CUM FUNCȚIONEAZĂ STATUL ROMAN?
(pentru ca am văzut ca mulți dintre voi habar nu aveți și nici de ce plătiți impozite și taxe, va desenez)
Statul roman exista pentru ca exista Poporul Român.
Fără popor, statul nu există.
Fără Constituție, statul nu exista pentru ca nu are reguli de funcționare.
Regulile de funcționare a statului roman au fost stabilite de popor prin adoptarea Constitutiei.
Ce zice Constituția - cea care stabilește regulile de funcționare?
Constitutia stabilește principiile și regulile generale (drepturi obligații), precum și competentele fiecărei autorități în stat.
Fiecare autoritate este compusa din oameni - tot cetățeni care sunt aleși sau desemnați de către ceilalți cetățeni.
CCR veghează ca să fie respectata Constitutia și regulile ei.
Dacă constata ca nu sunt respectate principiile și regulile generale stabilite de Constituție sancționează actele emise de cei de sub ea.
Cum?
Legile și OUG urile le declara neconstituționale.
Dacă o putere întra peste competentele altei puteri, declara ca e conflict juridic de natura constituțională și trage de urechi puterea care și-a depășit competentele.
Constitutia prevede 3 puteri cărora poporul trebuie sa li se supuna:
- legislativă (Parlamentul)
- executiva (Guvernul)
- judecătorească (instantele de judecata)
PARLAMENTUL este cel care da legi prin care detaliază (dezvolta) principiile și regulile din Constituție. NU poate sa încalce Constitutia, ca e sub ea. Ea prevede existenta lui si ce competente are.
GUVERNUL este cel care pune în practica ce a zis Parlamentul, adică da HG uri prin care stabilește procedura de aplicare. Nu poate sa încalce nici ce zice Constitutia pentru ca ea prevede existenta lui și ce competente are și nici ce a zis Parlamentul pentru ca e deasupra lui și ii e șef, Guvernul poate numai sa execute.
Sub Guvern sunt MINISTERELE SI INSTITUȚIILE PUBLICE care trebuie sa pună în practica ce a zis Parlamentul, conform procedurii stabilite de Guvern. Mai dezvolta unele proceduri prin Ordine, dar nu pot sa încalce ce au zis cei de deasupra lor, adică Constitutia, Parlamentul, Guvernul.
În situații excepționale, Guvernul poate sa stabilească el regulile, adică sa emită acte cu putere de lege numite Ordonanțe de Urgență. Sau, în perioada vacantei parlamentare poate sa dea ordonanțe simple în domeniile și în limitele pe care Parlamentul l-a împuternicit sa ii facă treaba cât se relaxează el.
Ținându-i locul Parlamentului, Guvernul trebuie sa respecte obligațiile pe care Parlamentul le are (sa respecte Constitutia).
Insa, și ordonanțele de urgenta și ordonanțele simple se verifica de către Parlament sa vadă dacă Guvernul le-a dat cu respectarea obligațiilor pe care Parlamentul le avea sau cu respectarea imputernicirii pe care Parlamentul i le-a dat.
În cazul în care Parlamentul constata ca Guvernul și-a incalcat obligațiile, ii sancționează actele pe care le-a emis (ordonanțele de urgenta și ordonanțele simple): ori le modifica, dacă încălcările nu sunt foarte grave, ori le anulează de tot (le respinge) dacă încălcările sunt foarte grave.
Mai mult, dacă Parlamentul constată că Guvernul nu execută ce a decis el sau își depășește omoetentele, il poate sancționa prin retragerea încrederii (demitere prin moțiune de cenzura).
POPORUL (TOȚI Cetățenii) trebuie sa respecte ce au zis cei de deasupra lor sau chiar ei (daca ei au funcții în "structurile" statului român).
INSTANTELE JUDECĂTOREȘTI sunt cele care sancționează, prin hotararile judecătorești) toate abaterile de la regulile de mai sus, anulând actele si obligând la despăgubiri pe toți cei care au obligatia de a RESPECTA SI Executa regulile stabilite de Parlament, atâta timp cât sunt constitutionale:
- anulează HG urile Guvernului, Ordinele Miniștrilor, actele administrative ale celorlalte instituții publice, dacă incalca: legea si ordonanțele de urgenta (care se prezuma ca sunt constitutionale pana când CCR ul zice ca nu sunt) sau actele celor de deasupra lor.
(pentru ca am văzut ca mulți dintre voi habar nu aveți și nici de ce plătiți impozite și taxe, va desenez)
Statul roman exista pentru ca exista Poporul Român.
Fără popor, statul nu există.
Fără Constituție, statul nu exista pentru ca nu are reguli de funcționare.
Regulile de funcționare a statului roman au fost stabilite de popor prin adoptarea Constitutiei.
Ce zice Constituția - cea care stabilește regulile de funcționare?
Constitutia stabilește principiile și regulile generale (drepturi obligații), precum și competentele fiecărei autorități în stat.
Fiecare autoritate este compusa din oameni - tot cetățeni care sunt aleși sau desemnați de către ceilalți cetățeni.
CCR veghează ca să fie respectata Constitutia și regulile ei.
Dacă constata ca nu sunt respectate principiile și regulile generale stabilite de Constituție sancționează actele emise de cei de sub ea.
Cum?
Legile și OUG urile le declara neconstituționale.
Dacă o putere întra peste competentele altei puteri, declara ca e conflict juridic de natura constituțională și trage de urechi puterea care și-a depășit competentele.
Constitutia prevede 3 puteri cărora poporul trebuie sa li se supuna:
- legislativă (Parlamentul)
- executiva (Guvernul)
- judecătorească (instantele de judecata)
PARLAMENTUL este cel care da legi prin care detaliază (dezvolta) principiile și regulile din Constituție. NU poate sa încalce Constitutia, ca e sub ea. Ea prevede existenta lui si ce competente are.
GUVERNUL este cel care pune în practica ce a zis Parlamentul, adică da HG uri prin care stabilește procedura de aplicare. Nu poate sa încalce nici ce zice Constitutia pentru ca ea prevede existenta lui și ce competente are și nici ce a zis Parlamentul pentru ca e deasupra lui și ii e șef, Guvernul poate numai sa execute.
Sub Guvern sunt MINISTERELE SI INSTITUȚIILE PUBLICE care trebuie sa pună în practica ce a zis Parlamentul, conform procedurii stabilite de Guvern. Mai dezvolta unele proceduri prin Ordine, dar nu pot sa încalce ce au zis cei de deasupra lor, adică Constitutia, Parlamentul, Guvernul.
În situații excepționale, Guvernul poate sa stabilească el regulile, adică sa emită acte cu putere de lege numite Ordonanțe de Urgență. Sau, în perioada vacantei parlamentare poate sa dea ordonanțe simple în domeniile și în limitele pe care Parlamentul l-a împuternicit sa ii facă treaba cât se relaxează el.
Ținându-i locul Parlamentului, Guvernul trebuie sa respecte obligațiile pe care Parlamentul le are (sa respecte Constitutia).
Insa, și ordonanțele de urgenta și ordonanțele simple se verifica de către Parlament sa vadă dacă Guvernul le-a dat cu respectarea obligațiilor pe care Parlamentul le avea sau cu respectarea imputernicirii pe care Parlamentul i le-a dat.
În cazul în care Parlamentul constata ca Guvernul și-a incalcat obligațiile, ii sancționează actele pe care le-a emis (ordonanțele de urgenta și ordonanțele simple): ori le modifica, dacă încălcările nu sunt foarte grave, ori le anulează de tot (le respinge) dacă încălcările sunt foarte grave.
Mai mult, dacă Parlamentul constată că Guvernul nu execută ce a decis el sau își depășește omoetentele, il poate sancționa prin retragerea încrederii (demitere prin moțiune de cenzura).
POPORUL (TOȚI Cetățenii) trebuie sa respecte ce au zis cei de deasupra lor sau chiar ei (daca ei au funcții în "structurile" statului român).
INSTANTELE JUDECĂTOREȘTI sunt cele care sancționează, prin hotararile judecătorești) toate abaterile de la regulile de mai sus, anulând actele si obligând la despăgubiri pe toți cei care au obligatia de a RESPECTA SI Executa regulile stabilite de Parlament, atâta timp cât sunt constitutionale:
- anulează HG urile Guvernului, Ordinele Miniștrilor, actele administrative ale celorlalte instituții publice, dacă incalca: legea si ordonanțele de urgenta (care se prezuma ca sunt constitutionale pana când CCR ul zice ca nu sunt) sau actele celor de deasupra lor.
👍19
- dacă CCR ul spune ca o lege sau o ordonanta de urgenta este neconstitutionala, instantele nu mai pot tine cont de ea pentru ca nu respecta legea de baza, fundamentala, Constitutia pe care poporul a adoptat-o. In aceasta situație anulează și toate actele de execuție (administrative) care au fost emise în baza legii declarate neconstitutionala (chiar dacă la momentul emiterii lor legea se prezuma ca este constituțională, dovedindu-se ulterior ca nu era).
Astea sunt regulile de funcționare a statului roman pe care le-a stabilit poporul când a votat Constitutia.
Pentru ca ele sa poată sa fie puse în practica, toți omuleții (cetățenii) care sunt angajați ai tuturor autorităților și instituțiilor create conform legii de baza, Constitutia sunt plătiți.
De cine sunt PLĂTIȚI omuleții ?
De popor care s-a obligat sa plătească impozite, taxe și contribuții astfel încât sa se creeze bugetul de stat din care sa se plătească omuleții.
Deci, asta este structura statului roman și regulile ei de funcționare.
CINE A DECIS ASTA?
POPORUL CAND A VOTAT CONSTITUȚIA.
Vedeti verdele ala deschis din schiță, care este peste tot?
EL REPREZINTA POPORUL PENTRU CA EL ESTE DEASUPRA TUTUROR.
POPORUL A CREAT CONSTITUȚIA CARE PREVEDE CREAREA TUTUROR CELORLALTE AUTORITĂȚI SI INSTITUȚII, PRECUM ȘI PRINCIPIILE SI REGULILE.
Cum funcționează toate aceste autorități și instituții publice?
Prin intermediul unor omuleți (niște cetățeni) care au funcții și pe care poporul ii plătește.
Ce se intampla acum?
Toți omuleții de prin autoritățile și instituțiile create de popor și plătiți de popor nu mai respecta legea de baza, Constitutia, regulile de baza și principiile prevazute de ea.
Omuleții din Parlament nu mai respecta Constitutia = nu raspund, poporul nu ii poate trage la răspundere direct.
Singurii care ii puteau trage la răspundere, conform împuternicirii date de popor prin Constituție, erau omuleții din CCR pe care poporul i-a imputetnicit ca să sancționeze legile Parlamentului și ordonanțele de urgenta ale Guvernului, dacă nu respecta Constitutia.
Insa, pe omuleții din CCR chiar ei nu mai respecta ce zice Constitutia.
Omuleții din Guvern nu mai respecta Constitutia și nici legile = nu răspund, poporul nu ii poate trage la răspundere direct.
Cine era împuternicit sa ii tragă la răspundere?
Omuleții din Parlament prin demiterea omuleți lor din Guvern.
Omuleții din instantele judecătorești prin anularea actelor emise de omuleții din Guvern și a celor de sub ei și obligarea plății unor despăgubiri bănești pentru ca au creat prejudicii.
Omuleții din instantele judecătorești nu mai respecta deciziile CCR si implicit Constitutia = nu răspund pentru ca a dat Parlamentul lege in sensul asta și a zis CCR ca asa e bine, contrar Constitutiei.
Poporul nu ii poate trage la răspundere direct pe omuleții din instantele judecătorești.
Cine ii putea trage la răspundere? Omuleții din CSM- Inspecția judiciară. Insa, nu o mai pot face pentru ca legea zice ca nu trebuie trași la răspundere.
Acum sa revenim: POPORUL, adică omuleții ăia mulți, câta frunză câtă iarba (verde deschis din poza) este în situația în care trebuie sa ii plătească în continuare pe toți OMULEȚII AIA PUTINI care au funcții în autoritățile și instituțiile publice și care trebuie sa pună în aplicare principiile și regulile stabilite DE POPOR prin Constituție.
Adică CÂȚIVA OMULEȚI s-au așezat deasupra Constitutiei, nu o mai respecta, iar ăia mulți îi și plătesc pentru asta.
CINE POATE REMEDIA SITUAȚIA?
OMULEȚII AIA PUTINI nu își vor anula ei singuri propriile avantaje pe care și le-au creat fiind mână în mână unii cu alții și acoperind-se unii pe alții astfel încât să fie deasupra tuturor.
Cine este deasupra tuturor so poate sa remedieze aberația la care s-a ajun?
OMULEȚII AIA MULȚI (POPORUL), care a ajuns captiv și la mana omuleților putini care și-au constituit propriul stat în Statul Roman.
Astea sunt regulile de funcționare a statului roman pe care le-a stabilit poporul când a votat Constitutia.
Pentru ca ele sa poată sa fie puse în practica, toți omuleții (cetățenii) care sunt angajați ai tuturor autorităților și instituțiilor create conform legii de baza, Constitutia sunt plătiți.
De cine sunt PLĂTIȚI omuleții ?
De popor care s-a obligat sa plătească impozite, taxe și contribuții astfel încât sa se creeze bugetul de stat din care sa se plătească omuleții.
Deci, asta este structura statului roman și regulile ei de funcționare.
CINE A DECIS ASTA?
POPORUL CAND A VOTAT CONSTITUȚIA.
Vedeti verdele ala deschis din schiță, care este peste tot?
EL REPREZINTA POPORUL PENTRU CA EL ESTE DEASUPRA TUTUROR.
POPORUL A CREAT CONSTITUȚIA CARE PREVEDE CREAREA TUTUROR CELORLALTE AUTORITĂȚI SI INSTITUȚII, PRECUM ȘI PRINCIPIILE SI REGULILE.
Cum funcționează toate aceste autorități și instituții publice?
Prin intermediul unor omuleți (niște cetățeni) care au funcții și pe care poporul ii plătește.
Ce se intampla acum?
Toți omuleții de prin autoritățile și instituțiile create de popor și plătiți de popor nu mai respecta legea de baza, Constitutia, regulile de baza și principiile prevazute de ea.
Omuleții din Parlament nu mai respecta Constitutia = nu raspund, poporul nu ii poate trage la răspundere direct.
Singurii care ii puteau trage la răspundere, conform împuternicirii date de popor prin Constituție, erau omuleții din CCR pe care poporul i-a imputetnicit ca să sancționeze legile Parlamentului și ordonanțele de urgenta ale Guvernului, dacă nu respecta Constitutia.
Insa, pe omuleții din CCR chiar ei nu mai respecta ce zice Constitutia.
Omuleții din Guvern nu mai respecta Constitutia și nici legile = nu răspund, poporul nu ii poate trage la răspundere direct.
Cine era împuternicit sa ii tragă la răspundere?
Omuleții din Parlament prin demiterea omuleți lor din Guvern.
Omuleții din instantele judecătorești prin anularea actelor emise de omuleții din Guvern și a celor de sub ei și obligarea plății unor despăgubiri bănești pentru ca au creat prejudicii.
Omuleții din instantele judecătorești nu mai respecta deciziile CCR si implicit Constitutia = nu răspund pentru ca a dat Parlamentul lege in sensul asta și a zis CCR ca asa e bine, contrar Constitutiei.
Poporul nu ii poate trage la răspundere direct pe omuleții din instantele judecătorești.
Cine ii putea trage la răspundere? Omuleții din CSM- Inspecția judiciară. Insa, nu o mai pot face pentru ca legea zice ca nu trebuie trași la răspundere.
Acum sa revenim: POPORUL, adică omuleții ăia mulți, câta frunză câtă iarba (verde deschis din poza) este în situația în care trebuie sa ii plătească în continuare pe toți OMULEȚII AIA PUTINI care au funcții în autoritățile și instituțiile publice și care trebuie sa pună în aplicare principiile și regulile stabilite DE POPOR prin Constituție.
Adică CÂȚIVA OMULEȚI s-au așezat deasupra Constitutiei, nu o mai respecta, iar ăia mulți îi și plătesc pentru asta.
CINE POATE REMEDIA SITUAȚIA?
OMULEȚII AIA PUTINI nu își vor anula ei singuri propriile avantaje pe care și le-au creat fiind mână în mână unii cu alții și acoperind-se unii pe alții astfel încât să fie deasupra tuturor.
Cine este deasupra tuturor so poate sa remedieze aberația la care s-a ajun?
OMULEȚII AIA MULȚI (POPORUL), care a ajuns captiv și la mana omuleților putini care și-au constituit propriul stat în Statul Roman.
👍23
(continuare. Vezi mai sus)
Cum?
Nu avem pârghii legale pentru ca și-au creat legile astfel încât sa își creeze propriul stat și sa ne lipsească pe cei mulți de vreo pârghie pe care sa o putem folosi și sa reacționam.
Sa negam Constitutia ar însemna să negam existenta Statului Roman. Un stat fără Constituție nu există, cum nu exista nici Constituție fără stat, pentru ca a-i anula regulile de funcționare a statului care țin chiar de existenta lui.
Atunci ce putem face?
Aia mulți sa aratam ca existam și sa ii dam jos pe aia putini, sa stam pe capul lor pana își dau demisia sau li se ia puterea pe care și-au arogat-o când au ocupat funcția 👆👆👆
Cum?
Nu avem pârghii legale pentru ca și-au creat legile astfel încât sa își creeze propriul stat și sa ne lipsească pe cei mulți de vreo pârghie pe care sa o putem folosi și sa reacționam.
Sa negam Constitutia ar însemna să negam existenta Statului Roman. Un stat fără Constituție nu există, cum nu exista nici Constituție fără stat, pentru ca a-i anula regulile de funcționare a statului care țin chiar de existenta lui.
Atunci ce putem face?
Aia mulți sa aratam ca existam și sa ii dam jos pe aia putini, sa stam pe capul lor pana își dau demisia sau li se ia puterea pe care și-au arogat-o când au ocupat funcția 👆👆👆
👍40👏3
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Clip nou, explicativ, de la av Elena Radu:
"(...) Acum sa revenim: POPORUL, adică omuleții ăia mulți, câta frunză câtă iarba (verde deschis din poza) este în situația în care trebuie sa ii plătească în continuare pe toți OMULEȚII AIA PUTINI care au funcții în autoritățile și instituțiile publice și care trebuie sa pună în aplicare principiile și regulile stabilite DE POPOR prin Constituție.
Adică CÂȚIVA OMULEȚI s-au așezat deasupra Constitutiei, nu o mai respecta, iar ăia mulți îi și plătesc pentru asta.
CINE POATE REMEDIA SITUAȚIA? (...)ce putem face?
Aia mulți sa aratam ca existam și sa ii dam jos pe aia putini, sa stam pe capul lor pana își dau demisia sau li se ia puterea pe care și-au arogat-o când au ocupat funcția..."
(fragment)
"(...) Acum sa revenim: POPORUL, adică omuleții ăia mulți, câta frunză câtă iarba (verde deschis din poza) este în situația în care trebuie sa ii plătească în continuare pe toți OMULEȚII AIA PUTINI care au funcții în autoritățile și instituțiile publice și care trebuie sa pună în aplicare principiile și regulile stabilite DE POPOR prin Constituție.
Adică CÂȚIVA OMULEȚI s-au așezat deasupra Constitutiei, nu o mai respecta, iar ăia mulți îi și plătesc pentru asta.
CINE POATE REMEDIA SITUAȚIA? (...)ce putem face?
Aia mulți sa aratam ca existam și sa ii dam jos pe aia putini, sa stam pe capul lor pana își dau demisia sau li se ia puterea pe care și-au arogat-o când au ocupat funcția..."
(fragment)
👍47👏5
https://fb.watch/gJf7gYRZCZ/
Mișcarea Națională Pentru Apărarea Constituției & Marina-Ioana Alexandru...În temeiul dispozițiilor imperative ale Constituției României - art.54(1) – Fidelitatea față de țară este sacră, art.55(1) – Cetățenii au dreptul și obligația să apere România, art.29 – Libertatea conștiinței și art.30 – Libertatea de exprimare, transmit următorul MESAJ.....
ASCULTAȚI până la capăt!!!
Mișcarea Națională Pentru Apărarea Constituției & Marina-Ioana Alexandru...În temeiul dispozițiilor imperative ale Constituției României - art.54(1) – Fidelitatea față de țară este sacră, art.55(1) – Cetățenii au dreptul și obligația să apere România, art.29 – Libertatea conștiinței și art.30 – Libertatea de exprimare, transmit următorul MESAJ.....
ASCULTAȚI până la capăt!!!
👍35
"Pentru cei care se feresc de cuvinte tari și cred că exagerez când afirm că România trăiește o stare de neconstituționalitate perpetuă prin confiscarea funcției legislative a statului de către Guvern, stare căreia nu îi pot spune decât <<dictatură a executivului>> pentru că este sintagma cea mai riguroasă din punct de vedere tehnic, mai dau o singură serie de date.
În 2022 Guvernul, în calitate de legiuitor delegat doar pentru situații extraordinare, a emis 188 de Ordonanțe de urgență și Ordonanțe simple, adică acte normative cu putere de lege.
În 2022 Parlamentul, unica autoritate legiuitoare a țării potrivit art. 61 din Constituție, a adoptat în total 300 de legi.
Din cele 300 un număr de 148 sunt legi de aprobare, respingere sau modificare și completare a ordonanțelor Guvernului. Aceasta înseamnă că activitatea proprie a Parlamentului este de 152 de legi.
Astfel fiind, cine este de fapt, contrar Constituției, autoritatea legiuitoare, Parlamentul (152) sau Guvernul (188)? Cum putem desemna situația în care o putere a statutului (executivul) se substituie puterii legitime constituționale (Parlamentul) în ce privește atribuția de adoptare a legilor?
Pentru cine nu știe, ordonanțele de urgență sunt în realitate acte normative cu efecte juridice chiar mai puternice decât legile. OUG-urile intră în vigoare în ziua publicării lor în Monitorul oficial, legile doar la 3 zile. Legile pot fi contestate la CCR înainte de intrarea lor în vigoare, OUG-urile, indiferent cât de neconstituționale ar fi, nu pot fi contestate la CCR și intră în vigoare instantaneu.
Dar, cel mai grav, suveranitatea națională se exercită constituțional (art. 2) doar prin Parlament ca organ reprezentativ rezultat din alegeri, iar nu de Guvern, care este doar numit (...)"
Av Adrian Toni Neacsu
În 2022 Guvernul, în calitate de legiuitor delegat doar pentru situații extraordinare, a emis 188 de Ordonanțe de urgență și Ordonanțe simple, adică acte normative cu putere de lege.
În 2022 Parlamentul, unica autoritate legiuitoare a țării potrivit art. 61 din Constituție, a adoptat în total 300 de legi.
Din cele 300 un număr de 148 sunt legi de aprobare, respingere sau modificare și completare a ordonanțelor Guvernului. Aceasta înseamnă că activitatea proprie a Parlamentului este de 152 de legi.
Astfel fiind, cine este de fapt, contrar Constituției, autoritatea legiuitoare, Parlamentul (152) sau Guvernul (188)? Cum putem desemna situația în care o putere a statutului (executivul) se substituie puterii legitime constituționale (Parlamentul) în ce privește atribuția de adoptare a legilor?
Pentru cine nu știe, ordonanțele de urgență sunt în realitate acte normative cu efecte juridice chiar mai puternice decât legile. OUG-urile intră în vigoare în ziua publicării lor în Monitorul oficial, legile doar la 3 zile. Legile pot fi contestate la CCR înainte de intrarea lor în vigoare, OUG-urile, indiferent cât de neconstituționale ar fi, nu pot fi contestate la CCR și intră în vigoare instantaneu.
Dar, cel mai grav, suveranitatea națională se exercită constituțional (art. 2) doar prin Parlament ca organ reprezentativ rezultat din alegeri, iar nu de Guvern, care este doar numit (...)"
Av Adrian Toni Neacsu
👍41❤7
Din trântirea Constituției la Curtea Constituțională s-a născut un strigăt:
#Ridică-te, popor Român!
VIDEO
http://cerulcodrulsiparaul.ro/2022/11/14/din-trantirea-constitutiei-la-curtea-constitutionala-s-a-nascut-un-strigat-ridica-te-popor-roman-video/
#Ridică-te, popor Român!
VIDEO
http://cerulcodrulsiparaul.ro/2022/11/14/din-trantirea-constitutiei-la-curtea-constitutionala-s-a-nascut-un-strigat-ridica-te-popor-roman-video/
👍18❤3
Forwarded from Simona Clopoțel
Motivarea deciziei de către CCR:
https://www.facebook.com/1484031871/posts/pfbid02BnPKdFea8eM8xnnTXogT3JM1Zd8SN4qkYFF88FYJH92Ycuer1BaDW9VchugMv6XXl/?app=fbl
https://www.facebook.com/1484031871/posts/pfbid02BnPKdFea8eM8xnnTXogT3JM1Zd8SN4qkYFF88FYJH92Ycuer1BaDW9VchugMv6XXl/?app=fbl
Facebook
Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.
CCR JOACA ALBA-NEAGRA CU CONSTITUTIA
Printr-o stupefianta motivare, CCR da liber la incalcarea propriilor decizii de catre magistrati daca aceasta nu e facuta cu rea-credinta sau grava neglijenta: „Este adevarat ca noua reglementare nu mai stabileste ca abatere disciplinara orice incalcare a deciziilor Curtii Constitutionale”. CCR instaureaza primatul european , aplicarea deciziilor CJUE in detrimentul celor ale CCR neputand fi considerata rea-credinta sau grava neglijenta...
https://m.luju.ro//ccr-joaca-alba-neagra-cu-constitutia-printr-o-stupefianta-motivare-ccr-da-liber-la-incalcarea-propriilor-decizii-de-catre-magistrati-daca-aceasta-nu-e-facuta-cu-rea-credinta-sau-grava-neglijenta-este-adevarat-ca-noua-reglementare-nu-mai-stabileste-ca-abat
____
Nota bene:
Repet, dacă legile (s)căderii supremației Constituției în România vor fi semnate și de Președinte, acest lucru constituind în sine o violare fățișă a Constituției - ceea ce înseamnă că avem a face de facto cu o Lovitură de Stat -, atunci nu ne mai rămâne decât ultima soluție. Știm cu toții care. Pregătiți-vă!
Constantin
Printr-o stupefianta motivare, CCR da liber la incalcarea propriilor decizii de catre magistrati daca aceasta nu e facuta cu rea-credinta sau grava neglijenta: „Este adevarat ca noua reglementare nu mai stabileste ca abatere disciplinara orice incalcare a deciziilor Curtii Constitutionale”. CCR instaureaza primatul european , aplicarea deciziilor CJUE in detrimentul celor ale CCR neputand fi considerata rea-credinta sau grava neglijenta...
https://m.luju.ro//ccr-joaca-alba-neagra-cu-constitutia-printr-o-stupefianta-motivare-ccr-da-liber-la-incalcarea-propriilor-decizii-de-catre-magistrati-daca-aceasta-nu-e-facuta-cu-rea-credinta-sau-grava-neglijenta-este-adevarat-ca-noua-reglementare-nu-mai-stabileste-ca-abat
____
Nota bene:
Repet, dacă legile (s)căderii supremației Constituției în România vor fi semnate și de Președinte, acest lucru constituind în sine o violare fățișă a Constituției - ceea ce înseamnă că avem a face de facto cu o Lovitură de Stat -, atunci nu ne mai rămâne decât ultima soluție. Știm cu toții care. Pregătiți-vă!
Constantin
www.luju.ro
CCR JOACA ALBA-NEAGRA CU CONSTITUTIA – Printr-o stupefianta motivare, CCR da liber la incalcarea propriilor decizii de catre magistrati…
👍20❤4
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Bun.
Despre #decizia_ICCJ de astăzi prin care OUG-urile și masurile abuzive stipulate de acestea au fost declarate ilegale. Oamenii se întreabă pe cine sa dea în judecată. E simplu: Să se meargă #nominal împotriva acelor guvernanți care au semnat și impus acele OUG-uri.
De la Guvern recomand să se ceară doar daune minime, morale (de ex, să afișeze public - exact atâtea zile câte ne-au tâmpit de cap cu propaganda la TV cu aceste oug-uri - tot atâtea zile și tot la TV Guvernul să prezinte o data pe zi faptul ca acele OUG-uri au fost declarate ilegale!). De ce? Pt ca a cere daune materiale statului înseamnă că statul va plati aceste daune din buget, iar bugetul este tot banul nostru.
De aceea, să se itenteze procese si să se ceară daune materiale direct "pe cnp", adica exact de la semnatarii acelor OUG-uri. Nominal.
În plus, la unitățile #comerciale (malluri, de ex), la #instituțiile publice etc unde vi s-a restricționat/condiționat accesul de prezentare ilegalului "certificat verde", cereți daune materiale consistente. Treaba lor dupa aceea să le ceară daune acelor guvernanți. Au aplicat dispoziții (ordonanțe) ilegale, #să_răspundă. Consistent. Material.
#E_timpul să punem pe roate Justiția! Pe ei.
Felicitări celor care au răbdat până la sfârșit 🤗, așteptând ca Justiția să-și facă treaba...
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02ekvzrrBP9gRjD1syKMJQceivtQLjrpWXJnRfgfw3nxQQAUbE8D3BJpdYUAVXqbhQl&id=100050014290147&sfnsn=mo
Distribuiți!
Despre #decizia_ICCJ de astăzi prin care OUG-urile și masurile abuzive stipulate de acestea au fost declarate ilegale. Oamenii se întreabă pe cine sa dea în judecată. E simplu: Să se meargă #nominal împotriva acelor guvernanți care au semnat și impus acele OUG-uri.
De la Guvern recomand să se ceară doar daune minime, morale (de ex, să afișeze public - exact atâtea zile câte ne-au tâmpit de cap cu propaganda la TV cu aceste oug-uri - tot atâtea zile și tot la TV Guvernul să prezinte o data pe zi faptul ca acele OUG-uri au fost declarate ilegale!). De ce? Pt ca a cere daune materiale statului înseamnă că statul va plati aceste daune din buget, iar bugetul este tot banul nostru.
De aceea, să se itenteze procese si să se ceară daune materiale direct "pe cnp", adica exact de la semnatarii acelor OUG-uri. Nominal.
În plus, la unitățile #comerciale (malluri, de ex), la #instituțiile publice etc unde vi s-a restricționat/condiționat accesul de prezentare ilegalului "certificat verde", cereți daune materiale consistente. Treaba lor dupa aceea să le ceară daune acelor guvernanți. Au aplicat dispoziții (ordonanțe) ilegale, #să_răspundă. Consistent. Material.
#E_timpul să punem pe roate Justiția! Pe ei.
Felicitări celor care au răbdat până la sfârșit 🤗, așteptând ca Justiția să-și facă treaba...
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02ekvzrrBP9gRjD1syKMJQceivtQLjrpWXJnRfgfw3nxQQAUbE8D3BJpdYUAVXqbhQl&id=100050014290147&sfnsn=mo
Distribuiți!
Facebook
Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.
👏28👍11
Gheorghiță, Rafila, Tătaru, Voiculescu, tipa aia căruia numele i s-a pierdut în neant (a fost o scurtă perioadă ministreasă a sănătății. Acu' e mare măgăriță, pardon! măhăriță la omeseu, deci are morman...), Câțu, Arahat and Co, plus Medicii/Asistenții inoculatori: #Pregătiți_buzunarele!
Oamenii au semnat pentru #altceva, voi le-ați inoculat cu totul alt produs. Hai, #Plătiți acum. 're-ar rasa voastră de infractori penali!
Oameni buni, #Distribuiți către semenii noștri înșelați de ticăloșii de mai sus...
Militari, polițiști, jandarmi, cadre medicale, cadre didactice, se aude? Acum e momentul...
Oamenii au semnat pentru #altceva, voi le-ați inoculat cu totul alt produs. Hai, #Plătiți acum. 're-ar rasa voastră de infractori penali!
Oameni buni, #Distribuiți către semenii noștri înșelați de ticăloșii de mai sus...
Militari, polițiști, jandarmi, cadre medicale, cadre didactice, se aude? Acum e momentul...
👍44👏4
Dpmdv ar prinde bine unul pe civil/constituționalist, altul penalist.
Dacă dna Elena Radu nu candidează, Gheorghe Piperea nu și-ar putea sacrifica cariera de avocat (de altfel, e nevoie și de aripa Parakletos, pt apărarea solidă a drepturilor consumatorului), atunci cei mai perfecți candidați ar fi dl av Adrian Toni Neacsu (care a fost și magistrat) și dna av Marina-Ioana Alexandru , care a lăsat tot venitul/cabinetul și luptă de ani de zile doar pentru popor. Așa cum spune dumneaei, "singurul meu client este Poporul român".
Ambii Apărători asumați care au sacrificat multe (deși multe nu se văd, cei apropiați cunosc proporția sacrificiilor). Am avea astfel - echilibru (chiar și dpdv bărbat, femeie, că fim cool 🙂), experiență de "front" dovedită, susținută, trecută prin focuri, experiență cu politicul, talent diplomatic fără compromisuri, curaj, seriozitate, perspicacitate, consecvență samd.
Ar fi #combinația_perfectă, sistemul ar cam tremura în fața celor doi 🤫... Să luptăm pentru obținerea ei!
Dacă dna Elena Radu nu candidează, Gheorghe Piperea nu și-ar putea sacrifica cariera de avocat (de altfel, e nevoie și de aripa Parakletos, pt apărarea solidă a drepturilor consumatorului), atunci cei mai perfecți candidați ar fi dl av Adrian Toni Neacsu (care a fost și magistrat) și dna av Marina-Ioana Alexandru , care a lăsat tot venitul/cabinetul și luptă de ani de zile doar pentru popor. Așa cum spune dumneaei, "singurul meu client este Poporul român".
Ambii Apărători asumați care au sacrificat multe (deși multe nu se văd, cei apropiați cunosc proporția sacrificiilor). Am avea astfel - echilibru (chiar și dpdv bărbat, femeie, că fim cool 🙂), experiență de "front" dovedită, susținută, trecută prin focuri, experiență cu politicul, talent diplomatic fără compromisuri, curaj, seriozitate, perspicacitate, consecvență samd.
Ar fi #combinația_perfectă, sistemul ar cam tremura în fața celor doi 🤫... Să luptăm pentru obținerea ei!
👏39👍10❤8
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Sunt unii de părere că nu ar trebui făcute acele liste ale celor ce au pus umărul, deci au produs cu vârf și îndesat fărădelegile, crimele ultimilor ani. Că, vezi dragă Doamne!, nu ar fi creștinește (în opinia lor). Pe aceștia îi întreb: cine sunteți voi să decideți în numele VICTIMELOR acestor ticăloși? Zeci de mii de morți, zeci, sute de mii cu efecte adverse, sute de mii de AFECTAȚI psihologic, sute de mii infectați aproape irecuperabil de propagandă, de MINCIUNĂ. Sute de mii de copii cărora li s-au furat trei ani din viață și alții care, sperăm noi, cu multa trudă vor trebui a fi recuperați...
Prieteni, nu e vorba de patimă aici. Nu e vorba de "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte". Nu. Ci e vorba de PEDEVSIS. Creștine. Caută și vezi care este rostul ei. Apoi, "Arie" trebuie numit ca atare și arătat lumii întregi, din dragoste de seamân, nu din ură sau patimă; ci din protecționism. Față de fratele, de omul de lângă tine. De la un punct încolo RĂUL trebuie numit și arătat ca atare. Nu-i fură nimeni șansa mântuirii, nu-l osândește la moarte, dimpotrivă, asta îl va ajuta să realizeze - dacă va dori - măsura monstruozității la care a fost părtaș, victimele pe care le-a generat și minciuna pe care a pus-o la mijloc mai ceva decât pe o doctrină de credință.
Pe tâlharii de pe crucile din stânga și din dreapta Lui, Hristos nu i-a grațiat. Abia unul și-a câștigat mântuirea și acela mărturisind adevărul "Noi am făcut fărădelege [am ucis], MERITĂM asta..." (ați auzit voi să-l contrazică Judecătorul?), dar și Adevărul, pe Hristos. Asta l-a mântuit...
A, da. Vor iertare? Să vină să și-o răscumpere; să vinâ și să-și recunoască public vina și complicitățile în fața oamenilor, a autorităților și a lui Dumnezeu, că public au vătămat vieți. Să dea înapoi cât de cât la masura celor distruse, să pună ceva în loc care nu ar mai permite în veci asemenea blestemății. Să pună îndreptare. Cât s-o mai putea...
Așa că, mai ușor cu lacrimile de crocodil pe scări, mergeți de citiți Scripturile și Tradiția și lăsați lucrarea Duhului să sufle cum vrea El! Nu este al vostru a ierta un genocid, nu este al vostru a scuza sminteala și pagubele psihe-ului produse prin minciuna doctrinară propovăduită de un "arian" sau altul. Când veți reuși să înviați din morți macar una dintre victimele plandemice, atunci să veniți cu păreri înalte despre sine. Dar nici măcar atunci...
Prieteni, nu e vorba de patimă aici. Nu e vorba de "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte". Nu. Ci e vorba de PEDEVSIS. Creștine. Caută și vezi care este rostul ei. Apoi, "Arie" trebuie numit ca atare și arătat lumii întregi, din dragoste de seamân, nu din ură sau patimă; ci din protecționism. Față de fratele, de omul de lângă tine. De la un punct încolo RĂUL trebuie numit și arătat ca atare. Nu-i fură nimeni șansa mântuirii, nu-l osândește la moarte, dimpotrivă, asta îl va ajuta să realizeze - dacă va dori - măsura monstruozității la care a fost părtaș, victimele pe care le-a generat și minciuna pe care a pus-o la mijloc mai ceva decât pe o doctrină de credință.
Pe tâlharii de pe crucile din stânga și din dreapta Lui, Hristos nu i-a grațiat. Abia unul și-a câștigat mântuirea și acela mărturisind adevărul "Noi am făcut fărădelege [am ucis], MERITĂM asta..." (ați auzit voi să-l contrazică Judecătorul?), dar și Adevărul, pe Hristos. Asta l-a mântuit...
A, da. Vor iertare? Să vină să și-o răscumpere; să vinâ și să-și recunoască public vina și complicitățile în fața oamenilor, a autorităților și a lui Dumnezeu, că public au vătămat vieți. Să dea înapoi cât de cât la masura celor distruse, să pună ceva în loc care nu ar mai permite în veci asemenea blestemății. Să pună îndreptare. Cât s-o mai putea...
Așa că, mai ușor cu lacrimile de crocodil pe scări, mergeți de citiți Scripturile și Tradiția și lăsați lucrarea Duhului să sufle cum vrea El! Nu este al vostru a ierta un genocid, nu este al vostru a scuza sminteala și pagubele psihe-ului produse prin minciuna doctrinară propovăduită de un "arian" sau altul. Când veți reuși să înviați din morți macar una dintre victimele plandemice, atunci să veniți cu păreri înalte despre sine. Dar nici măcar atunci...
👍42❤13
"Sărbătoarea Marii Unirii din 1918 nu poate fi privită disociat de actul juridic care a încununat-o, i-a dat legitimitate, identitate și trăinicie peste timp: Constituția Romaniei din 1923.
Daca în anii trecuți vă invitam să privim spre făuritorii României Mari, spre valorile și aspirațiile lor, spre jertfa și lupta acestora, pentru a înțelege, a prețui și a apăra cum se cuvine moștenirea lăsată, anul acesta vă invit să ne întoarcem spre trecut la Constituție, pentru a înțelege valoarea supremă a acestei legi într-un stat.
Punerea in discuție, în acest an, a supremației Constituției a vulnerabilizat forța și importanța actului fundamental al tării, motiv pentru care va chem să învățați și să înțelegeți lecția unirii în întregime.
Unificarea țării nu putea fi desăvârșită fără adoptarea unei noi Constituții, care să îi proclame României, din chiar primul articol, caracterul de "Stat national unitar si indivizibil".
Titlul II din Constituție, intitulat "Despre drepturile românilor", consacra legislativ, la nivel constituțional, aspirațiile din Rezoluția Adunării Naționale de la Alba Iulia din 1918, arătând în art. 5 că: "Romanii, fara deosebire de origina etnica, de limba sau de religie, se bucura de libertatea constiintei, de libertatea invatamantului, de libertatea presei, de libertatea intrunirilor, de libertatea de asociatie si de toate libertatile si drepturile stabilite prin legi".
Constituția din 1923 a reprezentat un triumf al Unirii nu doar prin forța sa juridică, ci și pentru că a reușit, în final, dincolo de toate tensiunile generate de diversitatea tradițiilor provinciilor reunite, să afirme desăvârșirea și consolidarea Statului și națiunii române.
Unirea a fost precedată, iar apoi mereu însoțită de necesitatea adoptării unei Constituții. Proclamația de la Islaz, din 1848, de exemplu, stabilea inclusiv convocarea unei Adunari Constituante spre a pune bazele unei Constituții.
Dezbaterile asupra revizuirii ample a Constituției adoptate în 1866 au precedat actul Marii Unirii din 1918, Barbu Ștefănescu Delavrancea afirmând în cel mai frumos și elocvent mod cu putință legătura dintre unire, libertate și națiune: "(...) nu vrem să se mai audă din gura dușmanilor din țară și din afară: priviți la frații voștri: n-au pământ, libertăți și drepturi (...) Cu revizuirea Constituției dereticăm casa noastră în care vom primi pe frații noștri, după atâtea veacuri de durere și suferințe". - citat aici https://www.juridice.ro/essentials/6193/constitutia-din-1923-un-punct-culminant-al-constitutionalismului-romanesc
Iată, deci, că nu putem sărbători cu adevărat Unirea și Ziua Națională a Romaniei fără să ne prețuim și apărăm Constituția, fără de care nu existăm ca națiune si ca stat.
Președintele țării, judecătorii Curții Constituționale, fiecare judecător și procuror, ministru, senator sau deputat, militar, polițist, primar, consilier local sau funcționar public jură să RESPECTE Constituția țării.
În plus, judecătorii Curții Constituționale jură să APERE Constituția Romaniei, Curtea fiind garantul supremației acesteia.
Datoria noastră de a respecta Constituția nu își are izvorul doar din legământul făcut, ci, așa cum am scris în ultimii ani, mai ales din obligația de a păstra și a dezvolta moștenirea lăsată, aceea a unei țări unite prin multă jertfă, a unei țări ale cărei fundamente sunt caracterul suveran, național, unitar și indivizibil, alături de libertatea individuală a cetațenilor săi.
Este important să nu uităm acest lucru, să ne putem vrednic ura și azi, unii altora: La mulți ani, România! La mulți ani, români!..."
Judecător Dana Gârbovan
Daca în anii trecuți vă invitam să privim spre făuritorii României Mari, spre valorile și aspirațiile lor, spre jertfa și lupta acestora, pentru a înțelege, a prețui și a apăra cum se cuvine moștenirea lăsată, anul acesta vă invit să ne întoarcem spre trecut la Constituție, pentru a înțelege valoarea supremă a acestei legi într-un stat.
Punerea in discuție, în acest an, a supremației Constituției a vulnerabilizat forța și importanța actului fundamental al tării, motiv pentru care va chem să învățați și să înțelegeți lecția unirii în întregime.
Unificarea țării nu putea fi desăvârșită fără adoptarea unei noi Constituții, care să îi proclame României, din chiar primul articol, caracterul de "Stat national unitar si indivizibil".
Titlul II din Constituție, intitulat "Despre drepturile românilor", consacra legislativ, la nivel constituțional, aspirațiile din Rezoluția Adunării Naționale de la Alba Iulia din 1918, arătând în art. 5 că: "Romanii, fara deosebire de origina etnica, de limba sau de religie, se bucura de libertatea constiintei, de libertatea invatamantului, de libertatea presei, de libertatea intrunirilor, de libertatea de asociatie si de toate libertatile si drepturile stabilite prin legi".
Constituția din 1923 a reprezentat un triumf al Unirii nu doar prin forța sa juridică, ci și pentru că a reușit, în final, dincolo de toate tensiunile generate de diversitatea tradițiilor provinciilor reunite, să afirme desăvârșirea și consolidarea Statului și națiunii române.
Unirea a fost precedată, iar apoi mereu însoțită de necesitatea adoptării unei Constituții. Proclamația de la Islaz, din 1848, de exemplu, stabilea inclusiv convocarea unei Adunari Constituante spre a pune bazele unei Constituții.
Dezbaterile asupra revizuirii ample a Constituției adoptate în 1866 au precedat actul Marii Unirii din 1918, Barbu Ștefănescu Delavrancea afirmând în cel mai frumos și elocvent mod cu putință legătura dintre unire, libertate și națiune: "(...) nu vrem să se mai audă din gura dușmanilor din țară și din afară: priviți la frații voștri: n-au pământ, libertăți și drepturi (...) Cu revizuirea Constituției dereticăm casa noastră în care vom primi pe frații noștri, după atâtea veacuri de durere și suferințe". - citat aici https://www.juridice.ro/essentials/6193/constitutia-din-1923-un-punct-culminant-al-constitutionalismului-romanesc
Iată, deci, că nu putem sărbători cu adevărat Unirea și Ziua Națională a Romaniei fără să ne prețuim și apărăm Constituția, fără de care nu existăm ca națiune si ca stat.
Președintele țării, judecătorii Curții Constituționale, fiecare judecător și procuror, ministru, senator sau deputat, militar, polițist, primar, consilier local sau funcționar public jură să RESPECTE Constituția țării.
În plus, judecătorii Curții Constituționale jură să APERE Constituția Romaniei, Curtea fiind garantul supremației acesteia.
Datoria noastră de a respecta Constituția nu își are izvorul doar din legământul făcut, ci, așa cum am scris în ultimii ani, mai ales din obligația de a păstra și a dezvolta moștenirea lăsată, aceea a unei țări unite prin multă jertfă, a unei țări ale cărei fundamente sunt caracterul suveran, național, unitar și indivizibil, alături de libertatea individuală a cetațenilor săi.
Este important să nu uităm acest lucru, să ne putem vrednic ura și azi, unii altora: La mulți ani, România! La mulți ani, români!..."
Judecător Dana Gârbovan
ESSENTIALS - in Law we Trust
Constituția din 1923: un punct culminant al constituționalismului românesc - ESSENTIALS
Aureolată de a fi consacrat juridic și exprimat politico-instituțional realitatea a ceea ce s-a ipostaziat în imaginarul colectiv drept România Mare ca desăvârșire a procesului de unificare statală la 1 decembrie 1918, Constituția din 29 martie 1923 al cărei…
❤30👍6
De prin lumi îndepărtate,
Sus din cer, din Sfîntu' Rai,
Astă seară, negreșit,
Sosește Moș Neculai.
Chiar dacă ghetuța-i veche,
Ponosită și cîrpită,
Te rog, Moșule, îmi lasă,
Măcar un picuț de pită.
Cine, Doamne, să ne-ajute???
Numai Sfinții și Mata!
Noi românii, triști, în lacrimi,
Suntem azi la mila Ta.
Sărmani și prădați de toți,
Ce-am putea să ne dorim,
Decît un gram de speranță,
Pe care s-o înflorim...
Moșule, te rog, ne lasă,
Gînduri bune, sănătate,
Libertate, pace-n lume
Și-apoi le-om tocmi pe toate...
Any Coja ©
Sus din cer, din Sfîntu' Rai,
Astă seară, negreșit,
Sosește Moș Neculai.
Chiar dacă ghetuța-i veche,
Ponosită și cîrpită,
Te rog, Moșule, îmi lasă,
Măcar un picuț de pită.
Cine, Doamne, să ne-ajute???
Numai Sfinții și Mata!
Noi românii, triști, în lacrimi,
Suntem azi la mila Ta.
Sărmani și prădați de toți,
Ce-am putea să ne dorim,
Decît un gram de speranță,
Pe care s-o înflorim...
Moșule, te rog, ne lasă,
Gînduri bune, sănătate,
Libertate, pace-n lume
Și-apoi le-om tocmi pe toate...
Any Coja ©
❤35
Forwarded from Constantin Florin Ilie
...sau Ro(e)conomia. În traducere liberă, cumpără doar #de_la_român și boicotează TOATE firmele cu capital străin, nu doar pe cele austriece. Așa se poate naște #Roconomia 🇷🇴 care să te scoată din groapă!
Așadar, start 👆
Așadar, start 👆
👍53👏11