Cei care vă pricepeți și aveți spirit de improvizație, descărcați materialele de aici și trimiteți câtor mai multe redacții, egal care. Trimiteți în bloc, zeci de clipuri. Sau toate. Trebuie să vorbească toată țara despre cea mai importantă, #istorică, problemă a momentului iar ei tac. Navăliți pe ei... Umpleți-le inboxul cu materiale video...
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
La mulți ani,
Gabriel Apreutesei 🤗!
și mulțumiri pt că porți
#ȘtafetaPtLibertate mai departe!
La Mulți Ani, totodată, tuturor binecuvântaților cu numele Sf. Arh. Mihail și Gavriil, păzitorul legii și purtatorul bunelor vestiri.
Iar o veste bună
Este că ne adună 🙂
Să #Apărăm_Constituția
Gabriel Apreutesei 🤗!
și mulțumiri pt că porți
#ȘtafetaPtLibertate mai departe!
La Mulți Ani, totodată, tuturor binecuvântaților cu numele Sf. Arh. Mihail și Gavriil, păzitorul legii și purtatorul bunelor vestiri.
Iar o veste bună
Este că ne adună 🙂
Să #Apărăm_Constituția
❤19
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
"(...) #noi nu putem permite acest lucru. Pentru că în fiecare Articol al Constituției României se află Istoria noastră, se află Durerea noastră și ține de noi #să_nu_uităm că apărând Constituția de fapt ne apărăm pe noi înșine..."
Toată stima 🇷🇴,
Roxana Elena Chiriac!
#ȘtafetaPtConstituție
#Apărăm_Constituția
Toată stima 🇷🇴,
Roxana Elena Chiriac!
#ȘtafetaPtConstituție
#Apărăm_Constituția
👍17❤6🥰1
#Comunicat al cetățeanului Constantin
Bun. Astăzi ne-a tradat si completul celor de la CCR. Ultimul pas e presedintele. Trebuie sa asteptam reactia presedintelui, sa consumam toti pasii democratici, pentru a nu da apa la moara (desi stim ce va decide presedintele) si pentru a nu pica din nevinovati, vinovati.
Daca presedintele va promulga legile tradarii nationale, imi pare rau. Nu ne va mai ramane decat sa iesim in strada.
Si vom iesi! Si vom schimba totul!
Vorba lui Pompiliu Diplan , astazi, indiferent de decizia luata de CCR, este un INCEPUT! Nu va întristați!, cu cât lucrurile sunt mai vădite cu atât mai bine. Orice aparentă veste proastă conține în sine ocazia unui nou început. Sistemul e mult prea putred sa mai poti salva ceva, dar avem datoria sa intindem mana până în ultima clipă, ultimul ceas. Daca nu o vor primi, atunci iată ocazia de a pune un început bun și trainic de data aceasta.
INCEPUTUL ELIBERARII NOASTRE DE SUB HOARDELE DE OCUPATIE!
Dar, repet, trebuie sa mai rabdam (inca) pana va face miscarea presedintele. Astfel incat toata reaua credinta si tradarea sa fie clara, evidenta, sa nu spuna nimeni ca nu am urmat TOTI pasii si ca nu le-am intins mana de ajutor pentru a nu face eroarea de a ne trada cu totii.
Din clipa in care si presedintele va trada, suntem intru totul indreptatiti sa ne apărăm România, sa ne aparăm țara liberă și independentă.
Noi nu am renunțat niciodată la supremația Constituției, nici altceva!
Doar NOI putem decide asta. Institutiile (parlamentul, ccr-ul, presedintia) au DOAR rolul de a REAFIRMA suveranitatea si suprematia oridecate ori este cazul. EI NU au dreptul sa decida in numele nostru, ci numai obligatia să ateste. Nu si-au indeplinit-o; sunt VINOVAȚI.
Dacă nici presedintele nu si-o va indeplini, se va face si el vinovat.
Mai răbdăm puțin. Să vedem miscarea președintelui. Cum spuneam, trebuie sa avem rabdare sa consumam toti pasii.
Cert este un lucru si este cazul sa auda toate aceste instituții:
NOI NU VOM MAI LĂSA #NICIODATĂ SUVERANITATEA ÎN MÂNA ALTORA, NICI NU MAI ACCEPTĂM VREO OCUPAȚIE, FIE EA EXTERNĂ SAU INTERNĂ!
Este dreptul nostru al Poporului și NUMAI al nostru.
Să nu spună ca nu le-am spus! Nu ne jucăm cu soarta noastră!
#CETĂȚEANUL!!!
Distribuiți să ajungă la urechile lor. Nu ne sfiim să le transmitem, demn, în față. Mai au un pas și vor deveni dușmanii noștri declarați. Lucrurile dela un punct încolo se tranșează limpede! #Distribuiți
Mișcarea pentru Apărarea și Reafirmarea României nu se va lăsa așteptată. Așteptam doar decizia ultimei instituții care poate opri trădarea.
(Constantin)
Bun. Astăzi ne-a tradat si completul celor de la CCR. Ultimul pas e presedintele. Trebuie sa asteptam reactia presedintelui, sa consumam toti pasii democratici, pentru a nu da apa la moara (desi stim ce va decide presedintele) si pentru a nu pica din nevinovati, vinovati.
Daca presedintele va promulga legile tradarii nationale, imi pare rau. Nu ne va mai ramane decat sa iesim in strada.
Si vom iesi! Si vom schimba totul!
Vorba lui Pompiliu Diplan , astazi, indiferent de decizia luata de CCR, este un INCEPUT! Nu va întristați!, cu cât lucrurile sunt mai vădite cu atât mai bine. Orice aparentă veste proastă conține în sine ocazia unui nou început. Sistemul e mult prea putred sa mai poti salva ceva, dar avem datoria sa intindem mana până în ultima clipă, ultimul ceas. Daca nu o vor primi, atunci iată ocazia de a pune un început bun și trainic de data aceasta.
INCEPUTUL ELIBERARII NOASTRE DE SUB HOARDELE DE OCUPATIE!
Dar, repet, trebuie sa mai rabdam (inca) pana va face miscarea presedintele. Astfel incat toata reaua credinta si tradarea sa fie clara, evidenta, sa nu spuna nimeni ca nu am urmat TOTI pasii si ca nu le-am intins mana de ajutor pentru a nu face eroarea de a ne trada cu totii.
Din clipa in care si presedintele va trada, suntem intru totul indreptatiti sa ne apărăm România, sa ne aparăm țara liberă și independentă.
Noi nu am renunțat niciodată la supremația Constituției, nici altceva!
Doar NOI putem decide asta. Institutiile (parlamentul, ccr-ul, presedintia) au DOAR rolul de a REAFIRMA suveranitatea si suprematia oridecate ori este cazul. EI NU au dreptul sa decida in numele nostru, ci numai obligatia să ateste. Nu si-au indeplinit-o; sunt VINOVAȚI.
Dacă nici presedintele nu si-o va indeplini, se va face si el vinovat.
Mai răbdăm puțin. Să vedem miscarea președintelui. Cum spuneam, trebuie sa avem rabdare sa consumam toti pasii.
Cert este un lucru si este cazul sa auda toate aceste instituții:
NOI NU VOM MAI LĂSA #NICIODATĂ SUVERANITATEA ÎN MÂNA ALTORA, NICI NU MAI ACCEPTĂM VREO OCUPAȚIE, FIE EA EXTERNĂ SAU INTERNĂ!
Este dreptul nostru al Poporului și NUMAI al nostru.
Să nu spună ca nu le-am spus! Nu ne jucăm cu soarta noastră!
#CETĂȚEANUL!!!
Distribuiți să ajungă la urechile lor. Nu ne sfiim să le transmitem, demn, în față. Mai au un pas și vor deveni dușmanii noștri declarați. Lucrurile dela un punct încolo se tranșează limpede! #Distribuiți
Mișcarea pentru Apărarea și Reafirmarea României nu se va lăsa așteptată. Așteptam doar decizia ultimei instituții care poate opri trădarea.
(Constantin)
👍29❤3🙏3😍2
Forwarded from Theodosie.ro (Vlad-Mihai Agache)
Prin activitatea instituţiilor sale România este prea slabă pentru a putea să-şi afirme suveranitatea în graniţele conceptuale pe care noi le considerăm fireşti. Prin urmare, ni se pune la dispoziţie o nouă grilă UE-conformă de înţelegere a suveranităţii naţionale, diluată până la dispariţie, pentru uzul mainstream-ului politic. Cine vrea să înţeleagă despre ce e vorba, să acceseze linkul de mai jos.
Vom avea parte de o suveranitate divizibilă, funcţională, şovăitoare, într-un continuu proces de adecvare unională şi de negare de sine, afirmată exclusiv identitar-cultural şi doar cât să nu mute răspunderea deciziilor proaste pe umerii europeni ci să menţină statul naţional sub tirul revendicărilor şi al nemulţumirilor populare.
Întrucât se comportă ca un stat slab, România a fost aleasă drept cobai pentru un experiment politic unicat: renunţarea de bună voie la principiul supremaţiei Constituţiei pe propriul teritoriu. Testcase: răspunderea disciplinară a magistraţilor.
Este neîndoielnic că aceasta este miza legilor justiţiei şi că exact această miza a fost ignorată în mod voit de C.C.R..
Preconizez că urmează un efort de gaslighting constituţional care va proclama: că noi suntem în mod natural europeni, că palierul juridic european este complementar celui naţional, că planurile nu sunt în competiţie sau ierarhie, că... principiul vaselor comunicante, că supremaţia nu înseamnă prioritate funcţională şi aşa mai departe.
Orice, numai să nu ne mai împiedicăm de ideea desuetă că românii trebuie să decidă singuri ordinea de drept pe teritoriul ţării lor. A lor? Cum a lor? A noastră, a cetăţenilor europeni!
Implementarea directă a jurisprudenţei CJUE la nivel naţional în răspăr cu deciziile curţilor constituţionale naţionale, reprezintă singurul motor de avansare a integrării europene iar această avansare a primit piedici virulente în Germania, Italia, Polonia, Cehia, Olanda. Nu şi în România, dimpotrivă, noi (prin votul puterii politice şi prin decizia de astăzi) am renunţat entuziast (şi) la suveranitatea juridică, pilon central al suveranităţii naţionale cu o profundă însemnătate simbolică. Această renunţare va fi promulgată în scurt timp de preşedintele ţării.
Tratatele europene se negociează greu şi, de regulă, confirmă politica faptului împlinit pe calea extinderii jurisprudenţiale a puterilor unionale. Se evită din răsputeri validarea tratativelor prin referendumuri, chiar şi atunci când lipseşte mandatul politic de reprezentare pentru asemenea concesii.
Tocmai de aceea decizia C.C.R. de astăzi, care pretinde că nu înţelege contextul frământărilor federaliste şi a agresiunii jurisprudenţei C.J.U.E. asupra condiţiilor esenţiale de exercitare a suveranităţii naţionale, cimentează parcursul nostru european pe o singură axă, determinată de extremele federalistă/RoExit, fără nicio altă nuanţă posibilă.
Astăzi s-a cedat *atât de mult* încât, dacă ţările europene nu evoluează împreună spre federalism idealizat (şi nu pare a fi cazul), politica românească pro-naţională, autentică, nu se mai poate orienta în mod concret şi viabil decât spre opţiunea RoExit. Cred că de acum înainte obiectivul RoExit rămâne singura, veritabilă, hârtie de turnesol între naţionaliştii/suveraniştii vopsiţi şi acei politicieni care înţeleg să urmărească în mod prioritar interesul naţional.
"Europa statelor naţiune" despre care se mai amăgesc unii dintre noi nu mai este, în mod obiectiv, posibilă pentru România, graţie deciziei de azi. Pur şi simplu s-a cedat prea mult pentru ca prioritatea interesului naţional să mai poată fi imaginată sau proiectată cu instrumentele politicilor europeniste.
Au obţinut o victorie prea categorică şi au împins definitiv partida naţională într-o direcţie *fără U.E.*.
Nici nu ştiu dacă să-mi pară rău.
______
În comentarii:
The concept of sovereignty in the EU – past, present and the future
Vom avea parte de o suveranitate divizibilă, funcţională, şovăitoare, într-un continuu proces de adecvare unională şi de negare de sine, afirmată exclusiv identitar-cultural şi doar cât să nu mute răspunderea deciziilor proaste pe umerii europeni ci să menţină statul naţional sub tirul revendicărilor şi al nemulţumirilor populare.
Întrucât se comportă ca un stat slab, România a fost aleasă drept cobai pentru un experiment politic unicat: renunţarea de bună voie la principiul supremaţiei Constituţiei pe propriul teritoriu. Testcase: răspunderea disciplinară a magistraţilor.
Este neîndoielnic că aceasta este miza legilor justiţiei şi că exact această miza a fost ignorată în mod voit de C.C.R..
Preconizez că urmează un efort de gaslighting constituţional care va proclama: că noi suntem în mod natural europeni, că palierul juridic european este complementar celui naţional, că planurile nu sunt în competiţie sau ierarhie, că... principiul vaselor comunicante, că supremaţia nu înseamnă prioritate funcţională şi aşa mai departe.
Orice, numai să nu ne mai împiedicăm de ideea desuetă că românii trebuie să decidă singuri ordinea de drept pe teritoriul ţării lor. A lor? Cum a lor? A noastră, a cetăţenilor europeni!
Implementarea directă a jurisprudenţei CJUE la nivel naţional în răspăr cu deciziile curţilor constituţionale naţionale, reprezintă singurul motor de avansare a integrării europene iar această avansare a primit piedici virulente în Germania, Italia, Polonia, Cehia, Olanda. Nu şi în România, dimpotrivă, noi (prin votul puterii politice şi prin decizia de astăzi) am renunţat entuziast (şi) la suveranitatea juridică, pilon central al suveranităţii naţionale cu o profundă însemnătate simbolică. Această renunţare va fi promulgată în scurt timp de preşedintele ţării.
Tratatele europene se negociează greu şi, de regulă, confirmă politica faptului împlinit pe calea extinderii jurisprudenţiale a puterilor unionale. Se evită din răsputeri validarea tratativelor prin referendumuri, chiar şi atunci când lipseşte mandatul politic de reprezentare pentru asemenea concesii.
Tocmai de aceea decizia C.C.R. de astăzi, care pretinde că nu înţelege contextul frământărilor federaliste şi a agresiunii jurisprudenţei C.J.U.E. asupra condiţiilor esenţiale de exercitare a suveranităţii naţionale, cimentează parcursul nostru european pe o singură axă, determinată de extremele federalistă/RoExit, fără nicio altă nuanţă posibilă.
Astăzi s-a cedat *atât de mult* încât, dacă ţările europene nu evoluează împreună spre federalism idealizat (şi nu pare a fi cazul), politica românească pro-naţională, autentică, nu se mai poate orienta în mod concret şi viabil decât spre opţiunea RoExit. Cred că de acum înainte obiectivul RoExit rămâne singura, veritabilă, hârtie de turnesol între naţionaliştii/suveraniştii vopsiţi şi acei politicieni care înţeleg să urmărească în mod prioritar interesul naţional.
"Europa statelor naţiune" despre care se mai amăgesc unii dintre noi nu mai este, în mod obiectiv, posibilă pentru România, graţie deciziei de azi. Pur şi simplu s-a cedat prea mult pentru ca prioritatea interesului naţional să mai poată fi imaginată sau proiectată cu instrumentele politicilor europeniste.
Au obţinut o victorie prea categorică şi au împins definitiv partida naţională într-o direcţie *fără U.E.*.
Nici nu ştiu dacă să-mi pară rău.
______
În comentarii:
The concept of sovereignty in the EU – past, present and the future
👍22😍2
Buna seara, dragilor!
În primul rând ținem să va asigurăm de RECUNOȘTINȚA noastră expresă către fiecare dintre voi, voi sunteți cei ce minunat ne-ați ținut și susținut în aceste demersuri și mai ales ne-ați dat un suflu de viață prin implicarea voastră extraordinară, care contrar unor opinii pripite, chiar este un lucru mare!
Nu facem demagogie. Ci chiar asta este, până și noi eram neîncrezători în reacția voastră. Și vă mulțumim ca ne-ați "dezamăgit" 🥰, că ne-ați contrazis. Sigur, pariasem că vor fi ecistând niscaiva oameni de acțiune în țara asta, totuși nu în număr atât de mare. Ne cerem iertare că nu am crezut într-o măsură atât de mare în voi și ne bucurăm, cum spuneam, că ne-ați contrazis. Să dea Domnul să tot fie astfel de contraziceri 🙂!
Acum. Facem un anunț important.
În primul rând, nu am lăsat "armele" jos, nu suntem nici dezamăgiți, nici bucuroși de cele petrecute astăzi. Suntem doar obiectivi. Și calculăm totul la rece. Pentru că întotdeauna există o cale de rezolvare, o cale de biruință într-un final, indiferent de cele ce par a fi pentru moment. Ceea ce s-a întâmplat astăzi nu este un sfârșit, ci credem că, dimpotriva, poate reprezenta un început. Și trebuie să credem asta, trebuie să ȘTIM asta, tocmai pentru a vedea cât mai clar și mai limpede care poate fi acela. La moment e nevoie să ne calmăm (dar NU să ne culcăm pe o ureche), să analizăm situația "la rece", să ne facem o idee ce este de făcut pe mai departe. Cert este că, din punct de vedere legal, mai este încă un pas de făcut - acela de a aștepta decizia Președintelui Rimâniei dacă aceste legi vor merge la promulgare sau vor fi întoarse, așa cum ar trebui, în parlament.
Sigur, nu ne facem iluzii, nici deziluzii. Știm doar ca TREBUIE sa avem această răbdare, să fie consumată și această etapă. Cum spuneam, este nevoie să fim fără de cusur în acțiunile noastre și să nu dăm "apă la moară", motive de a fi scoși din nevinovați, vinovați. Este nevoie să fim înțelepți. Sintagma "da, dar ceilalți nu urmează pași legali, acționează nelegal..." etc nu este o scuză pentru noi de a face ce fac ceilalalți - niciodată nu se combate un rău cu un alt rău și nici nu se pun în comparație un rău mare cu unul aparent mai mic. Nu! Răul îl combați/pui în comparație cu binele, ilegalitatea/nelegalitatea cu legalitatea. Este nevoie de înțelepciune în acest ceas...
De aceea este nevoie să avem încă un dram de răbdare. Ultimul pas este la Președinte. Le demonstrăm că NOI respectăm legea, Constituția, până în ultima clipă. Este nevoie să demonstrăm că nu suntem ca ei. Abia după cel din urmă verdict, funcție de decizie, vom răspunde pe măsură. Pentru că nimeni nu poate călca în picioare Constituția, nici dacă ar vrea. Instituțiile nu pot schimba absolut nimic la ea, nici la aplicabilitatea sau inaplicabilitatea ei, ci doar atesta supremația ei în statul român.
Singura instanță care poate schimba, dar și păstra toate acestea este Poporul român.
Revenind. Date fiind cele de mai sus, oprim temporar activitatea pe această pagină până la luarea unor noi decizii funcție de evoluția lucrurilor. Toate sunt limpezi acum, nu mai este nimic de comentat, ci de făcut. La moment nu știm înca pasul următor, ce am mai putea face, avem nevoie de câteva zile de analiză și apoi vom reveni cu detalii, cu propuneri de noi demersuri.
Vă mulțumim din suflet încă o dată pentru frumoasa voastră implicare și vă solicităm aceeași înțelegere și pentru decizia de a opri, doar pentru moment, activitatea acestui grup o perioadă (scurtă, sperăm).
Nu ne oprim. Ci doar luăm o pauză de "regrupare" 🙂 până ne dumirim cum vom aborda pe mai departe.
Ținem aproape! #ȘtafetaPtConstituție nu s-a încheiat ci doar se "odihnește" nițel. Si aceasta face parte din procesul necesar pt ca să
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
Mulțumim de înțelegere!
Coadmin Constantin
În primul rând ținem să va asigurăm de RECUNOȘTINȚA noastră expresă către fiecare dintre voi, voi sunteți cei ce minunat ne-ați ținut și susținut în aceste demersuri și mai ales ne-ați dat un suflu de viață prin implicarea voastră extraordinară, care contrar unor opinii pripite, chiar este un lucru mare!
Nu facem demagogie. Ci chiar asta este, până și noi eram neîncrezători în reacția voastră. Și vă mulțumim ca ne-ați "dezamăgit" 🥰, că ne-ați contrazis. Sigur, pariasem că vor fi ecistând niscaiva oameni de acțiune în țara asta, totuși nu în număr atât de mare. Ne cerem iertare că nu am crezut într-o măsură atât de mare în voi și ne bucurăm, cum spuneam, că ne-ați contrazis. Să dea Domnul să tot fie astfel de contraziceri 🙂!
Acum. Facem un anunț important.
În primul rând, nu am lăsat "armele" jos, nu suntem nici dezamăgiți, nici bucuroși de cele petrecute astăzi. Suntem doar obiectivi. Și calculăm totul la rece. Pentru că întotdeauna există o cale de rezolvare, o cale de biruință într-un final, indiferent de cele ce par a fi pentru moment. Ceea ce s-a întâmplat astăzi nu este un sfârșit, ci credem că, dimpotriva, poate reprezenta un început. Și trebuie să credem asta, trebuie să ȘTIM asta, tocmai pentru a vedea cât mai clar și mai limpede care poate fi acela. La moment e nevoie să ne calmăm (dar NU să ne culcăm pe o ureche), să analizăm situația "la rece", să ne facem o idee ce este de făcut pe mai departe. Cert este că, din punct de vedere legal, mai este încă un pas de făcut - acela de a aștepta decizia Președintelui Rimâniei dacă aceste legi vor merge la promulgare sau vor fi întoarse, așa cum ar trebui, în parlament.
Sigur, nu ne facem iluzii, nici deziluzii. Știm doar ca TREBUIE sa avem această răbdare, să fie consumată și această etapă. Cum spuneam, este nevoie să fim fără de cusur în acțiunile noastre și să nu dăm "apă la moară", motive de a fi scoși din nevinovați, vinovați. Este nevoie să fim înțelepți. Sintagma "da, dar ceilalți nu urmează pași legali, acționează nelegal..." etc nu este o scuză pentru noi de a face ce fac ceilalalți - niciodată nu se combate un rău cu un alt rău și nici nu se pun în comparație un rău mare cu unul aparent mai mic. Nu! Răul îl combați/pui în comparație cu binele, ilegalitatea/nelegalitatea cu legalitatea. Este nevoie de înțelepciune în acest ceas...
De aceea este nevoie să avem încă un dram de răbdare. Ultimul pas este la Președinte. Le demonstrăm că NOI respectăm legea, Constituția, până în ultima clipă. Este nevoie să demonstrăm că nu suntem ca ei. Abia după cel din urmă verdict, funcție de decizie, vom răspunde pe măsură. Pentru că nimeni nu poate călca în picioare Constituția, nici dacă ar vrea. Instituțiile nu pot schimba absolut nimic la ea, nici la aplicabilitatea sau inaplicabilitatea ei, ci doar atesta supremația ei în statul român.
Singura instanță care poate schimba, dar și păstra toate acestea este Poporul român.
Revenind. Date fiind cele de mai sus, oprim temporar activitatea pe această pagină până la luarea unor noi decizii funcție de evoluția lucrurilor. Toate sunt limpezi acum, nu mai este nimic de comentat, ci de făcut. La moment nu știm înca pasul următor, ce am mai putea face, avem nevoie de câteva zile de analiză și apoi vom reveni cu detalii, cu propuneri de noi demersuri.
Vă mulțumim din suflet încă o dată pentru frumoasa voastră implicare și vă solicităm aceeași înțelegere și pentru decizia de a opri, doar pentru moment, activitatea acestui grup o perioadă (scurtă, sperăm).
Nu ne oprim. Ci doar luăm o pauză de "regrupare" 🙂 până ne dumirim cum vom aborda pe mai departe.
Ținem aproape! #ȘtafetaPtConstituție nu s-a încheiat ci doar se "odihnește" nițel. Si aceasta face parte din procesul necesar pt ca să
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
Mulțumim de înțelegere!
Coadmin Constantin
👏25❤18👍15
#Apărăm_Constituția 🇷🇴 pinned «Prin activitatea instituţiilor sale România este prea slabă pentru a putea să-şi afirme suveranitatea în graniţele conceptuale pe care noi le considerăm fireşti. Prin urmare, ni se pune la dispoziţie o nouă grilă UE-conformă de înţelegere a suveranităţii naţionale…»
CUM FUNCȚIONEAZĂ STATUL ROMAN?
(pentru ca am văzut ca mulți dintre voi habar nu aveți și nici de ce plătiți impozite și taxe, va desenez)
Statul roman exista pentru ca exista Poporul Român.
Fără popor, statul nu există.
Fără Constituție, statul nu exista pentru ca nu are reguli de funcționare.
Regulile de funcționare a statului roman au fost stabilite de popor prin adoptarea Constitutiei.
Ce zice Constituția - cea care stabilește regulile de funcționare?
Constitutia stabilește principiile și regulile generale (drepturi obligații), precum și competentele fiecărei autorități în stat.
Fiecare autoritate este compusa din oameni - tot cetățeni care sunt aleși sau desemnați de către ceilalți cetățeni.
CCR veghează ca să fie respectata Constitutia și regulile ei.
Dacă constata ca nu sunt respectate principiile și regulile generale stabilite de Constituție sancționează actele emise de cei de sub ea.
Cum?
Legile și OUG urile le declara neconstituționale.
Dacă o putere întra peste competentele altei puteri, declara ca e conflict juridic de natura constituțională și trage de urechi puterea care și-a depășit competentele.
Constitutia prevede 3 puteri cărora poporul trebuie sa li se supuna:
- legislativă (Parlamentul)
- executiva (Guvernul)
- judecătorească (instantele de judecata)
PARLAMENTUL este cel care da legi prin care detaliază (dezvolta) principiile și regulile din Constituție. NU poate sa încalce Constitutia, ca e sub ea. Ea prevede existenta lui si ce competente are.
GUVERNUL este cel care pune în practica ce a zis Parlamentul, adică da HG uri prin care stabilește procedura de aplicare. Nu poate sa încalce nici ce zice Constitutia pentru ca ea prevede existenta lui și ce competente are și nici ce a zis Parlamentul pentru ca e deasupra lui și ii e șef, Guvernul poate numai sa execute.
Sub Guvern sunt MINISTERELE SI INSTITUȚIILE PUBLICE care trebuie sa pună în practica ce a zis Parlamentul, conform procedurii stabilite de Guvern. Mai dezvolta unele proceduri prin Ordine, dar nu pot sa încalce ce au zis cei de deasupra lor, adică Constitutia, Parlamentul, Guvernul.
În situații excepționale, Guvernul poate sa stabilească el regulile, adică sa emită acte cu putere de lege numite Ordonanțe de Urgență. Sau, în perioada vacantei parlamentare poate sa dea ordonanțe simple în domeniile și în limitele pe care Parlamentul l-a împuternicit sa ii facă treaba cât se relaxează el.
Ținându-i locul Parlamentului, Guvernul trebuie sa respecte obligațiile pe care Parlamentul le are (sa respecte Constitutia).
Insa, și ordonanțele de urgenta și ordonanțele simple se verifica de către Parlament sa vadă dacă Guvernul le-a dat cu respectarea obligațiilor pe care Parlamentul le avea sau cu respectarea imputernicirii pe care Parlamentul i le-a dat.
În cazul în care Parlamentul constata ca Guvernul și-a incalcat obligațiile, ii sancționează actele pe care le-a emis (ordonanțele de urgenta și ordonanțele simple): ori le modifica, dacă încălcările nu sunt foarte grave, ori le anulează de tot (le respinge) dacă încălcările sunt foarte grave.
Mai mult, dacă Parlamentul constată că Guvernul nu execută ce a decis el sau își depășește omoetentele, il poate sancționa prin retragerea încrederii (demitere prin moțiune de cenzura).
POPORUL (TOȚI Cetățenii) trebuie sa respecte ce au zis cei de deasupra lor sau chiar ei (daca ei au funcții în "structurile" statului român).
INSTANTELE JUDECĂTOREȘTI sunt cele care sancționează, prin hotararile judecătorești) toate abaterile de la regulile de mai sus, anulând actele si obligând la despăgubiri pe toți cei care au obligatia de a RESPECTA SI Executa regulile stabilite de Parlament, atâta timp cât sunt constitutionale:
- anulează HG urile Guvernului, Ordinele Miniștrilor, actele administrative ale celorlalte instituții publice, dacă incalca: legea si ordonanțele de urgenta (care se prezuma ca sunt constitutionale pana când CCR ul zice ca nu sunt) sau actele celor de deasupra lor.
(pentru ca am văzut ca mulți dintre voi habar nu aveți și nici de ce plătiți impozite și taxe, va desenez)
Statul roman exista pentru ca exista Poporul Român.
Fără popor, statul nu există.
Fără Constituție, statul nu exista pentru ca nu are reguli de funcționare.
Regulile de funcționare a statului roman au fost stabilite de popor prin adoptarea Constitutiei.
Ce zice Constituția - cea care stabilește regulile de funcționare?
Constitutia stabilește principiile și regulile generale (drepturi obligații), precum și competentele fiecărei autorități în stat.
Fiecare autoritate este compusa din oameni - tot cetățeni care sunt aleși sau desemnați de către ceilalți cetățeni.
CCR veghează ca să fie respectata Constitutia și regulile ei.
Dacă constata ca nu sunt respectate principiile și regulile generale stabilite de Constituție sancționează actele emise de cei de sub ea.
Cum?
Legile și OUG urile le declara neconstituționale.
Dacă o putere întra peste competentele altei puteri, declara ca e conflict juridic de natura constituțională și trage de urechi puterea care și-a depășit competentele.
Constitutia prevede 3 puteri cărora poporul trebuie sa li se supuna:
- legislativă (Parlamentul)
- executiva (Guvernul)
- judecătorească (instantele de judecata)
PARLAMENTUL este cel care da legi prin care detaliază (dezvolta) principiile și regulile din Constituție. NU poate sa încalce Constitutia, ca e sub ea. Ea prevede existenta lui si ce competente are.
GUVERNUL este cel care pune în practica ce a zis Parlamentul, adică da HG uri prin care stabilește procedura de aplicare. Nu poate sa încalce nici ce zice Constitutia pentru ca ea prevede existenta lui și ce competente are și nici ce a zis Parlamentul pentru ca e deasupra lui și ii e șef, Guvernul poate numai sa execute.
Sub Guvern sunt MINISTERELE SI INSTITUȚIILE PUBLICE care trebuie sa pună în practica ce a zis Parlamentul, conform procedurii stabilite de Guvern. Mai dezvolta unele proceduri prin Ordine, dar nu pot sa încalce ce au zis cei de deasupra lor, adică Constitutia, Parlamentul, Guvernul.
În situații excepționale, Guvernul poate sa stabilească el regulile, adică sa emită acte cu putere de lege numite Ordonanțe de Urgență. Sau, în perioada vacantei parlamentare poate sa dea ordonanțe simple în domeniile și în limitele pe care Parlamentul l-a împuternicit sa ii facă treaba cât se relaxează el.
Ținându-i locul Parlamentului, Guvernul trebuie sa respecte obligațiile pe care Parlamentul le are (sa respecte Constitutia).
Insa, și ordonanțele de urgenta și ordonanțele simple se verifica de către Parlament sa vadă dacă Guvernul le-a dat cu respectarea obligațiilor pe care Parlamentul le avea sau cu respectarea imputernicirii pe care Parlamentul i le-a dat.
În cazul în care Parlamentul constata ca Guvernul și-a incalcat obligațiile, ii sancționează actele pe care le-a emis (ordonanțele de urgenta și ordonanțele simple): ori le modifica, dacă încălcările nu sunt foarte grave, ori le anulează de tot (le respinge) dacă încălcările sunt foarte grave.
Mai mult, dacă Parlamentul constată că Guvernul nu execută ce a decis el sau își depășește omoetentele, il poate sancționa prin retragerea încrederii (demitere prin moțiune de cenzura).
POPORUL (TOȚI Cetățenii) trebuie sa respecte ce au zis cei de deasupra lor sau chiar ei (daca ei au funcții în "structurile" statului român).
INSTANTELE JUDECĂTOREȘTI sunt cele care sancționează, prin hotararile judecătorești) toate abaterile de la regulile de mai sus, anulând actele si obligând la despăgubiri pe toți cei care au obligatia de a RESPECTA SI Executa regulile stabilite de Parlament, atâta timp cât sunt constitutionale:
- anulează HG urile Guvernului, Ordinele Miniștrilor, actele administrative ale celorlalte instituții publice, dacă incalca: legea si ordonanțele de urgenta (care se prezuma ca sunt constitutionale pana când CCR ul zice ca nu sunt) sau actele celor de deasupra lor.
👍19
- dacă CCR ul spune ca o lege sau o ordonanta de urgenta este neconstitutionala, instantele nu mai pot tine cont de ea pentru ca nu respecta legea de baza, fundamentala, Constitutia pe care poporul a adoptat-o. In aceasta situație anulează și toate actele de execuție (administrative) care au fost emise în baza legii declarate neconstitutionala (chiar dacă la momentul emiterii lor legea se prezuma ca este constituțională, dovedindu-se ulterior ca nu era).
Astea sunt regulile de funcționare a statului roman pe care le-a stabilit poporul când a votat Constitutia.
Pentru ca ele sa poată sa fie puse în practica, toți omuleții (cetățenii) care sunt angajați ai tuturor autorităților și instituțiilor create conform legii de baza, Constitutia sunt plătiți.
De cine sunt PLĂTIȚI omuleții ?
De popor care s-a obligat sa plătească impozite, taxe și contribuții astfel încât sa se creeze bugetul de stat din care sa se plătească omuleții.
Deci, asta este structura statului roman și regulile ei de funcționare.
CINE A DECIS ASTA?
POPORUL CAND A VOTAT CONSTITUȚIA.
Vedeti verdele ala deschis din schiță, care este peste tot?
EL REPREZINTA POPORUL PENTRU CA EL ESTE DEASUPRA TUTUROR.
POPORUL A CREAT CONSTITUȚIA CARE PREVEDE CREAREA TUTUROR CELORLALTE AUTORITĂȚI SI INSTITUȚII, PRECUM ȘI PRINCIPIILE SI REGULILE.
Cum funcționează toate aceste autorități și instituții publice?
Prin intermediul unor omuleți (niște cetățeni) care au funcții și pe care poporul ii plătește.
Ce se intampla acum?
Toți omuleții de prin autoritățile și instituțiile create de popor și plătiți de popor nu mai respecta legea de baza, Constitutia, regulile de baza și principiile prevazute de ea.
Omuleții din Parlament nu mai respecta Constitutia = nu raspund, poporul nu ii poate trage la răspundere direct.
Singurii care ii puteau trage la răspundere, conform împuternicirii date de popor prin Constituție, erau omuleții din CCR pe care poporul i-a imputetnicit ca să sancționeze legile Parlamentului și ordonanțele de urgenta ale Guvernului, dacă nu respecta Constitutia.
Insa, pe omuleții din CCR chiar ei nu mai respecta ce zice Constitutia.
Omuleții din Guvern nu mai respecta Constitutia și nici legile = nu răspund, poporul nu ii poate trage la răspundere direct.
Cine era împuternicit sa ii tragă la răspundere?
Omuleții din Parlament prin demiterea omuleți lor din Guvern.
Omuleții din instantele judecătorești prin anularea actelor emise de omuleții din Guvern și a celor de sub ei și obligarea plății unor despăgubiri bănești pentru ca au creat prejudicii.
Omuleții din instantele judecătorești nu mai respecta deciziile CCR si implicit Constitutia = nu răspund pentru ca a dat Parlamentul lege in sensul asta și a zis CCR ca asa e bine, contrar Constitutiei.
Poporul nu ii poate trage la răspundere direct pe omuleții din instantele judecătorești.
Cine ii putea trage la răspundere? Omuleții din CSM- Inspecția judiciară. Insa, nu o mai pot face pentru ca legea zice ca nu trebuie trași la răspundere.
Acum sa revenim: POPORUL, adică omuleții ăia mulți, câta frunză câtă iarba (verde deschis din poza) este în situația în care trebuie sa ii plătească în continuare pe toți OMULEȚII AIA PUTINI care au funcții în autoritățile și instituțiile publice și care trebuie sa pună în aplicare principiile și regulile stabilite DE POPOR prin Constituție.
Adică CÂȚIVA OMULEȚI s-au așezat deasupra Constitutiei, nu o mai respecta, iar ăia mulți îi și plătesc pentru asta.
CINE POATE REMEDIA SITUAȚIA?
OMULEȚII AIA PUTINI nu își vor anula ei singuri propriile avantaje pe care și le-au creat fiind mână în mână unii cu alții și acoperind-se unii pe alții astfel încât să fie deasupra tuturor.
Cine este deasupra tuturor so poate sa remedieze aberația la care s-a ajun?
OMULEȚII AIA MULȚI (POPORUL), care a ajuns captiv și la mana omuleților putini care și-au constituit propriul stat în Statul Roman.
Astea sunt regulile de funcționare a statului roman pe care le-a stabilit poporul când a votat Constitutia.
Pentru ca ele sa poată sa fie puse în practica, toți omuleții (cetățenii) care sunt angajați ai tuturor autorităților și instituțiilor create conform legii de baza, Constitutia sunt plătiți.
De cine sunt PLĂTIȚI omuleții ?
De popor care s-a obligat sa plătească impozite, taxe și contribuții astfel încât sa se creeze bugetul de stat din care sa se plătească omuleții.
Deci, asta este structura statului roman și regulile ei de funcționare.
CINE A DECIS ASTA?
POPORUL CAND A VOTAT CONSTITUȚIA.
Vedeti verdele ala deschis din schiță, care este peste tot?
EL REPREZINTA POPORUL PENTRU CA EL ESTE DEASUPRA TUTUROR.
POPORUL A CREAT CONSTITUȚIA CARE PREVEDE CREAREA TUTUROR CELORLALTE AUTORITĂȚI SI INSTITUȚII, PRECUM ȘI PRINCIPIILE SI REGULILE.
Cum funcționează toate aceste autorități și instituții publice?
Prin intermediul unor omuleți (niște cetățeni) care au funcții și pe care poporul ii plătește.
Ce se intampla acum?
Toți omuleții de prin autoritățile și instituțiile create de popor și plătiți de popor nu mai respecta legea de baza, Constitutia, regulile de baza și principiile prevazute de ea.
Omuleții din Parlament nu mai respecta Constitutia = nu raspund, poporul nu ii poate trage la răspundere direct.
Singurii care ii puteau trage la răspundere, conform împuternicirii date de popor prin Constituție, erau omuleții din CCR pe care poporul i-a imputetnicit ca să sancționeze legile Parlamentului și ordonanțele de urgenta ale Guvernului, dacă nu respecta Constitutia.
Insa, pe omuleții din CCR chiar ei nu mai respecta ce zice Constitutia.
Omuleții din Guvern nu mai respecta Constitutia și nici legile = nu răspund, poporul nu ii poate trage la răspundere direct.
Cine era împuternicit sa ii tragă la răspundere?
Omuleții din Parlament prin demiterea omuleți lor din Guvern.
Omuleții din instantele judecătorești prin anularea actelor emise de omuleții din Guvern și a celor de sub ei și obligarea plății unor despăgubiri bănești pentru ca au creat prejudicii.
Omuleții din instantele judecătorești nu mai respecta deciziile CCR si implicit Constitutia = nu răspund pentru ca a dat Parlamentul lege in sensul asta și a zis CCR ca asa e bine, contrar Constitutiei.
Poporul nu ii poate trage la răspundere direct pe omuleții din instantele judecătorești.
Cine ii putea trage la răspundere? Omuleții din CSM- Inspecția judiciară. Insa, nu o mai pot face pentru ca legea zice ca nu trebuie trași la răspundere.
Acum sa revenim: POPORUL, adică omuleții ăia mulți, câta frunză câtă iarba (verde deschis din poza) este în situația în care trebuie sa ii plătească în continuare pe toți OMULEȚII AIA PUTINI care au funcții în autoritățile și instituțiile publice și care trebuie sa pună în aplicare principiile și regulile stabilite DE POPOR prin Constituție.
Adică CÂȚIVA OMULEȚI s-au așezat deasupra Constitutiei, nu o mai respecta, iar ăia mulți îi și plătesc pentru asta.
CINE POATE REMEDIA SITUAȚIA?
OMULEȚII AIA PUTINI nu își vor anula ei singuri propriile avantaje pe care și le-au creat fiind mână în mână unii cu alții și acoperind-se unii pe alții astfel încât să fie deasupra tuturor.
Cine este deasupra tuturor so poate sa remedieze aberația la care s-a ajun?
OMULEȚII AIA MULȚI (POPORUL), care a ajuns captiv și la mana omuleților putini care și-au constituit propriul stat în Statul Roman.
👍23
(continuare. Vezi mai sus)
Cum?
Nu avem pârghii legale pentru ca și-au creat legile astfel încât sa își creeze propriul stat și sa ne lipsească pe cei mulți de vreo pârghie pe care sa o putem folosi și sa reacționam.
Sa negam Constitutia ar însemna să negam existenta Statului Roman. Un stat fără Constituție nu există, cum nu exista nici Constituție fără stat, pentru ca a-i anula regulile de funcționare a statului care țin chiar de existenta lui.
Atunci ce putem face?
Aia mulți sa aratam ca existam și sa ii dam jos pe aia putini, sa stam pe capul lor pana își dau demisia sau li se ia puterea pe care și-au arogat-o când au ocupat funcția 👆👆👆
Cum?
Nu avem pârghii legale pentru ca și-au creat legile astfel încât sa își creeze propriul stat și sa ne lipsească pe cei mulți de vreo pârghie pe care sa o putem folosi și sa reacționam.
Sa negam Constitutia ar însemna să negam existenta Statului Roman. Un stat fără Constituție nu există, cum nu exista nici Constituție fără stat, pentru ca a-i anula regulile de funcționare a statului care țin chiar de existenta lui.
Atunci ce putem face?
Aia mulți sa aratam ca existam și sa ii dam jos pe aia putini, sa stam pe capul lor pana își dau demisia sau li se ia puterea pe care și-au arogat-o când au ocupat funcția 👆👆👆
👍40👏3
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Clip nou, explicativ, de la av Elena Radu:
"(...) Acum sa revenim: POPORUL, adică omuleții ăia mulți, câta frunză câtă iarba (verde deschis din poza) este în situația în care trebuie sa ii plătească în continuare pe toți OMULEȚII AIA PUTINI care au funcții în autoritățile și instituțiile publice și care trebuie sa pună în aplicare principiile și regulile stabilite DE POPOR prin Constituție.
Adică CÂȚIVA OMULEȚI s-au așezat deasupra Constitutiei, nu o mai respecta, iar ăia mulți îi și plătesc pentru asta.
CINE POATE REMEDIA SITUAȚIA? (...)ce putem face?
Aia mulți sa aratam ca existam și sa ii dam jos pe aia putini, sa stam pe capul lor pana își dau demisia sau li se ia puterea pe care și-au arogat-o când au ocupat funcția..."
(fragment)
"(...) Acum sa revenim: POPORUL, adică omuleții ăia mulți, câta frunză câtă iarba (verde deschis din poza) este în situația în care trebuie sa ii plătească în continuare pe toți OMULEȚII AIA PUTINI care au funcții în autoritățile și instituțiile publice și care trebuie sa pună în aplicare principiile și regulile stabilite DE POPOR prin Constituție.
Adică CÂȚIVA OMULEȚI s-au așezat deasupra Constitutiei, nu o mai respecta, iar ăia mulți îi și plătesc pentru asta.
CINE POATE REMEDIA SITUAȚIA? (...)ce putem face?
Aia mulți sa aratam ca existam și sa ii dam jos pe aia putini, sa stam pe capul lor pana își dau demisia sau li se ia puterea pe care și-au arogat-o când au ocupat funcția..."
(fragment)
👍47👏5
https://fb.watch/gJf7gYRZCZ/
Mișcarea Națională Pentru Apărarea Constituției & Marina-Ioana Alexandru...În temeiul dispozițiilor imperative ale Constituției României - art.54(1) – Fidelitatea față de țară este sacră, art.55(1) – Cetățenii au dreptul și obligația să apere România, art.29 – Libertatea conștiinței și art.30 – Libertatea de exprimare, transmit următorul MESAJ.....
ASCULTAȚI până la capăt!!!
Mișcarea Națională Pentru Apărarea Constituției & Marina-Ioana Alexandru...În temeiul dispozițiilor imperative ale Constituției României - art.54(1) – Fidelitatea față de țară este sacră, art.55(1) – Cetățenii au dreptul și obligația să apere România, art.29 – Libertatea conștiinței și art.30 – Libertatea de exprimare, transmit următorul MESAJ.....
ASCULTAȚI până la capăt!!!
👍35
"Pentru cei care se feresc de cuvinte tari și cred că exagerez când afirm că România trăiește o stare de neconstituționalitate perpetuă prin confiscarea funcției legislative a statului de către Guvern, stare căreia nu îi pot spune decât <<dictatură a executivului>> pentru că este sintagma cea mai riguroasă din punct de vedere tehnic, mai dau o singură serie de date.
În 2022 Guvernul, în calitate de legiuitor delegat doar pentru situații extraordinare, a emis 188 de Ordonanțe de urgență și Ordonanțe simple, adică acte normative cu putere de lege.
În 2022 Parlamentul, unica autoritate legiuitoare a țării potrivit art. 61 din Constituție, a adoptat în total 300 de legi.
Din cele 300 un număr de 148 sunt legi de aprobare, respingere sau modificare și completare a ordonanțelor Guvernului. Aceasta înseamnă că activitatea proprie a Parlamentului este de 152 de legi.
Astfel fiind, cine este de fapt, contrar Constituției, autoritatea legiuitoare, Parlamentul (152) sau Guvernul (188)? Cum putem desemna situația în care o putere a statutului (executivul) se substituie puterii legitime constituționale (Parlamentul) în ce privește atribuția de adoptare a legilor?
Pentru cine nu știe, ordonanțele de urgență sunt în realitate acte normative cu efecte juridice chiar mai puternice decât legile. OUG-urile intră în vigoare în ziua publicării lor în Monitorul oficial, legile doar la 3 zile. Legile pot fi contestate la CCR înainte de intrarea lor în vigoare, OUG-urile, indiferent cât de neconstituționale ar fi, nu pot fi contestate la CCR și intră în vigoare instantaneu.
Dar, cel mai grav, suveranitatea națională se exercită constituțional (art. 2) doar prin Parlament ca organ reprezentativ rezultat din alegeri, iar nu de Guvern, care este doar numit (...)"
Av Adrian Toni Neacsu
În 2022 Guvernul, în calitate de legiuitor delegat doar pentru situații extraordinare, a emis 188 de Ordonanțe de urgență și Ordonanțe simple, adică acte normative cu putere de lege.
În 2022 Parlamentul, unica autoritate legiuitoare a țării potrivit art. 61 din Constituție, a adoptat în total 300 de legi.
Din cele 300 un număr de 148 sunt legi de aprobare, respingere sau modificare și completare a ordonanțelor Guvernului. Aceasta înseamnă că activitatea proprie a Parlamentului este de 152 de legi.
Astfel fiind, cine este de fapt, contrar Constituției, autoritatea legiuitoare, Parlamentul (152) sau Guvernul (188)? Cum putem desemna situația în care o putere a statutului (executivul) se substituie puterii legitime constituționale (Parlamentul) în ce privește atribuția de adoptare a legilor?
Pentru cine nu știe, ordonanțele de urgență sunt în realitate acte normative cu efecte juridice chiar mai puternice decât legile. OUG-urile intră în vigoare în ziua publicării lor în Monitorul oficial, legile doar la 3 zile. Legile pot fi contestate la CCR înainte de intrarea lor în vigoare, OUG-urile, indiferent cât de neconstituționale ar fi, nu pot fi contestate la CCR și intră în vigoare instantaneu.
Dar, cel mai grav, suveranitatea națională se exercită constituțional (art. 2) doar prin Parlament ca organ reprezentativ rezultat din alegeri, iar nu de Guvern, care este doar numit (...)"
Av Adrian Toni Neacsu
👍41❤7
Din trântirea Constituției la Curtea Constituțională s-a născut un strigăt:
#Ridică-te, popor Român!
VIDEO
http://cerulcodrulsiparaul.ro/2022/11/14/din-trantirea-constitutiei-la-curtea-constitutionala-s-a-nascut-un-strigat-ridica-te-popor-roman-video/
#Ridică-te, popor Român!
VIDEO
http://cerulcodrulsiparaul.ro/2022/11/14/din-trantirea-constitutiei-la-curtea-constitutionala-s-a-nascut-un-strigat-ridica-te-popor-roman-video/
👍18❤3
Forwarded from Simona Clopoțel
Motivarea deciziei de către CCR:
https://www.facebook.com/1484031871/posts/pfbid02BnPKdFea8eM8xnnTXogT3JM1Zd8SN4qkYFF88FYJH92Ycuer1BaDW9VchugMv6XXl/?app=fbl
https://www.facebook.com/1484031871/posts/pfbid02BnPKdFea8eM8xnnTXogT3JM1Zd8SN4qkYFF88FYJH92Ycuer1BaDW9VchugMv6XXl/?app=fbl
Facebook
Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.