https://fb.watch/gJf7gYRZCZ/
Mișcarea Națională Pentru Apărarea Constituției & Marina-Ioana Alexandru...În temeiul dispozițiilor imperative ale Constituției României - art.54(1) – Fidelitatea față de țară este sacră, art.55(1) – Cetățenii au dreptul și obligația să apere România, art.29 – Libertatea conștiinței și art.30 – Libertatea de exprimare, transmit următorul MESAJ.....
ASCULTAȚI până la capăt!!!
Mișcarea Națională Pentru Apărarea Constituției & Marina-Ioana Alexandru...În temeiul dispozițiilor imperative ale Constituției României - art.54(1) – Fidelitatea față de țară este sacră, art.55(1) – Cetățenii au dreptul și obligația să apere România, art.29 – Libertatea conștiinței și art.30 – Libertatea de exprimare, transmit următorul MESAJ.....
ASCULTAȚI până la capăt!!!
👍35
"Pentru cei care se feresc de cuvinte tari și cred că exagerez când afirm că România trăiește o stare de neconstituționalitate perpetuă prin confiscarea funcției legislative a statului de către Guvern, stare căreia nu îi pot spune decât <<dictatură a executivului>> pentru că este sintagma cea mai riguroasă din punct de vedere tehnic, mai dau o singură serie de date.
În 2022 Guvernul, în calitate de legiuitor delegat doar pentru situații extraordinare, a emis 188 de Ordonanțe de urgență și Ordonanțe simple, adică acte normative cu putere de lege.
În 2022 Parlamentul, unica autoritate legiuitoare a țării potrivit art. 61 din Constituție, a adoptat în total 300 de legi.
Din cele 300 un număr de 148 sunt legi de aprobare, respingere sau modificare și completare a ordonanțelor Guvernului. Aceasta înseamnă că activitatea proprie a Parlamentului este de 152 de legi.
Astfel fiind, cine este de fapt, contrar Constituției, autoritatea legiuitoare, Parlamentul (152) sau Guvernul (188)? Cum putem desemna situația în care o putere a statutului (executivul) se substituie puterii legitime constituționale (Parlamentul) în ce privește atribuția de adoptare a legilor?
Pentru cine nu știe, ordonanțele de urgență sunt în realitate acte normative cu efecte juridice chiar mai puternice decât legile. OUG-urile intră în vigoare în ziua publicării lor în Monitorul oficial, legile doar la 3 zile. Legile pot fi contestate la CCR înainte de intrarea lor în vigoare, OUG-urile, indiferent cât de neconstituționale ar fi, nu pot fi contestate la CCR și intră în vigoare instantaneu.
Dar, cel mai grav, suveranitatea națională se exercită constituțional (art. 2) doar prin Parlament ca organ reprezentativ rezultat din alegeri, iar nu de Guvern, care este doar numit (...)"
Av Adrian Toni Neacsu
În 2022 Guvernul, în calitate de legiuitor delegat doar pentru situații extraordinare, a emis 188 de Ordonanțe de urgență și Ordonanțe simple, adică acte normative cu putere de lege.
În 2022 Parlamentul, unica autoritate legiuitoare a țării potrivit art. 61 din Constituție, a adoptat în total 300 de legi.
Din cele 300 un număr de 148 sunt legi de aprobare, respingere sau modificare și completare a ordonanțelor Guvernului. Aceasta înseamnă că activitatea proprie a Parlamentului este de 152 de legi.
Astfel fiind, cine este de fapt, contrar Constituției, autoritatea legiuitoare, Parlamentul (152) sau Guvernul (188)? Cum putem desemna situația în care o putere a statutului (executivul) se substituie puterii legitime constituționale (Parlamentul) în ce privește atribuția de adoptare a legilor?
Pentru cine nu știe, ordonanțele de urgență sunt în realitate acte normative cu efecte juridice chiar mai puternice decât legile. OUG-urile intră în vigoare în ziua publicării lor în Monitorul oficial, legile doar la 3 zile. Legile pot fi contestate la CCR înainte de intrarea lor în vigoare, OUG-urile, indiferent cât de neconstituționale ar fi, nu pot fi contestate la CCR și intră în vigoare instantaneu.
Dar, cel mai grav, suveranitatea națională se exercită constituțional (art. 2) doar prin Parlament ca organ reprezentativ rezultat din alegeri, iar nu de Guvern, care este doar numit (...)"
Av Adrian Toni Neacsu
👍41❤7
Din trântirea Constituției la Curtea Constituțională s-a născut un strigăt:
#Ridică-te, popor Român!
VIDEO
http://cerulcodrulsiparaul.ro/2022/11/14/din-trantirea-constitutiei-la-curtea-constitutionala-s-a-nascut-un-strigat-ridica-te-popor-roman-video/
#Ridică-te, popor Român!
VIDEO
http://cerulcodrulsiparaul.ro/2022/11/14/din-trantirea-constitutiei-la-curtea-constitutionala-s-a-nascut-un-strigat-ridica-te-popor-roman-video/
👍18❤3
Forwarded from Simona Clopoțel
Motivarea deciziei de către CCR:
https://www.facebook.com/1484031871/posts/pfbid02BnPKdFea8eM8xnnTXogT3JM1Zd8SN4qkYFF88FYJH92Ycuer1BaDW9VchugMv6XXl/?app=fbl
https://www.facebook.com/1484031871/posts/pfbid02BnPKdFea8eM8xnnTXogT3JM1Zd8SN4qkYFF88FYJH92Ycuer1BaDW9VchugMv6XXl/?app=fbl
Facebook
Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.
CCR JOACA ALBA-NEAGRA CU CONSTITUTIA
Printr-o stupefianta motivare, CCR da liber la incalcarea propriilor decizii de catre magistrati daca aceasta nu e facuta cu rea-credinta sau grava neglijenta: „Este adevarat ca noua reglementare nu mai stabileste ca abatere disciplinara orice incalcare a deciziilor Curtii Constitutionale”. CCR instaureaza primatul european , aplicarea deciziilor CJUE in detrimentul celor ale CCR neputand fi considerata rea-credinta sau grava neglijenta...
https://m.luju.ro//ccr-joaca-alba-neagra-cu-constitutia-printr-o-stupefianta-motivare-ccr-da-liber-la-incalcarea-propriilor-decizii-de-catre-magistrati-daca-aceasta-nu-e-facuta-cu-rea-credinta-sau-grava-neglijenta-este-adevarat-ca-noua-reglementare-nu-mai-stabileste-ca-abat
____
Nota bene:
Repet, dacă legile (s)căderii supremației Constituției în România vor fi semnate și de Președinte, acest lucru constituind în sine o violare fățișă a Constituției - ceea ce înseamnă că avem a face de facto cu o Lovitură de Stat -, atunci nu ne mai rămâne decât ultima soluție. Știm cu toții care. Pregătiți-vă!
Constantin
Printr-o stupefianta motivare, CCR da liber la incalcarea propriilor decizii de catre magistrati daca aceasta nu e facuta cu rea-credinta sau grava neglijenta: „Este adevarat ca noua reglementare nu mai stabileste ca abatere disciplinara orice incalcare a deciziilor Curtii Constitutionale”. CCR instaureaza primatul european , aplicarea deciziilor CJUE in detrimentul celor ale CCR neputand fi considerata rea-credinta sau grava neglijenta...
https://m.luju.ro//ccr-joaca-alba-neagra-cu-constitutia-printr-o-stupefianta-motivare-ccr-da-liber-la-incalcarea-propriilor-decizii-de-catre-magistrati-daca-aceasta-nu-e-facuta-cu-rea-credinta-sau-grava-neglijenta-este-adevarat-ca-noua-reglementare-nu-mai-stabileste-ca-abat
____
Nota bene:
Repet, dacă legile (s)căderii supremației Constituției în România vor fi semnate și de Președinte, acest lucru constituind în sine o violare fățișă a Constituției - ceea ce înseamnă că avem a face de facto cu o Lovitură de Stat -, atunci nu ne mai rămâne decât ultima soluție. Știm cu toții care. Pregătiți-vă!
Constantin
www.luju.ro
CCR JOACA ALBA-NEAGRA CU CONSTITUTIA – Printr-o stupefianta motivare, CCR da liber la incalcarea propriilor decizii de catre magistrati…
👍20❤4
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Bun.
Despre #decizia_ICCJ de astăzi prin care OUG-urile și masurile abuzive stipulate de acestea au fost declarate ilegale. Oamenii se întreabă pe cine sa dea în judecată. E simplu: Să se meargă #nominal împotriva acelor guvernanți care au semnat și impus acele OUG-uri.
De la Guvern recomand să se ceară doar daune minime, morale (de ex, să afișeze public - exact atâtea zile câte ne-au tâmpit de cap cu propaganda la TV cu aceste oug-uri - tot atâtea zile și tot la TV Guvernul să prezinte o data pe zi faptul ca acele OUG-uri au fost declarate ilegale!). De ce? Pt ca a cere daune materiale statului înseamnă că statul va plati aceste daune din buget, iar bugetul este tot banul nostru.
De aceea, să se itenteze procese si să se ceară daune materiale direct "pe cnp", adica exact de la semnatarii acelor OUG-uri. Nominal.
În plus, la unitățile #comerciale (malluri, de ex), la #instituțiile publice etc unde vi s-a restricționat/condiționat accesul de prezentare ilegalului "certificat verde", cereți daune materiale consistente. Treaba lor dupa aceea să le ceară daune acelor guvernanți. Au aplicat dispoziții (ordonanțe) ilegale, #să_răspundă. Consistent. Material.
#E_timpul să punem pe roate Justiția! Pe ei.
Felicitări celor care au răbdat până la sfârșit 🤗, așteptând ca Justiția să-și facă treaba...
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02ekvzrrBP9gRjD1syKMJQceivtQLjrpWXJnRfgfw3nxQQAUbE8D3BJpdYUAVXqbhQl&id=100050014290147&sfnsn=mo
Distribuiți!
Despre #decizia_ICCJ de astăzi prin care OUG-urile și masurile abuzive stipulate de acestea au fost declarate ilegale. Oamenii se întreabă pe cine sa dea în judecată. E simplu: Să se meargă #nominal împotriva acelor guvernanți care au semnat și impus acele OUG-uri.
De la Guvern recomand să se ceară doar daune minime, morale (de ex, să afișeze public - exact atâtea zile câte ne-au tâmpit de cap cu propaganda la TV cu aceste oug-uri - tot atâtea zile și tot la TV Guvernul să prezinte o data pe zi faptul ca acele OUG-uri au fost declarate ilegale!). De ce? Pt ca a cere daune materiale statului înseamnă că statul va plati aceste daune din buget, iar bugetul este tot banul nostru.
De aceea, să se itenteze procese si să se ceară daune materiale direct "pe cnp", adica exact de la semnatarii acelor OUG-uri. Nominal.
În plus, la unitățile #comerciale (malluri, de ex), la #instituțiile publice etc unde vi s-a restricționat/condiționat accesul de prezentare ilegalului "certificat verde", cereți daune materiale consistente. Treaba lor dupa aceea să le ceară daune acelor guvernanți. Au aplicat dispoziții (ordonanțe) ilegale, #să_răspundă. Consistent. Material.
#E_timpul să punem pe roate Justiția! Pe ei.
Felicitări celor care au răbdat până la sfârșit 🤗, așteptând ca Justiția să-și facă treaba...
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02ekvzrrBP9gRjD1syKMJQceivtQLjrpWXJnRfgfw3nxQQAUbE8D3BJpdYUAVXqbhQl&id=100050014290147&sfnsn=mo
Distribuiți!
Facebook
Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.
👏28👍11
Gheorghiță, Rafila, Tătaru, Voiculescu, tipa aia căruia numele i s-a pierdut în neant (a fost o scurtă perioadă ministreasă a sănătății. Acu' e mare măgăriță, pardon! măhăriță la omeseu, deci are morman...), Câțu, Arahat and Co, plus Medicii/Asistenții inoculatori: #Pregătiți_buzunarele!
Oamenii au semnat pentru #altceva, voi le-ați inoculat cu totul alt produs. Hai, #Plătiți acum. 're-ar rasa voastră de infractori penali!
Oameni buni, #Distribuiți către semenii noștri înșelați de ticăloșii de mai sus...
Militari, polițiști, jandarmi, cadre medicale, cadre didactice, se aude? Acum e momentul...
Oamenii au semnat pentru #altceva, voi le-ați inoculat cu totul alt produs. Hai, #Plătiți acum. 're-ar rasa voastră de infractori penali!
Oameni buni, #Distribuiți către semenii noștri înșelați de ticăloșii de mai sus...
Militari, polițiști, jandarmi, cadre medicale, cadre didactice, se aude? Acum e momentul...
👍44👏4
Dpmdv ar prinde bine unul pe civil/constituționalist, altul penalist.
Dacă dna Elena Radu nu candidează, Gheorghe Piperea nu și-ar putea sacrifica cariera de avocat (de altfel, e nevoie și de aripa Parakletos, pt apărarea solidă a drepturilor consumatorului), atunci cei mai perfecți candidați ar fi dl av Adrian Toni Neacsu (care a fost și magistrat) și dna av Marina-Ioana Alexandru , care a lăsat tot venitul/cabinetul și luptă de ani de zile doar pentru popor. Așa cum spune dumneaei, "singurul meu client este Poporul român".
Ambii Apărători asumați care au sacrificat multe (deși multe nu se văd, cei apropiați cunosc proporția sacrificiilor). Am avea astfel - echilibru (chiar și dpdv bărbat, femeie, că fim cool 🙂), experiență de "front" dovedită, susținută, trecută prin focuri, experiență cu politicul, talent diplomatic fără compromisuri, curaj, seriozitate, perspicacitate, consecvență samd.
Ar fi #combinația_perfectă, sistemul ar cam tremura în fața celor doi 🤫... Să luptăm pentru obținerea ei!
Dacă dna Elena Radu nu candidează, Gheorghe Piperea nu și-ar putea sacrifica cariera de avocat (de altfel, e nevoie și de aripa Parakletos, pt apărarea solidă a drepturilor consumatorului), atunci cei mai perfecți candidați ar fi dl av Adrian Toni Neacsu (care a fost și magistrat) și dna av Marina-Ioana Alexandru , care a lăsat tot venitul/cabinetul și luptă de ani de zile doar pentru popor. Așa cum spune dumneaei, "singurul meu client este Poporul român".
Ambii Apărători asumați care au sacrificat multe (deși multe nu se văd, cei apropiați cunosc proporția sacrificiilor). Am avea astfel - echilibru (chiar și dpdv bărbat, femeie, că fim cool 🙂), experiență de "front" dovedită, susținută, trecută prin focuri, experiență cu politicul, talent diplomatic fără compromisuri, curaj, seriozitate, perspicacitate, consecvență samd.
Ar fi #combinația_perfectă, sistemul ar cam tremura în fața celor doi 🤫... Să luptăm pentru obținerea ei!
👏39👍10❤8
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Sunt unii de părere că nu ar trebui făcute acele liste ale celor ce au pus umărul, deci au produs cu vârf și îndesat fărădelegile, crimele ultimilor ani. Că, vezi dragă Doamne!, nu ar fi creștinește (în opinia lor). Pe aceștia îi întreb: cine sunteți voi să decideți în numele VICTIMELOR acestor ticăloși? Zeci de mii de morți, zeci, sute de mii cu efecte adverse, sute de mii de AFECTAȚI psihologic, sute de mii infectați aproape irecuperabil de propagandă, de MINCIUNĂ. Sute de mii de copii cărora li s-au furat trei ani din viață și alții care, sperăm noi, cu multa trudă vor trebui a fi recuperați...
Prieteni, nu e vorba de patimă aici. Nu e vorba de "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte". Nu. Ci e vorba de PEDEVSIS. Creștine. Caută și vezi care este rostul ei. Apoi, "Arie" trebuie numit ca atare și arătat lumii întregi, din dragoste de seamân, nu din ură sau patimă; ci din protecționism. Față de fratele, de omul de lângă tine. De la un punct încolo RĂUL trebuie numit și arătat ca atare. Nu-i fură nimeni șansa mântuirii, nu-l osândește la moarte, dimpotrivă, asta îl va ajuta să realizeze - dacă va dori - măsura monstruozității la care a fost părtaș, victimele pe care le-a generat și minciuna pe care a pus-o la mijloc mai ceva decât pe o doctrină de credință.
Pe tâlharii de pe crucile din stânga și din dreapta Lui, Hristos nu i-a grațiat. Abia unul și-a câștigat mântuirea și acela mărturisind adevărul "Noi am făcut fărădelege [am ucis], MERITĂM asta..." (ați auzit voi să-l contrazică Judecătorul?), dar și Adevărul, pe Hristos. Asta l-a mântuit...
A, da. Vor iertare? Să vină să și-o răscumpere; să vinâ și să-și recunoască public vina și complicitățile în fața oamenilor, a autorităților și a lui Dumnezeu, că public au vătămat vieți. Să dea înapoi cât de cât la masura celor distruse, să pună ceva în loc care nu ar mai permite în veci asemenea blestemății. Să pună îndreptare. Cât s-o mai putea...
Așa că, mai ușor cu lacrimile de crocodil pe scări, mergeți de citiți Scripturile și Tradiția și lăsați lucrarea Duhului să sufle cum vrea El! Nu este al vostru a ierta un genocid, nu este al vostru a scuza sminteala și pagubele psihe-ului produse prin minciuna doctrinară propovăduită de un "arian" sau altul. Când veți reuși să înviați din morți macar una dintre victimele plandemice, atunci să veniți cu păreri înalte despre sine. Dar nici măcar atunci...
Prieteni, nu e vorba de patimă aici. Nu e vorba de "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte". Nu. Ci e vorba de PEDEVSIS. Creștine. Caută și vezi care este rostul ei. Apoi, "Arie" trebuie numit ca atare și arătat lumii întregi, din dragoste de seamân, nu din ură sau patimă; ci din protecționism. Față de fratele, de omul de lângă tine. De la un punct încolo RĂUL trebuie numit și arătat ca atare. Nu-i fură nimeni șansa mântuirii, nu-l osândește la moarte, dimpotrivă, asta îl va ajuta să realizeze - dacă va dori - măsura monstruozității la care a fost părtaș, victimele pe care le-a generat și minciuna pe care a pus-o la mijloc mai ceva decât pe o doctrină de credință.
Pe tâlharii de pe crucile din stânga și din dreapta Lui, Hristos nu i-a grațiat. Abia unul și-a câștigat mântuirea și acela mărturisind adevărul "Noi am făcut fărădelege [am ucis], MERITĂM asta..." (ați auzit voi să-l contrazică Judecătorul?), dar și Adevărul, pe Hristos. Asta l-a mântuit...
A, da. Vor iertare? Să vină să și-o răscumpere; să vinâ și să-și recunoască public vina și complicitățile în fața oamenilor, a autorităților și a lui Dumnezeu, că public au vătămat vieți. Să dea înapoi cât de cât la masura celor distruse, să pună ceva în loc care nu ar mai permite în veci asemenea blestemății. Să pună îndreptare. Cât s-o mai putea...
Așa că, mai ușor cu lacrimile de crocodil pe scări, mergeți de citiți Scripturile și Tradiția și lăsați lucrarea Duhului să sufle cum vrea El! Nu este al vostru a ierta un genocid, nu este al vostru a scuza sminteala și pagubele psihe-ului produse prin minciuna doctrinară propovăduită de un "arian" sau altul. Când veți reuși să înviați din morți macar una dintre victimele plandemice, atunci să veniți cu păreri înalte despre sine. Dar nici măcar atunci...
👍42❤13
"Sărbătoarea Marii Unirii din 1918 nu poate fi privită disociat de actul juridic care a încununat-o, i-a dat legitimitate, identitate și trăinicie peste timp: Constituția Romaniei din 1923.
Daca în anii trecuți vă invitam să privim spre făuritorii României Mari, spre valorile și aspirațiile lor, spre jertfa și lupta acestora, pentru a înțelege, a prețui și a apăra cum se cuvine moștenirea lăsată, anul acesta vă invit să ne întoarcem spre trecut la Constituție, pentru a înțelege valoarea supremă a acestei legi într-un stat.
Punerea in discuție, în acest an, a supremației Constituției a vulnerabilizat forța și importanța actului fundamental al tării, motiv pentru care va chem să învățați și să înțelegeți lecția unirii în întregime.
Unificarea țării nu putea fi desăvârșită fără adoptarea unei noi Constituții, care să îi proclame României, din chiar primul articol, caracterul de "Stat national unitar si indivizibil".
Titlul II din Constituție, intitulat "Despre drepturile românilor", consacra legislativ, la nivel constituțional, aspirațiile din Rezoluția Adunării Naționale de la Alba Iulia din 1918, arătând în art. 5 că: "Romanii, fara deosebire de origina etnica, de limba sau de religie, se bucura de libertatea constiintei, de libertatea invatamantului, de libertatea presei, de libertatea intrunirilor, de libertatea de asociatie si de toate libertatile si drepturile stabilite prin legi".
Constituția din 1923 a reprezentat un triumf al Unirii nu doar prin forța sa juridică, ci și pentru că a reușit, în final, dincolo de toate tensiunile generate de diversitatea tradițiilor provinciilor reunite, să afirme desăvârșirea și consolidarea Statului și națiunii române.
Unirea a fost precedată, iar apoi mereu însoțită de necesitatea adoptării unei Constituții. Proclamația de la Islaz, din 1848, de exemplu, stabilea inclusiv convocarea unei Adunari Constituante spre a pune bazele unei Constituții.
Dezbaterile asupra revizuirii ample a Constituției adoptate în 1866 au precedat actul Marii Unirii din 1918, Barbu Ștefănescu Delavrancea afirmând în cel mai frumos și elocvent mod cu putință legătura dintre unire, libertate și națiune: "(...) nu vrem să se mai audă din gura dușmanilor din țară și din afară: priviți la frații voștri: n-au pământ, libertăți și drepturi (...) Cu revizuirea Constituției dereticăm casa noastră în care vom primi pe frații noștri, după atâtea veacuri de durere și suferințe". - citat aici https://www.juridice.ro/essentials/6193/constitutia-din-1923-un-punct-culminant-al-constitutionalismului-romanesc
Iată, deci, că nu putem sărbători cu adevărat Unirea și Ziua Națională a Romaniei fără să ne prețuim și apărăm Constituția, fără de care nu existăm ca națiune si ca stat.
Președintele țării, judecătorii Curții Constituționale, fiecare judecător și procuror, ministru, senator sau deputat, militar, polițist, primar, consilier local sau funcționar public jură să RESPECTE Constituția țării.
În plus, judecătorii Curții Constituționale jură să APERE Constituția Romaniei, Curtea fiind garantul supremației acesteia.
Datoria noastră de a respecta Constituția nu își are izvorul doar din legământul făcut, ci, așa cum am scris în ultimii ani, mai ales din obligația de a păstra și a dezvolta moștenirea lăsată, aceea a unei țări unite prin multă jertfă, a unei țări ale cărei fundamente sunt caracterul suveran, național, unitar și indivizibil, alături de libertatea individuală a cetațenilor săi.
Este important să nu uităm acest lucru, să ne putem vrednic ura și azi, unii altora: La mulți ani, România! La mulți ani, români!..."
Judecător Dana Gârbovan
Daca în anii trecuți vă invitam să privim spre făuritorii României Mari, spre valorile și aspirațiile lor, spre jertfa și lupta acestora, pentru a înțelege, a prețui și a apăra cum se cuvine moștenirea lăsată, anul acesta vă invit să ne întoarcem spre trecut la Constituție, pentru a înțelege valoarea supremă a acestei legi într-un stat.
Punerea in discuție, în acest an, a supremației Constituției a vulnerabilizat forța și importanța actului fundamental al tării, motiv pentru care va chem să învățați și să înțelegeți lecția unirii în întregime.
Unificarea țării nu putea fi desăvârșită fără adoptarea unei noi Constituții, care să îi proclame României, din chiar primul articol, caracterul de "Stat national unitar si indivizibil".
Titlul II din Constituție, intitulat "Despre drepturile românilor", consacra legislativ, la nivel constituțional, aspirațiile din Rezoluția Adunării Naționale de la Alba Iulia din 1918, arătând în art. 5 că: "Romanii, fara deosebire de origina etnica, de limba sau de religie, se bucura de libertatea constiintei, de libertatea invatamantului, de libertatea presei, de libertatea intrunirilor, de libertatea de asociatie si de toate libertatile si drepturile stabilite prin legi".
Constituția din 1923 a reprezentat un triumf al Unirii nu doar prin forța sa juridică, ci și pentru că a reușit, în final, dincolo de toate tensiunile generate de diversitatea tradițiilor provinciilor reunite, să afirme desăvârșirea și consolidarea Statului și națiunii române.
Unirea a fost precedată, iar apoi mereu însoțită de necesitatea adoptării unei Constituții. Proclamația de la Islaz, din 1848, de exemplu, stabilea inclusiv convocarea unei Adunari Constituante spre a pune bazele unei Constituții.
Dezbaterile asupra revizuirii ample a Constituției adoptate în 1866 au precedat actul Marii Unirii din 1918, Barbu Ștefănescu Delavrancea afirmând în cel mai frumos și elocvent mod cu putință legătura dintre unire, libertate și națiune: "(...) nu vrem să se mai audă din gura dușmanilor din țară și din afară: priviți la frații voștri: n-au pământ, libertăți și drepturi (...) Cu revizuirea Constituției dereticăm casa noastră în care vom primi pe frații noștri, după atâtea veacuri de durere și suferințe". - citat aici https://www.juridice.ro/essentials/6193/constitutia-din-1923-un-punct-culminant-al-constitutionalismului-romanesc
Iată, deci, că nu putem sărbători cu adevărat Unirea și Ziua Națională a Romaniei fără să ne prețuim și apărăm Constituția, fără de care nu existăm ca națiune si ca stat.
Președintele țării, judecătorii Curții Constituționale, fiecare judecător și procuror, ministru, senator sau deputat, militar, polițist, primar, consilier local sau funcționar public jură să RESPECTE Constituția țării.
În plus, judecătorii Curții Constituționale jură să APERE Constituția Romaniei, Curtea fiind garantul supremației acesteia.
Datoria noastră de a respecta Constituția nu își are izvorul doar din legământul făcut, ci, așa cum am scris în ultimii ani, mai ales din obligația de a păstra și a dezvolta moștenirea lăsată, aceea a unei țări unite prin multă jertfă, a unei țări ale cărei fundamente sunt caracterul suveran, național, unitar și indivizibil, alături de libertatea individuală a cetațenilor săi.
Este important să nu uităm acest lucru, să ne putem vrednic ura și azi, unii altora: La mulți ani, România! La mulți ani, români!..."
Judecător Dana Gârbovan
ESSENTIALS - in Law we Trust
Constituția din 1923: un punct culminant al constituționalismului românesc - ESSENTIALS
Aureolată de a fi consacrat juridic și exprimat politico-instituțional realitatea a ceea ce s-a ipostaziat în imaginarul colectiv drept România Mare ca desăvârșire a procesului de unificare statală la 1 decembrie 1918, Constituția din 29 martie 1923 al cărei…
❤30👍6
De prin lumi îndepărtate,
Sus din cer, din Sfîntu' Rai,
Astă seară, negreșit,
Sosește Moș Neculai.
Chiar dacă ghetuța-i veche,
Ponosită și cîrpită,
Te rog, Moșule, îmi lasă,
Măcar un picuț de pită.
Cine, Doamne, să ne-ajute???
Numai Sfinții și Mata!
Noi românii, triști, în lacrimi,
Suntem azi la mila Ta.
Sărmani și prădați de toți,
Ce-am putea să ne dorim,
Decît un gram de speranță,
Pe care s-o înflorim...
Moșule, te rog, ne lasă,
Gînduri bune, sănătate,
Libertate, pace-n lume
Și-apoi le-om tocmi pe toate...
Any Coja ©
Sus din cer, din Sfîntu' Rai,
Astă seară, negreșit,
Sosește Moș Neculai.
Chiar dacă ghetuța-i veche,
Ponosită și cîrpită,
Te rog, Moșule, îmi lasă,
Măcar un picuț de pită.
Cine, Doamne, să ne-ajute???
Numai Sfinții și Mata!
Noi românii, triști, în lacrimi,
Suntem azi la mila Ta.
Sărmani și prădați de toți,
Ce-am putea să ne dorim,
Decît un gram de speranță,
Pe care s-o înflorim...
Moșule, te rog, ne lasă,
Gînduri bune, sănătate,
Libertate, pace-n lume
Și-apoi le-om tocmi pe toate...
Any Coja ©
❤35
Forwarded from Constantin Florin Ilie
...sau Ro(e)conomia. În traducere liberă, cumpără doar #de_la_român și boicotează TOATE firmele cu capital străin, nu doar pe cele austriece. Așa se poate naște #Roconomia 🇷🇴 care să te scoată din groapă!
Așadar, start 👆
Așadar, start 👆
👍53👏11
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Voi încerca în cele de mai jos, pe scurt, să reamintesc că refrenul popular "Alerui, Doamne, ler" și cele derivate îndeobşte ascultate în această perioadă provin dintr-o expresiei uzuală profund creștină și că ele sunt nimic altceva decât cântări de preaslăvire înălţate lui Dumnezeu pentru marea Sa milostivire de a Se întrupa spre mântuirea celor ce cred.
"Alerui, 'ler" nu trebuie căitat în nu ș ce "împărați Leri", caloriferi sau alte invenții fantasmagorice inexistente, ci își trage adânc seva din nimic altceva decât arhicunoscutul "#Aliluia", adică "Slavă Ţie, Doamne". Colindele sunt, în felul lor, #psalmi_populari; neamul românesc a aplicat în viaţa, cugetul şi cultura sa obştească întreg cuvântul dumnezeiesc al Scripturii şi astfel a născut în felul său #propriu, fără alunecări de la adevăr, o minunată cultură folclorică călăuzitoare. Știați că avem cea mai bogată gamă de #colinde din lume și că aceasta acoperă prin variile sale texte toată Evanghelia?
Prin urmare, nu ar fi deloc rău să #revenim ușor ușor și avizat la sensul corect, profund duhovnicesc, al lui "Alerui, 'ler" (în unele zone: Aler), pentru ca aceste refrene să-şi recapete caracterul #originar de slavoslovie populară autohtonă. Este o podoabă #unică a noastră, a românilor și e bine să fim conștienți de ea și de valoarea ei inestimabilă, unică în lume.
Iată, prin urmare, prezint mai jos procesul de transformare naturală suferit în îndelungul veacurilor de "aliluia" în limba neaoș românească:.
Pentru început, "Alerui" s-a născut prin fenomenul de rotacizare a ultimei consoane ("L"), din "AleLuia, AleLuia, AleLuia..." obţinându-se astfel "AleRuia, AleRuia, AleRuia...".
Cu timpul acest cuvânt a suferit în continuare transformări prin aplicarea apostrofului final, fenomen des întâlnit în astfel de cazuri când avem un grup de două cuvinte în care orimul și ultimul încep, respectiv se termină cu o vocală. Vocala "a" în cazul nostru.
Mai simplu spus, de la "Aleruia, Aleruia, Aleruia", dat fiind că vocala "a" se reptă atât în finalul celui dinainte cât şi a cuvântului următor, acest "a" a dispărut pur şi simplu, fiind completat în vorbirea curentă de următorul "A", obţinându-se astfel:
"Alerui', Alerui', Alerui'..." 🙂.
Același proces de evoluție a limbii române este cel ce explică, în continuare, apariţia acestui "enigmatic" #Lerui care a nascut, total impropriu, atâtea discuții și ipoteze care mai de care pe cât de inventive, pe atât de departe de simplul adevăr.
"Lerui", așadar, este "Alerui'..."-ul nostru de mai sus căruia i s-a aplicat o afereză. Ca atare acesta devine "lerui".
(afereză = Fenomen lingvistic constând în suprimarea vocalei inițiale a unui cuvânt, cf DEX).
Dat fiind că termenul este dublat în psalmodiere/cântul popular (de ex, aleluia-aleluia/alerui-alerui/alerui-lerui...) intervine iarăși, natural, actul de apostrofiere, rezultând astfel buclucașul nostru "Ler...".
Prin urmare, ori că este "Lerui, ler...", ori că auzim "Alerui, 'ler...", acestea nu sunt altceva decât exprimarea populară a lui "Aleluia, Aleluia, Aleluia..."; practic o slavoslovie în termeni unici, populari, ai acestui minunat popor. Altfel nici nu-ar fi putut să fie, căci ce altceva credeați că este colindul este decât un cânt de preamărire a Pruncului Sfânt venit pe acest pământ 🥰... ?
"Lerui, Doamne, ler,
Eu cu drag din Cer,
Vin pe orice ger,
lângă cel stingher;
Lerui, Doamne,
Ler 🤗🇷🇴🥰...!'
Hai,
#Sărbători_Fericite 🙂!
"Alerui, 'ler" nu trebuie căitat în nu ș ce "împărați Leri", caloriferi sau alte invenții fantasmagorice inexistente, ci își trage adânc seva din nimic altceva decât arhicunoscutul "#Aliluia", adică "Slavă Ţie, Doamne". Colindele sunt, în felul lor, #psalmi_populari; neamul românesc a aplicat în viaţa, cugetul şi cultura sa obştească întreg cuvântul dumnezeiesc al Scripturii şi astfel a născut în felul său #propriu, fără alunecări de la adevăr, o minunată cultură folclorică călăuzitoare. Știați că avem cea mai bogată gamă de #colinde din lume și că aceasta acoperă prin variile sale texte toată Evanghelia?
Prin urmare, nu ar fi deloc rău să #revenim ușor ușor și avizat la sensul corect, profund duhovnicesc, al lui "Alerui, 'ler" (în unele zone: Aler), pentru ca aceste refrene să-şi recapete caracterul #originar de slavoslovie populară autohtonă. Este o podoabă #unică a noastră, a românilor și e bine să fim conștienți de ea și de valoarea ei inestimabilă, unică în lume.
Iată, prin urmare, prezint mai jos procesul de transformare naturală suferit în îndelungul veacurilor de "aliluia" în limba neaoș românească:.
Pentru început, "Alerui" s-a născut prin fenomenul de rotacizare a ultimei consoane ("L"), din "AleLuia, AleLuia, AleLuia..." obţinându-se astfel "AleRuia, AleRuia, AleRuia...".
Cu timpul acest cuvânt a suferit în continuare transformări prin aplicarea apostrofului final, fenomen des întâlnit în astfel de cazuri când avem un grup de două cuvinte în care orimul și ultimul încep, respectiv se termină cu o vocală. Vocala "a" în cazul nostru.
Mai simplu spus, de la "Aleruia, Aleruia, Aleruia", dat fiind că vocala "a" se reptă atât în finalul celui dinainte cât şi a cuvântului următor, acest "a" a dispărut pur şi simplu, fiind completat în vorbirea curentă de următorul "A", obţinându-se astfel:
"Alerui', Alerui', Alerui'..." 🙂.
Același proces de evoluție a limbii române este cel ce explică, în continuare, apariţia acestui "enigmatic" #Lerui care a nascut, total impropriu, atâtea discuții și ipoteze care mai de care pe cât de inventive, pe atât de departe de simplul adevăr.
"Lerui", așadar, este "Alerui'..."-ul nostru de mai sus căruia i s-a aplicat o afereză. Ca atare acesta devine "lerui".
(afereză = Fenomen lingvistic constând în suprimarea vocalei inițiale a unui cuvânt, cf DEX).
Dat fiind că termenul este dublat în psalmodiere/cântul popular (de ex, aleluia-aleluia/alerui-alerui/alerui-lerui...) intervine iarăși, natural, actul de apostrofiere, rezultând astfel buclucașul nostru "Ler...".
Prin urmare, ori că este "Lerui, ler...", ori că auzim "Alerui, 'ler...", acestea nu sunt altceva decât exprimarea populară a lui "Aleluia, Aleluia, Aleluia..."; practic o slavoslovie în termeni unici, populari, ai acestui minunat popor. Altfel nici nu-ar fi putut să fie, căci ce altceva credeați că este colindul este decât un cânt de preamărire a Pruncului Sfânt venit pe acest pământ 🥰... ?
"Lerui, Doamne, ler,
Eu cu drag din Cer,
Vin pe orice ger,
lângă cel stingher;
Lerui, Doamne,
Ler 🤗🇷🇴🥰...!'
Hai,
#Sărbători_Fericite 🙂!
❤23👍4😍1
Forwarded from Constantin Florin Ilie
La fine de 2022 îmi îndrept recunoștința în primul rând către Dumnezeu, pentru faptul că am cunoscut, și în acest an așijderea ca și în cei doi trecuți, atâția oameni minunați care să mă inspire. Este interesant cum, cu cât vremurile sunt mai tulburi și mai apăsătoare, ci atât mai mult zvâcnesc din volburile lor înșelătoare diamante limpezite care să-ți reamintească calea. Prin urmare, ce să zic, deie Domnul și mai mult Har în anul care vine, căci acesta ne poate ține indiferent de încercările neputincioase într-un final ale acestui veac 🙂!
An Nou mai cu Hristos vă doresc! La fel și mie 🙂. Iar restul se rezolvă toate...
P.S. - astă seară mai la toate bisericile se aduc rugi de mulțumire la trecerea dintre ani. Ultimile 5 minute din '22 și primele 5 din '23 ar face să încheiem anul acesta și să-l începem pe cel următor cu Biruitorul. N-ar fi să dăm o fugă să "furăm" ceva putere. Nu poate aduce anul ce pot 10 minute la locul potrivit, la timpul potrivit...
An Nou mai cu Hristos vă doresc! La fel și mie 🙂. Iar restul se rezolvă toate...
P.S. - astă seară mai la toate bisericile se aduc rugi de mulțumire la trecerea dintre ani. Ultimile 5 minute din '22 și primele 5 din '23 ar face să încheiem anul acesta și să-l începem pe cel următor cu Biruitorul. N-ar fi să dăm o fugă să "furăm" ceva putere. Nu poate aduce anul ce pot 10 minute la locul potrivit, la timpul potrivit...
🙏35❤1
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Așa da, bravo, în sfârșit ceva ce trebuia instrumentat și făcut de mult timp:
"Acum câteva minute #CoalițiaPentruNațiune a depus prin mail la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție un Denunț împotriva vinovaților de dezastrul cauzat de vaccinare.
Fapta? Genocid în forma prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. g C.pen. - „vătămarea integrității fizice sau psihice a unor membri ai grupului”!
Făptuitorii? Intrați și citiți documentul integral la https://t.me/DanMVChiticNecenzurat/1964.
Iată cu ce am sesziat PICCJ:
Subscrisa, Coaliția pentru Națiune (CPN), cu sediul în ..., reprezentată legal de Președinte Chitic Mircea-Victor-Daniel,
în temeiul art. 290 C. Proc. Pen. raportat la art. 438 al. 1 lit. B C. Pen., cu aplicarea art. 36 C. Pen., formulăm prezentul
DENUNȚ
prin care vă aducem la cunoștință săvârșirea infracțiunii de Genocid în forma prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. g C.pen. - „vătămarea integrității fizice sau psihice a unor membri ai grupului” cu aplicarea art. 36 al. 1 Cod Penal, săvârșite în forma coautoratului prevăzută de art. 46 al. 2 C.pen. de către numiții:
Klaus Werner Iohannis, în calitate de Președinte;
Nicolae Ciucă, în calitate de Prim-ministru al României de la data de 25.11.2021 până în prezent;
Cîțu Florin-Vasile, în calitate de fost ministru interimar al sănătății în perioada 14.04.2021 - 21.04.2021, și fost Prim-ministru al României în 23.12.2020 - 25.11.2021;
RAED ARAFAT în calitate de secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, șef al Departamentului pentru Situații de Urgență
Gheroghiță Valeriu, în calitate de fost coordonator al Campaniei Naționale de Vaccinare Anti-COVID-19,
Vlad Voiculescu, în calitate de fost ministru al sănătății în perioada 23.12.2020 -14.04.2021;
Ioana Mihăilă, în calitate de fost ministru al în perioada 21.04.2021 - 08.09.2021;
Attila Cseke, în calitate de fost ministru al sănătății în perioada 08.09.2021 - 25.11.2021;
Alexandru Rafila, în calitate de ministru al sănătății de la data de 25.11.2021 până în prezent;
și în calitate de complici în condițiile art. 48 al. 1 C.pen. membrii Grupului de Comunicare Strategică, respectiv de către numiții:
ANDI MANCIU – coordonatorul Grupului de Comunicare Strategică,
IULIAN DRĂGOI – este comisar de poliție și detașat consilier la cabinetul secretarului de stat Andi Manciu de la Guvern
SORINA ELENA COȘBUC – este consilier al ministrului de Interne, funcție pe care a avut-o atât în mandatul lui Marcel Vela;
ADRIAN CUȚURESCU – este inspector principal și directorul adjunct al Centrului Cultural din Ministerul de Interne;
OANA GRIGORE – este directoarea Direcției Relații cu Presa, Afaceri Europene și Relații Internaționale din Ministerul Sănătății;
ANDREI ȚĂRNEA – este diplomat și directorul general al Direcției pentru Comunicare și Diplomație Publică al Ministerului Afacerilor Externe (MAE);
OANA DARIE – este purtător de cuvânt al MAE din iunie 2018. Lucrează în MAE din 2015, anterior fiind consilier pentru Afaceri Europene și secretar I;
THEODOR DAN MIHAI – este purtătorul de cuvânt al Departamentul pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului de Interne;
CĂTĂLIN CHIRCĂ – este locotenent-colonel și este purtătorul de cuvânt al Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS);
CONSTANTIN SPÂNU – este general de brigadă și șef al Direcției Informare și Relații Publice din Ministerul Apărării Naționale (MApN);
LAURENȚIU VOICU – este directorul Direcției de Comunicare, Relația cu Sindicatele, Patronatele și Organizațiile Neguvernamentale din Ministerul Transporturilor din 2016;
ALINA MOISOI – este colonel de pompieri și șefa Serviciului de Informare și Relații Publice din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU);
ADRIAN MARIN – este maior și purtător de cuvânt al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU);
"Acum câteva minute #CoalițiaPentruNațiune a depus prin mail la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție un Denunț împotriva vinovaților de dezastrul cauzat de vaccinare.
Fapta? Genocid în forma prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. g C.pen. - „vătămarea integrității fizice sau psihice a unor membri ai grupului”!
Făptuitorii? Intrați și citiți documentul integral la https://t.me/DanMVChiticNecenzurat/1964.
Iată cu ce am sesziat PICCJ:
Subscrisa, Coaliția pentru Națiune (CPN), cu sediul în ..., reprezentată legal de Președinte Chitic Mircea-Victor-Daniel,
în temeiul art. 290 C. Proc. Pen. raportat la art. 438 al. 1 lit. B C. Pen., cu aplicarea art. 36 C. Pen., formulăm prezentul
DENUNȚ
prin care vă aducem la cunoștință săvârșirea infracțiunii de Genocid în forma prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. g C.pen. - „vătămarea integrității fizice sau psihice a unor membri ai grupului” cu aplicarea art. 36 al. 1 Cod Penal, săvârșite în forma coautoratului prevăzută de art. 46 al. 2 C.pen. de către numiții:
Klaus Werner Iohannis, în calitate de Președinte;
Nicolae Ciucă, în calitate de Prim-ministru al României de la data de 25.11.2021 până în prezent;
Cîțu Florin-Vasile, în calitate de fost ministru interimar al sănătății în perioada 14.04.2021 - 21.04.2021, și fost Prim-ministru al României în 23.12.2020 - 25.11.2021;
RAED ARAFAT în calitate de secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, șef al Departamentului pentru Situații de Urgență
Gheroghiță Valeriu, în calitate de fost coordonator al Campaniei Naționale de Vaccinare Anti-COVID-19,
Vlad Voiculescu, în calitate de fost ministru al sănătății în perioada 23.12.2020 -14.04.2021;
Ioana Mihăilă, în calitate de fost ministru al în perioada 21.04.2021 - 08.09.2021;
Attila Cseke, în calitate de fost ministru al sănătății în perioada 08.09.2021 - 25.11.2021;
Alexandru Rafila, în calitate de ministru al sănătății de la data de 25.11.2021 până în prezent;
și în calitate de complici în condițiile art. 48 al. 1 C.pen. membrii Grupului de Comunicare Strategică, respectiv de către numiții:
ANDI MANCIU – coordonatorul Grupului de Comunicare Strategică,
IULIAN DRĂGOI – este comisar de poliție și detașat consilier la cabinetul secretarului de stat Andi Manciu de la Guvern
SORINA ELENA COȘBUC – este consilier al ministrului de Interne, funcție pe care a avut-o atât în mandatul lui Marcel Vela;
ADRIAN CUȚURESCU – este inspector principal și directorul adjunct al Centrului Cultural din Ministerul de Interne;
OANA GRIGORE – este directoarea Direcției Relații cu Presa, Afaceri Europene și Relații Internaționale din Ministerul Sănătății;
ANDREI ȚĂRNEA – este diplomat și directorul general al Direcției pentru Comunicare și Diplomație Publică al Ministerului Afacerilor Externe (MAE);
OANA DARIE – este purtător de cuvânt al MAE din iunie 2018. Lucrează în MAE din 2015, anterior fiind consilier pentru Afaceri Europene și secretar I;
THEODOR DAN MIHAI – este purtătorul de cuvânt al Departamentul pentru Situații de Urgență din cadrul Ministerului de Interne;
CĂTĂLIN CHIRCĂ – este locotenent-colonel și este purtătorul de cuvânt al Serviciului de Telecomunicații Speciale (STS);
CONSTANTIN SPÂNU – este general de brigadă și șef al Direcției Informare și Relații Publice din Ministerul Apărării Naționale (MApN);
LAURENȚIU VOICU – este directorul Direcției de Comunicare, Relația cu Sindicatele, Patronatele și Organizațiile Neguvernamentale din Ministerul Transporturilor din 2016;
ALINA MOISOI – este colonel de pompieri și șefa Serviciului de Informare și Relații Publice din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU);
ADRIAN MARIN – este maior și purtător de cuvânt al Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU);
Telegram
Dan MV Chitic necenzurat
Acum câteva minute am depus prin mail la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție un Denunț împotriva vinovaților de dezastrul cauzat de vaccinare. Fapta? Genocid în forma prevăzută și pedepsită de art. 438 al. 1 lit. g C.pen. - „vătămarea…
👍9👏4❤1