȚIU VOICU – este directorul Direcției de Comunicare, Relația cu Sindicatele, Patronatele și Organizațiile Neguvernamentale din Ministerul Transporturilor din 2016;
ALINA MOISOI – este colonel de pompieri și șefa Serviciului de Informare și Relații Publice din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU);
ADRIAN MARIN – este maior și purtător de cuvânt al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU);
"Acum câteva minute #CoalițiaPentruNațiune a depus prin mail la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție un Denunț împotriva vinovaților de dezastrul cauzat de vaccinare.
Fapta? Genocid în forma prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. g C.pen. - „vătămarea integrității fizice sau psihice a unor membri ai grupului”!
Făptuitorii? Intrați și citiți documentul integral la https://t.me/DanMVChiticNecenzurat/1964.
Iată cu ce am sesziat PICCJ:
Subscrisa, Coaliția pentru Națiune (CPN), cu sediul în ..., reprezentată legal de Președinte Chitic Mircea-Victor-Daniel,
în temeiul art. 290 C. Proc. Pen. raportat la art. 438 al. 1 lit. B C. Pen., cu aplicarea art. 36 C. Pen., formulăm prezentul
DENUNȚ
prin care vă aducem la cunoștință săvârșirea infracțiunii de Genocid în forma prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. g C.pen. - „vătămarea integrității fizice sau psihice a unor membri ai grupului” cu aplicarea art. 36 al. 1 Cod Penal, săvârșite în forma coautoratului prevăzută de art. 46 al. 2 C.pen. de către numiții:
Klaus Werner Iohannis, în calitate de Președinte;
Nicolae Ciucă, în calitate de Prim-ministru al României de la data de 25.11.2021 până în prezent;
Cîțu Florin-Vasile, în calitate de fost ministru interimar al sănătății în perioada 14.04.2021 - 21.04.2021, și fost Prim-ministru al României în 23.12.2020 - 25.11.2021;
RAED ARAFAT în calitate de secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, șef al Departamentului pentru Situații de Urgență
Gheroghiță Valeriu, în calitate de fost coordonator al Campaniei Naționale de Vaccinare Anti-COVID-19,
Vlad Voiculescu, în calitate de fost ministru al sănătății în perioada 23.12.2020 -14.04.2021;
Ioana Mihăilă, în calitate de fost ministru al în perioada 21.04.2021 - 08.09.2021;
Attila Cseke, în calitate de fost ministru al sănătății în perioada 08.09.2021 - 25.11.2021;
Alexandru Rafila, în calitate de ministru al sănătății de la data de 25.11.2021 până în prezent;
și în calitate de complici în condițiile art. 48 al. 1 C.pen. membrii Grupului de Comunicare Strategică, respectiv de către numiții:
ANDI MANCIU – coordonatorul Grupului de Comunicare Strategică,
IULIAN DRĂGOI – este comisar de poliție și detașat consilier la cabinetul secretarului de stat Andi Manciu de la Guvern
SORINA ELENA COȘBUC – este consilier al ministrului de Interne, funcție pe care a avut-o atât în mandatul lui Marcel Vela;
ADRIAN CUȚURESCU – este inspector principal și directorul adjunct al Centrului Cultural din Ministerul de Interne;
OANA GRIGORE – este directoarea Direcției Relații cu Presa, Afaceri Europene și Relații Internaționale din Ministerul Sănătății;
ANDREI ȚĂRNEA – este diplomat și directorul general al Direcției pentru Comunicare și Diplomație Publică al Ministerului Afacerilor Externe (MAE);
OANA DARIE – este purtător de cuvânt al MAE din iunie 2018. Lucrează în MAE din 2015, anterior fiind consilier pentru Afaceri Europene și secretar I;
THEODOR DAN MIHAI – este purtătorul de cuvânt al Departamentul pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului de Interne;
CĂTĂLIN CHIRCĂ – este locotenent-colonel și este purtătorul de cuvânt al Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS);
CONSTANTIN SPÂNU – este general de brigadă și șef al Direcției Informare și Relații Publice din Ministerul Apărării Naționale (MApN);
LAURENȚIU VOICU – este directorul Direcției de Comunicare, Relația cu Sindicatele, Patronatele și Organizațiile Neguvernamentale din Ministerul Transporturilor din 2016;
ALINA MOISOI – este colonel de pompieri și șefa Serviciului de Informare și Relații Publice din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU);
ADRIAN MARIN – este maior și purtător de cuvânt al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU);
Telegram
Dan MV Chitic necenzurat
Acum câteva minute am depus prin mail la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție un Denunț împotriva vinovaților de dezastrul cauzat de vaccinare. Fapta? Genocid în forma prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. g C.pen. - „vătămarea…
👍9👏4❤1
Forwarded from Constantin Florin Ilie
GEORGIAN DRĂGAN – este comisar-șef și împuternicit din septembrie 2020 să conducă Centrul de Informare și Relații Publice din Poliția Română;
SORIN DESPINA – este colonel și împuternicit din ianuarie 2020 ca șef al Serviciului Comunicare Publică din cadrul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române (IGJR);
GEORGE ENE – este maior și lucrează în cadrul Biroului Revista „Jandarmeria Română” din cadrul IGJR;
În fapt, începând cu data de 27.12.2020 în România a început campania de vaccinare. Debutul campaniei fiind la Institutul Național de Boli Infecțioase “Prof. Dr. Matei Balș“ prin vaccinarea doamnei Mihaela Anghel, asistentă medicală generalistă.
Începând cu data mai sus menționată a început o "Campanie de informare” care promova intens procesul de vaccinare, fiind puse în lumină exclusiv prezumtivele avantaje ale „imunizării” prin vaccinare, fiind însă omise complet și constant informările cu privire la riscurile și morbiditățile pe care procesul de vaccinare le prezentau pentru unele categorii de persoane cu unele afecțiuni preexistente, precum și faptul că vaccinurile care au fost „oferite” ca sigure și eficiente pacienților români se găseau în stadiul de medicamente experimentale (spre exemplu pentru vaccinul Comirnaty al producătorului Pfizer Inc. se menționa încă de la lansare că „Pentru a confirma eficacitatea și siguranța Comirnaty, DAPP trebuie să depună Raportul final al studiului clinic pentru studiul C4591001 randomizat, controlat cu placebo, în regim orb pentru observator.” Data de finalizare este Decembrie 2023!!!).
Totodată, în niciun moment destinatarii vaccinurilor importate de către România nu au fost înștiințați și încurajați să facă analize anterior procesului de vaccinare pentru a afla dacă suferă de unele afecțiuni și dacă se află pe lista celor care pot suferi reacții adverse, fapt care a fost de natură să crească incidența efectelor postvaccinale prevăzute și anticipate și de către producători.
De asemenea, deși în prospectele tuturor vaccinurilor contractate de Ministerul sănătății erau menționate „Contraindicații” (spre exemplu, în Prospectul producătorului Pfizer este menționat că vaccinul nu este recomandat celor cu „Hipersensibilitate la substanța activă sau la oricare dintre excipienții enumerați la pct. 6.1”, respectiv „((4-hidroxibutil)azanediil)bis(hexan-6,1-diil)bis(2-hexildecanoat) (ALC-0315) 2-[(polietilenglicol)-2000]-N,N-ditetradecilacetamidă (ALC-0159); 1,2-Distearoil-sn-glicero-3-fosfocolină (DSPC); Colesterol; Clorură de potasiu Dihidrogenofosfat de potasiu Clorură de sodiu; Fosfat disodic dihidrat; Sucroză; Apă pentru preparate injectabile) niciodată pacientul român, destinatarul vaccinurilor, nu a fost încurajat să-și facă teste pentru a fi stabilit dacă acesta suferă sau nu de „hipersensibități” la substanțele unuia sau altuia din vaccinurile „oferite” de către Ministerul Sănătății.
Mai mult, nu doar că oficialitățile statului român nu au promovat și nu au făcut publice prin campanii de informare concomitente sau subsecvente celor ce promovau vaccinarea informațiile utile aflate în prospectele medicamentelor contractate de către Ministerul Sănătății - informații care puteau evita apariția unor efecte adverse în urma administrării vaccinurilor la unele categorii de persoane care s-au vaccinat, ci membrii „Grupul de Comunicare Strategică” amintiți mai sus au dispus cenzurarea a tuturor informațiilor de presă sau din mediile online care ar fi încercat să prezinte și unele posibile efecte adverse ale vaccinurilor.
Din documentele făcute publice zilele trecute rezultă fără echivoc faptul că începând cu data 06.04.2021 coautorii au știut de existența unor riscuri ce pot apărea după adminstrarea a cel puțin unuia dintre vaccinurile contractate („riscuri de trombocitopenie și de tulburări de coagulare în asociere cu administrarea vaccinului COVID19 - Vaccin Astra Zeneca”).
SORIN DESPINA – este colonel și împuternicit din ianuarie 2020 ca șef al Serviciului Comunicare Publică din cadrul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române (IGJR);
GEORGE ENE – este maior și lucrează în cadrul Biroului Revista „Jandarmeria Română” din cadrul IGJR;
În fapt, începând cu data de 27.12.2020 în România a început campania de vaccinare. Debutul campaniei fiind la Institutul Național de Boli Infecțioase “Prof. Dr. Matei Balș“ prin vaccinarea doamnei Mihaela Anghel, asistentă medicală generalistă.
Începând cu data mai sus menționată a început o "Campanie de informare” care promova intens procesul de vaccinare, fiind puse în lumină exclusiv prezumtivele avantaje ale „imunizării” prin vaccinare, fiind însă omise complet și constant informările cu privire la riscurile și morbiditățile pe care procesul de vaccinare le prezentau pentru unele categorii de persoane cu unele afecțiuni preexistente, precum și faptul că vaccinurile care au fost „oferite” ca sigure și eficiente pacienților români se găseau în stadiul de medicamente experimentale (spre exemplu pentru vaccinul Comirnaty al producătorului Pfizer Inc. se menționa încă de la lansare că „Pentru a confirma eficacitatea și siguranța Comirnaty, DAPP trebuie să depună Raportul final al studiului clinic pentru studiul C4591001 randomizat, controlat cu placebo, în regim orb pentru observator.” Data de finalizare este Decembrie 2023!!!).
Totodată, în niciun moment destinatarii vaccinurilor importate de către România nu au fost înștiințați și încurajați să facă analize anterior procesului de vaccinare pentru a afla dacă suferă de unele afecțiuni și dacă se află pe lista celor care pot suferi reacții adverse, fapt care a fost de natură să crească incidența efectelor postvaccinale prevăzute și anticipate și de către producători.
De asemenea, deși în prospectele tuturor vaccinurilor contractate de Ministerul sănătății erau menționate „Contraindicații” (spre exemplu, în Prospectul producătorului Pfizer este menționat că vaccinul nu este recomandat celor cu „Hipersensibilitate la substanța activă sau la oricare dintre excipienții enumerați la pct. 6.1”, respectiv „((4-hidroxibutil)azanediil)bis(hexan-6,1-diil)bis(2-hexildecanoat) (ALC-0315) 2-[(polietilenglicol)-2000]-N,N-ditetradecilacetamidă (ALC-0159); 1,2-Distearoil-sn-glicero-3-fosfocolină (DSPC); Colesterol; Clorură de potasiu Dihidrogenofosfat de potasiu Clorură de sodiu; Fosfat disodic dihidrat; Sucroză; Apă pentru preparate injectabile) niciodată pacientul român, destinatarul vaccinurilor, nu a fost încurajat să-și facă teste pentru a fi stabilit dacă acesta suferă sau nu de „hipersensibități” la substanțele unuia sau altuia din vaccinurile „oferite” de către Ministerul Sănătății.
Mai mult, nu doar că oficialitățile statului român nu au promovat și nu au făcut publice prin campanii de informare concomitente sau subsecvente celor ce promovau vaccinarea informațiile utile aflate în prospectele medicamentelor contractate de către Ministerul Sănătății - informații care puteau evita apariția unor efecte adverse în urma administrării vaccinurilor la unele categorii de persoane care s-au vaccinat, ci membrii „Grupul de Comunicare Strategică” amintiți mai sus au dispus cenzurarea a tuturor informațiilor de presă sau din mediile online care ar fi încercat să prezinte și unele posibile efecte adverse ale vaccinurilor.
Din documentele făcute publice zilele trecute rezultă fără echivoc faptul că începând cu data 06.04.2021 coautorii au știut de existența unor riscuri ce pot apărea după adminstrarea a cel puțin unuia dintre vaccinurile contractate („riscuri de trombocitopenie și de tulburări de coagulare în asociere cu administrarea vaccinului COVID19 - Vaccin Astra Zeneca”).
❤13👍5
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Cu toate acestea, coautorii infracțiunii de genocid, fiecare pe durata mandatului său, nu au făcut cunoscute publicului în mod oficial informațiile avute, ci au continuat să promoveze vaccinarea și, mai mult, au stăruit în forțarea cetățeanului român să se vaccineze nu doar prin campanii de presă obsesive ci și prin restrângerea unor drepturi și libertățil cetățenești fundamentale ale cetățenilor care nu își administrau tratamentele experimentale contractate de către Guvernul României.
Acțiunile concordante ale coautorilor și complicilor acestora au avut ca efect producerea a unui număr de 41.486 efecte adverse raportate oficlităților române până la 31.12.2021.
Astfel, Potrivit INSP, în perioada 27.12.2020 – 31.12.2021 s-au înregistrat 19.716 reacții adverse (RAPI) la vaccinul anti-Covid, din care 12.600 (63,9%) la persoane de gen feminin, cu o mediană de 39 ani (minima 12 ani, maxima 93 ani), 6.166 (31,3%) la persoane de gen masculin, cu o mediană de 37 ani (minima 12 ani, maxima 102 ani), iar pentru 950 (4,8%) nu a fost precizat genul. Din totalul reacțiilor adverse înregistrate oficial, 2.149 au fost de tip local și 17.567 de tip general. Din punct de vedere al cauzei producerii RAPI apărute în uma vaccinării împotriva Covid-19, 177.364 (88,1%) cazuri au fost asociate cu componentele vaccinului, 1.336 (6,8%) cazuri asociate cu anxietate și componentele vaccinului, 989 (5%) cazuri au fost asociate cu anxietate și 27 (0,5%) cazuri asociate cu erori de vaccinare. Din categoria tulburărilor hematologice și limfatice, numărul total de limfoadenopatii raportate a fost de peste 1.700, cele mai multe fiind de la vaccinul Pfizer. Limfadenopatia este o afecțiune caracterizată printr-o creștere a dimensiunii ganglionilor limfatici, care sunt organe ale sistemului imunitar. Ele sunt localizate pe tot corpul uman și fac parte din sistemul limfatic. Limfa este un tip de țesut conjunctiv care curăță corpul uman de bacterii și substanțe dăunătoare și le transportă către ganglionii limfatici care filtrează elemente străine. În aceste organe ale sistemului limfatic, celulele speciale sunt concentrate și permit eliminarea substanțelor nocive și a virușilor. Cea mai mică creștere a ganglionilor limfatici indică dezvoltarea proceselor patologice.
Totodată, vaccinurile Covid au produs 432 de reacții alergice și 12 șocuri anafilactice. Dintre tulburările psihice, cea mai frecventă a fost insomnia, care a afectat 366 de vaccinați. De cefalee au fost afectate 7.764 de persoane vaccinate anti-Covid, iar de parestezie, 881. Paralizia facială a fost raportată în 16 cazuri. Parestezia se manifestă prin senzația de furnicatură, amorțeală, senzația de arsură, senzația de rece, lipsa sensibilității sau senzația de gâdilat, aparută în orice zonă a corpului. Parestezia cronică poate cauza și dureri sub formă de junghiuri. În mod normal, parestezia este cauzată de deficitul de calciu, de diabet, de boli autoimune sau de afecțiunile neurologice precum screloza multiplă. Pe lângă aceste afecțiuni, au mai fost raportate ca reacții adverse la vaccin și alte tulburări ale sistemului nervos, fără a se preciza tipul acestora, în număr total de 2.663. Tot ca reacții adverse au fost înregistrate și 2.969 de tulburări gastrointestinale. În ce privește miocarditele, cele raportate oficial au fost doar 15 cazuri, din care 13 după vaccinarea cu Pfizer
Cele mai multe efecte adverse au intrat în categoria tulburărilor scheletice și ale țesutului conjunctiv, unde s-au raportat 7.838 de pacienți vaccinați. În ce privește tulburările scheletice, cea mai frecventă a fost necroza capului femural, câteva cazuri fiind prezentate și în ziarul Național. Necroza aseptică de cap femural apare în momentul în care șoldul nu mai primește cantitatea de sânge necesară unei bune funcționări. Dat fiind că oasele șoldului au nevoie de vascularizaţie, în momentul în care aceasta nu mai are loc, osul din capul femurului începe efectiv să se degradeze și să moară. Dacă boala nu este stopată la timp, articulația șoldului poate fi distrusă complet, instalându-se coxartroza.
Acțiunile concordante ale coautorilor și complicilor acestora au avut ca efect producerea a unui număr de 41.486 efecte adverse raportate oficlităților române până la 31.12.2021.
Astfel, Potrivit INSP, în perioada 27.12.2020 – 31.12.2021 s-au înregistrat 19.716 reacții adverse (RAPI) la vaccinul anti-Covid, din care 12.600 (63,9%) la persoane de gen feminin, cu o mediană de 39 ani (minima 12 ani, maxima 93 ani), 6.166 (31,3%) la persoane de gen masculin, cu o mediană de 37 ani (minima 12 ani, maxima 102 ani), iar pentru 950 (4,8%) nu a fost precizat genul. Din totalul reacțiilor adverse înregistrate oficial, 2.149 au fost de tip local și 17.567 de tip general. Din punct de vedere al cauzei producerii RAPI apărute în uma vaccinării împotriva Covid-19, 177.364 (88,1%) cazuri au fost asociate cu componentele vaccinului, 1.336 (6,8%) cazuri asociate cu anxietate și componentele vaccinului, 989 (5%) cazuri au fost asociate cu anxietate și 27 (0,5%) cazuri asociate cu erori de vaccinare. Din categoria tulburărilor hematologice și limfatice, numărul total de limfoadenopatii raportate a fost de peste 1.700, cele mai multe fiind de la vaccinul Pfizer. Limfadenopatia este o afecțiune caracterizată printr-o creștere a dimensiunii ganglionilor limfatici, care sunt organe ale sistemului imunitar. Ele sunt localizate pe tot corpul uman și fac parte din sistemul limfatic. Limfa este un tip de țesut conjunctiv care curăță corpul uman de bacterii și substanțe dăunătoare și le transportă către ganglionii limfatici care filtrează elemente străine. În aceste organe ale sistemului limfatic, celulele speciale sunt concentrate și permit eliminarea substanțelor nocive și a virușilor. Cea mai mică creștere a ganglionilor limfatici indică dezvoltarea proceselor patologice.
Totodată, vaccinurile Covid au produs 432 de reacții alergice și 12 șocuri anafilactice. Dintre tulburările psihice, cea mai frecventă a fost insomnia, care a afectat 366 de vaccinați. De cefalee au fost afectate 7.764 de persoane vaccinate anti-Covid, iar de parestezie, 881. Paralizia facială a fost raportată în 16 cazuri. Parestezia se manifestă prin senzația de furnicatură, amorțeală, senzația de arsură, senzația de rece, lipsa sensibilității sau senzația de gâdilat, aparută în orice zonă a corpului. Parestezia cronică poate cauza și dureri sub formă de junghiuri. În mod normal, parestezia este cauzată de deficitul de calciu, de diabet, de boli autoimune sau de afecțiunile neurologice precum screloza multiplă. Pe lângă aceste afecțiuni, au mai fost raportate ca reacții adverse la vaccin și alte tulburări ale sistemului nervos, fără a se preciza tipul acestora, în număr total de 2.663. Tot ca reacții adverse au fost înregistrate și 2.969 de tulburări gastrointestinale. În ce privește miocarditele, cele raportate oficial au fost doar 15 cazuri, din care 13 după vaccinarea cu Pfizer
Cele mai multe efecte adverse au intrat în categoria tulburărilor scheletice și ale țesutului conjunctiv, unde s-au raportat 7.838 de pacienți vaccinați. În ce privește tulburările scheletice, cea mai frecventă a fost necroza capului femural, câteva cazuri fiind prezentate și în ziarul Național. Necroza aseptică de cap femural apare în momentul în care șoldul nu mai primește cantitatea de sânge necesară unei bune funcționări. Dat fiind că oasele șoldului au nevoie de vascularizaţie, în momentul în care aceasta nu mai are loc, osul din capul femurului începe efectiv să se degradeze și să moară. Dacă boala nu este stopată la timp, articulația șoldului poate fi distrusă complet, instalându-se coxartroza.
👍7❤1
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Printre tulburările țesutului conjunctiv se numără lupusul eritematos sistemic, vasculita, sclerodermia, polimialgia reumatică, periarterita nodoasă, Sindromul Ehlers-Danlos și Sindromul Marfan.
Toate aceste informații, ajunse la cunoștința publicului abia în data de 10.01.2023, au fost în mod evident cunoscute de către fiecare coautori și ascunse cu intenție opiniei publice.
Faptul că oficialitățile române cunoșteau efectele adverse ale vaccinurilor rezultă fără dubiu și din Răspunsul Ministerului Sănătății Nr. CRP 1298 / 13.01.2022, pe care-l anexăm prezentului Denunț.
La întrebarea noastră „Ce specialitate trebuie sá aiba medicul care îmi va recomanda vaccinul si care ar putea fi acel vaccin apt a-mi oferi maximul de protectie si minimul de risc de efecte secundare, in raport de problemele medicale particulare ale subsemnatului si derezultatele analizelor realizate în urma indicatiilor oferite de rãspunsul dvs. la întrebarea de mai sus? Ministerul Sănătății mi-a răspuns
„Este indicat sa obtineti recomandarea medicului curant sau medicul de familie, dupã caz, care vor decide daca vaccinul poate fi administrat in siguranta, precum si momentul oportun vaccinarii. Toate persoanele vaccinatetrebuie supravegheate cel putin 15 minute dupà vaccinare; pentru eventualele reactii adverse tardive, eventual cele locale, pacientul trebuie sã a legatura cu medicul curant.”, informații care însă nu fuseseră puse anterior la dispoziția publicului, asemenea tuturor celor pe care mi le-au comunicat în urma un ei cereri exprese.
Nu lipsit de relevanță este și lipsa de răspuns din partea Ministerului Sănătății la întrebarea noastră "Având în vedere ca majoritatea vaccinurilor au la nivel international fie o autorizare provizorie, fie o autorizare conditionatã, vaccinul fiind in studii clinice, potrivit declaratiilor oficiale ale producatorilor, existã la aceastã datã echipe de lucru mixte cu specialisti ai ministerului sănătății si respectiv ai producatorilor vaccinurilor propuse de câtre minister?”, rezultând implicit că Ministerul Sănătății nu au monitorizat direct efectele adverse ale vaccinurilor și nici nu au făcut studii clinice alături de cercetătorii producătorilor, deși vaccinurile erau și sunt încă în studii clinice.
Totodată, vă rugăm să anchetați dacă închiderea abuzivă a spitalelor nu a fost cauza creșterii deceselor persoanelor afectate de boli cronice, această faptă putând întruni elementele constitutive ale faptei prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. a C.pen.
Nu în ultimul rând, vă solicit să investigați cauzele ce stau la baza avalanșei de decese subite la tineri și la persoane în active și cunoscute ca fiind sănătoase în România, numărul mare al deceselor subite, precum și a creșterii ratei mortalității printre bolnavii de cancer ulterior mijlocului anului 2021, fără precedent în istorie, fiind de natură să ne întărească convingerea că acestea sunt / pot fi cauzate de procesul de vaccinare masivă la care a fost supusă populația, decesele subite putând constitui și acestea temeiurile unei extinderi a cercetării penale și cu privire la posibila săvârșire de către persoanele indicate mai sus și a faptei prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. a C.pen.
În drept, vă solicit să constanți că faptele mai sus descrise, acțiunile și inacțiunile concordante și coordonate ale coautorilor și ale complicilor acestora au fost de natură a cauza în mod direct efectele postvaccinale mai sus amintite, afectând până la 31.12.2021 cel puțin 19.716 cetățeni români, întrunind astfel elementele constitutive ale infracțiunii prevăzute și pedepsite de dispozițiile art. 438 al. 1 litera b c.pen.
Totodată, în mod evident toate inacțiunile cât și acțiunile descrise mai sus au fost săvârșite cu intenție directă, coautorii fiind nu doar conștienți de riscurile la care sunt supuși cetățenii vaccinați (aceștia asumându-și în mod cinic probabilele efecte adverse pentru unii dintre cetățenii români vaccinați, efecte postvaccinale devenite realitate pentru cel puțin 19.716 cetățeni), ci știind fără niciun dubiu că persoanele
Toate aceste informații, ajunse la cunoștința publicului abia în data de 10.01.2023, au fost în mod evident cunoscute de către fiecare coautori și ascunse cu intenție opiniei publice.
Faptul că oficialitățile române cunoșteau efectele adverse ale vaccinurilor rezultă fără dubiu și din Răspunsul Ministerului Sănătății Nr. CRP 1298 / 13.01.2022, pe care-l anexăm prezentului Denunț.
La întrebarea noastră „Ce specialitate trebuie sá aiba medicul care îmi va recomanda vaccinul si care ar putea fi acel vaccin apt a-mi oferi maximul de protectie si minimul de risc de efecte secundare, in raport de problemele medicale particulare ale subsemnatului si derezultatele analizelor realizate în urma indicatiilor oferite de rãspunsul dvs. la întrebarea de mai sus? Ministerul Sănătății mi-a răspuns
„Este indicat sa obtineti recomandarea medicului curant sau medicul de familie, dupã caz, care vor decide daca vaccinul poate fi administrat in siguranta, precum si momentul oportun vaccinarii. Toate persoanele vaccinatetrebuie supravegheate cel putin 15 minute dupà vaccinare; pentru eventualele reactii adverse tardive, eventual cele locale, pacientul trebuie sã a legatura cu medicul curant.”, informații care însă nu fuseseră puse anterior la dispoziția publicului, asemenea tuturor celor pe care mi le-au comunicat în urma un ei cereri exprese.
Nu lipsit de relevanță este și lipsa de răspuns din partea Ministerului Sănătății la întrebarea noastră "Având în vedere ca majoritatea vaccinurilor au la nivel international fie o autorizare provizorie, fie o autorizare conditionatã, vaccinul fiind in studii clinice, potrivit declaratiilor oficiale ale producatorilor, existã la aceastã datã echipe de lucru mixte cu specialisti ai ministerului sănătății si respectiv ai producatorilor vaccinurilor propuse de câtre minister?”, rezultând implicit că Ministerul Sănătății nu au monitorizat direct efectele adverse ale vaccinurilor și nici nu au făcut studii clinice alături de cercetătorii producătorilor, deși vaccinurile erau și sunt încă în studii clinice.
Totodată, vă rugăm să anchetați dacă închiderea abuzivă a spitalelor nu a fost cauza creșterii deceselor persoanelor afectate de boli cronice, această faptă putând întruni elementele constitutive ale faptei prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. a C.pen.
Nu în ultimul rând, vă solicit să investigați cauzele ce stau la baza avalanșei de decese subite la tineri și la persoane în active și cunoscute ca fiind sănătoase în România, numărul mare al deceselor subite, precum și a creșterii ratei mortalității printre bolnavii de cancer ulterior mijlocului anului 2021, fără precedent în istorie, fiind de natură să ne întărească convingerea că acestea sunt / pot fi cauzate de procesul de vaccinare masivă la care a fost supusă populația, decesele subite putând constitui și acestea temeiurile unei extinderi a cercetării penale și cu privire la posibila săvârșire de către persoanele indicate mai sus și a faptei prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. a C.pen.
În drept, vă solicit să constanți că faptele mai sus descrise, acțiunile și inacțiunile concordante și coordonate ale coautorilor și ale complicilor acestora au fost de natură a cauza în mod direct efectele postvaccinale mai sus amintite, afectând până la 31.12.2021 cel puțin 19.716 cetățeni români, întrunind astfel elementele constitutive ale infracțiunii prevăzute și pedepsite de dispozițiile art. 438 al. 1 litera b c.pen.
Totodată, în mod evident toate inacțiunile cât și acțiunile descrise mai sus au fost săvârșite cu intenție directă, coautorii fiind nu doar conștienți de riscurile la care sunt supuși cetățenii vaccinați (aceștia asumându-și în mod cinic probabilele efecte adverse pentru unii dintre cetățenii români vaccinați, efecte postvaccinale devenite realitate pentru cel puțin 19.716 cetățeni), ci știind fără niciun dubiu că persoanele
👍8
Forwarded from Constantin Florin Ilie
suferind de afecțiunile indicate chiar de către producători ca fiind incompatibile cu administrarea vaccinului vor avea efecte postvaccinale serioase, care pot duce până la pierderea vieții acestora.
Astfel, este evident că toți coautorii și complicii acestora au acționat în mod conștient pentru distrugerea în parte a unui grup național (în speță a cetățenilor români) prin vătămarea integrității fizice și psihice a cel puțin 19.716 cetățeni printr-o acțiune de natură eugenică ce poate fi calificată ca fiind scopul de a distruge în parte un grup național, condiție esențială a infracțiunii de genocid.
În concluzie, având în vedere toate argumentele învederate, vă solicităm respectuos să dispuneți începerea urmăririi penale împotriva făptuitorilor și complicilor acestora pentru săvârșirea infracțiunilor prevăzute de art. 438 al. 1 lit. c, cu aplicarea art. 36 C. Pen., punerea în mișcare a acțiunii penale și trimiterea în judecată a acestora.
În Probațiune propunem
Seturile de întrebări și de răspunsuri către și de la Ministerul Sănătății;
Documentul CNAS P2160 din 01.04.2021;
Raportul INSP cu privire la reacțiile adverse ale vaccinurilor;
Prospectele vaccinurilor anti-COVID 19;
Documente de presă.
Coaliția pentru Națiune
11.01.2023
prin Președinte
Daniel MV Chitic"
Astfel, este evident că toți coautorii și complicii acestora au acționat în mod conștient pentru distrugerea în parte a unui grup național (în speță a cetățenilor români) prin vătămarea integrității fizice și psihice a cel puțin 19.716 cetățeni printr-o acțiune de natură eugenică ce poate fi calificată ca fiind scopul de a distruge în parte un grup național, condiție esențială a infracțiunii de genocid.
În concluzie, având în vedere toate argumentele învederate, vă solicităm respectuos să dispuneți începerea urmăririi penale împotriva făptuitorilor și complicilor acestora pentru săvârșirea infracțiunilor prevăzute de art. 438 al. 1 lit. c, cu aplicarea art. 36 C. Pen., punerea în mișcare a acțiunii penale și trimiterea în judecată a acestora.
În Probațiune propunem
Seturile de întrebări și de răspunsuri către și de la Ministerul Sănătății;
Documentul CNAS P2160 din 01.04.2021;
Raportul INSP cu privire la reacțiile adverse ale vaccinurilor;
Prospectele vaccinurilor anti-COVID 19;
Documente de presă.
Coaliția pentru Națiune
11.01.2023
prin Președinte
Daniel MV Chitic"
👏26❤5👍5
Forwarded from Constantin Florin Ilie
La mormântul primului adevărat naționalist român: #Eminescu
https://www.facebook.com/StareaDeLibertate/videos/2087680524955439/?sfnsn=mo
https://www.facebook.com/StareaDeLibertate/videos/2087680524955439/?sfnsn=mo
Facebook
Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.
❤24
Forwarded from Medici pentru Consimtamant Informat
💥💥💥 CONFERINTA IN PARLAMENTUL ROMANIEI
Vineri, 20 ianuarie 2023, la initiativa dl deputat Sorin Muncaciu, membru al Comisiei de sanatate a Camerei Deputatilor, are loc in sala Mihai Viteazul din Parlamentul României o conferință publica a personalului medical care a militat pentru independenta profesionala și consimțământul informat in perioada 2020-2022.
Am asistat în ultimii 3 ani la încălcarea unor drepturi și libertăți individuale înscrise în Constituția României: dreptul de a dispune de propria persoana, dreptul la muncă, dreptul de a avea acces la servicii de îngrijire a sănătății, dreptul de a călători. Toate acestea s-au făcut în numele limitării pandemiei de boala covid-19.
Asupra corpul medical s-au exercitat suplimentar și alte presiuni: limitarea independenței medicale prin impunerea anumitor protocoale de tratament și anumitor opinii medicale, intimidarea și ridiculizarea personalului medical care a criticat anumite măsuri exagerate, condiționarea accesului la locul de munca de vaccinare/testare covid.
Sunt invitate sa participe la această conferință toate cadrele medicale (medici, asistente medicale, infirmiere) care au luat poziție fie public, fie la locul lor de munca, fie in comunitățile lor împotriva abuzurilor produse în perioada 2020-2022 sau cadre medicale care au avut de suferit personal în urma acestor abuzuri.
Pentru accesul in Parlamentul României este necesar să trimiteți, cel târziu până joi, 19 ianuarie, ora 16, la numarul de telefon 0736 933 157 (sms sau whatsapp, dl. Costi Ciobanu) următoarele date:
- Numele si prenumele
- Numarul de inmatriculare al autovehiculului cu care veti intra in curtea Parlamentului
Vineri, 20 ianuarie 2023, la initiativa dl deputat Sorin Muncaciu, membru al Comisiei de sanatate a Camerei Deputatilor, are loc in sala Mihai Viteazul din Parlamentul României o conferință publica a personalului medical care a militat pentru independenta profesionala și consimțământul informat in perioada 2020-2022.
Am asistat în ultimii 3 ani la încălcarea unor drepturi și libertăți individuale înscrise în Constituția României: dreptul de a dispune de propria persoana, dreptul la muncă, dreptul de a avea acces la servicii de îngrijire a sănătății, dreptul de a călători. Toate acestea s-au făcut în numele limitării pandemiei de boala covid-19.
Asupra corpul medical s-au exercitat suplimentar și alte presiuni: limitarea independenței medicale prin impunerea anumitor protocoale de tratament și anumitor opinii medicale, intimidarea și ridiculizarea personalului medical care a criticat anumite măsuri exagerate, condiționarea accesului la locul de munca de vaccinare/testare covid.
Sunt invitate sa participe la această conferință toate cadrele medicale (medici, asistente medicale, infirmiere) care au luat poziție fie public, fie la locul lor de munca, fie in comunitățile lor împotriva abuzurilor produse în perioada 2020-2022 sau cadre medicale care au avut de suferit personal în urma acestor abuzuri.
Pentru accesul in Parlamentul României este necesar să trimiteți, cel târziu până joi, 19 ianuarie, ora 16, la numarul de telefon 0736 933 157 (sms sau whatsapp, dl. Costi Ciobanu) următoarele date:
- Numele si prenumele
- Numarul de inmatriculare al autovehiculului cu care veti intra in curtea Parlamentului
👏22👍5
📢 Încasarea salariilor pe card bancar #nu_este_obligatorie ❗❗❗
"CURTEA CONSTITUŢIONALĂ
În numele legii DECIDE:
Admite excepţia de neconstituţionalitate ridicată direct de Avocatul Poporului şi constată că prevederile art. 5-8 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 149/2007 privind aprobarea unor măsuri în domeniul finanţelor publice sunt #neconstituţionale în măsura în care din acestea se înţelege că plata #drepturilor salariale prin card este obligatorie.
📢 #Definitivă şi #general_obligatorie. 👈
Decizia se comunică celor două Camere ale Parlamentului şi Guvernului.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 16 iunie 2009."
___
Din Motivare... :
"(...)În motivarea excepţiei de neconstituţionalitate autorul acesteia susţine că, potrivit art. 480 din Codul civil, dreptul de proprietate este atât un drept absolut ce se exercită prin cele 3 prerogative ale sale,
- usus,
- fructus
- şi abusus,
cât şi un drept #exclusiv din punctul de vedere al titularului, care le poate exercita în mod #liber, cu respectarea, însă, a ordinii publice şi a dispoziţiilor imperative ale legii. Or, dacă, potrivit Constituţiei, dreptul de proprietate privată este #garantat, atunci el este garantat cu #toate cele trei prerogative ale sale.
Prin urmare, textele de lege criticate, stabilind plata drepturilor salariale prin intermediul cardurilor, #încalcă două dintre prerogativele dreptului de proprietate, anume #posesia şi, respectiv, #folosinţa.
Potrivit jurisprudenţei Curţii Europene a Drepturilor Omului, noţiunea de "bun" înglobează orice interes al unei persoane de drept privat care are o valoare economică. În acest sens, salariul poate fi asimilat unui bun protejat de art. 1 din primul Protocol adiţional la convenţie. În plus, Curtea Constituţională, prin #Decizia nr. 1.221/2008, a statuat că dreptul la salariu este o componentă a dreptului la muncă şi protecţie socială a muncii ca #drept_fundamental cu un conţinut complex.
În continuare se susţine că, pentru salariile plătite prin carduri, instituţiile de creditare prin intermediul cărora se efectuează aceste plăţi nu plătesc dobânzi, ceea ce duce la o îmbogăţire fără just temei a acestora. Mai mult, în virtutea dreptului de proprietate care se întinde la tot ceea ce bunul produce, #proprietarul poate #cere terţului la care se află bunul şi #restituirea fructelor produse de acesta [de proprietar - n.m]..."
____
📢 Prin urmare, puteți #oricând să vă cereți drepturile salariale CASH❗
(Nota bene: în baza Deciziei de mai sus puteți formula o Cerere în acest sens, pe care să o transmiteți Angajatorului).
Sursa: https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/109990
"CURTEA CONSTITUŢIONALĂ
În numele legii DECIDE:
Admite excepţia de neconstituţionalitate ridicată direct de Avocatul Poporului şi constată că prevederile art. 5-8 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 149/2007 privind aprobarea unor măsuri în domeniul finanţelor publice sunt #neconstituţionale în măsura în care din acestea se înţelege că plata #drepturilor salariale prin card este obligatorie.
📢 #Definitivă şi #general_obligatorie. 👈
Decizia se comunică celor două Camere ale Parlamentului şi Guvernului.
Pronunţată în şedinţa publică din data de 16 iunie 2009."
___
Din Motivare... :
"(...)În motivarea excepţiei de neconstituţionalitate autorul acesteia susţine că, potrivit art. 480 din Codul civil, dreptul de proprietate este atât un drept absolut ce se exercită prin cele 3 prerogative ale sale,
- usus,
- fructus
- şi abusus,
cât şi un drept #exclusiv din punctul de vedere al titularului, care le poate exercita în mod #liber, cu respectarea, însă, a ordinii publice şi a dispoziţiilor imperative ale legii. Or, dacă, potrivit Constituţiei, dreptul de proprietate privată este #garantat, atunci el este garantat cu #toate cele trei prerogative ale sale.
Prin urmare, textele de lege criticate, stabilind plata drepturilor salariale prin intermediul cardurilor, #încalcă două dintre prerogativele dreptului de proprietate, anume #posesia şi, respectiv, #folosinţa.
Potrivit jurisprudenţei Curţii Europene a Drepturilor Omului, noţiunea de "bun" înglobează orice interes al unei persoane de drept privat care are o valoare economică. În acest sens, salariul poate fi asimilat unui bun protejat de art. 1 din primul Protocol adiţional la convenţie. În plus, Curtea Constituţională, prin #Decizia nr. 1.221/2008, a statuat că dreptul la salariu este o componentă a dreptului la muncă şi protecţie socială a muncii ca #drept_fundamental cu un conţinut complex.
În continuare se susţine că, pentru salariile plătite prin carduri, instituţiile de creditare prin intermediul cărora se efectuează aceste plăţi nu plătesc dobânzi, ceea ce duce la o îmbogăţire fără just temei a acestora. Mai mult, în virtutea dreptului de proprietate care se întinde la tot ceea ce bunul produce, #proprietarul poate #cere terţului la care se află bunul şi #restituirea fructelor produse de acesta [de proprietar - n.m]..."
____
📢 Prin urmare, puteți #oricând să vă cereți drepturile salariale CASH❗
(Nota bene: în baza Deciziei de mai sus puteți formula o Cerere în acest sens, pe care să o transmiteți Angajatorului).
Sursa: https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/109990
👍27👏7
Opinie.
Veniti alaturi de noi sa ne aratam sprijinul pentru doamna dr. Geanina Hagimă.
Dr. Hagimă este din nou anchetata de Daniel Coriu si de cei care il comanda.
Vineri, 17 Martie, ora 10:15, str. Pictor Romano 14, Bucuresti, adunare (a oamenilor ce vor ca aceasta ancheta sa fie publica, vor sa participe la elucidarea adevarului) organizata de Asociatia Stop Discriminarii Cetatenilor - Mr. (Rz.) dr. Ing. Dan Bazavan.
Bonus: Semnati petitia pentru demisia lui D. Coriu aici:
https://www.petitieonline.com/coriu_demisia#form
Veniti alaturi de noi sa ne aratam sprijinul pentru doamna dr. Geanina Hagimă.
Dr. Hagimă este din nou anchetata de Daniel Coriu si de cei care il comanda.
Vineri, 17 Martie, ora 10:15, str. Pictor Romano 14, Bucuresti, adunare (a oamenilor ce vor ca aceasta ancheta sa fie publica, vor sa participe la elucidarea adevarului) organizata de Asociatia Stop Discriminarii Cetatenilor - Mr. (Rz.) dr. Ing. Dan Bazavan.
Bonus: Semnati petitia pentru demisia lui D. Coriu aici:
https://www.petitieonline.com/coriu_demisia#form
Petitieonline.com
CEREM DEMISIA DOCTORULUI DANIEL CORIU, PREȘEDINTELE COLEGIULUI MEDICILOR DIN ROMÂNIA
Către: Colegiul Medicilor din România
În atenția Domnului Președinte - Prof. Dr. Daniel Coriu
Domnule Președinte,
Recent, medicii care au participat la Conferinţa Medicină bazată pe dovezi, sau dictatură cu faţă medicală?, din 10 februarie 2023, au fost…
În atenția Domnului Președinte - Prof. Dr. Daniel Coriu
Domnule Președinte,
Recent, medicii care au participat la Conferinţa Medicină bazată pe dovezi, sau dictatură cu faţă medicală?, din 10 februarie 2023, au fost…
👍21👏3😍2