Din aceste motive, vom purcede #LUNI, 17 octombrie, începând cu #orele_10, în toată Țara, la pichetarea sediilor partidelor parlamentare, care au datoria să asculte glasul celor care i-au delegat prin mandat să le reprezinte interesele, pentru a le cere - cu argumente - două lucruri mari și cuprinzătoare:
1. Respectarea Constituției României și supremației ei!
2. independența justiției (eliminarea oricărui articol din legi care implică o ingerință ori participare directă ori tangențială în actul justiției a altor entități private sau instituționale, cum ar fi politicul, serviciile de informații, ONG -urile etc).
În acest sens, parte din cetățeni au început să se mobilizeze pentru a efectua demersuri concrete și efective pentru stoparea adoptării de către senatorii României a unor legi care afectează în mod grav Statul Român, cât și toți cetățenii României.
S-a creat pe telegram un canal în acest sens: https://t.me/ConstRO unde se vor posta detalii.
Totodată, s-a creat și un grup pe Telegram: https://t.me/+m7cQdYcnSUA0MTVk pentru a putea discuta toate modalitățile concrete pentru a face senatorii României să conștientizeze ce doresc cetățenii României și ce solicitări au.
Pentru parte din localitățile din România s-au mobilizat deja cetățenii în acest sens.
Îi invităm pe toți cetățenii care vor să se implice și să facă demersuri efective să intre pe grupul de telegram https://t.me/+m7cQdYcnSUA0MTVk sau să urmărească postările din canalul https://t.me/ConstRO
ÎN CE CONSTĂ ACȚIUNEA:
Practic luni dimineața, începând cu orele 10, ne vom strânge în toate reședințele de județ în locațiile stabilite (vezi lista, bannere) pentru a merge la birourile sediilor partidelor parlamentare din țară și din București în vederea depunerii de Petiții cu #Revendicările enumerate mai sus, vom merge deci #simultan, #sincron și cu transmisie #în_direct de la fața locului, astfel încât parlamentarii noștri să înțeleagă toți că:
- PÂNĂ AICI!
PESTE CONSTITUȚIE NU SE TRECE!
Totodată, luni, 17 octombrie 2022, începând cu orele 10.00 și până se va termina votul, vom picheta sediul Senatului României pentru a le cere senatorilor să nu voteze legile justiției care conțin normele care ne afectează direct ca stat și ca popor (menționate mai sus).
Menționăm că la acest demers vor participa cetățeni români.
Fiecare cetățean poate să aibă sau nu simpatii politice, este alegerea lui. Însă, în cadrul acestui demers suntem CETĂȚENI TOȚI, nu politicieni, nu simpatizanți politici.
Nu există alte pagini oficiale.
Mâine, duminică, vă vom pune la dispoziție aici și un nr de telefon de Contact, pentru detalii, ale persoanei din fiecare localitate care va furniza informații cu privire la această acțiune CETĂȚENEASCĂ.
Localitățile din care în care s-au mobilizat până în prezent cetățenii sunt:
- București
- Arad
- Baia Mare
- Satu Mare
- Bacău
- Brasov
- Craiova
- Galati
- Iasi
- Oradea
- Târgoviște
- Pitești
- Deva
(listă în curs de completrare)
#Anunțați_vă, vă rugăm, pe grupul de Telegram, intenția participării și localitatea. Acolo unde nu există încă nume creat, anunțați localitatea și în cel mai scurt timp vom crea unul, pentru a vă strânge toți cei din aceeași localitate la un loc.
E nevoie să acționăm TOȚI în același sens pentru a obține rezultate!
Copy/paste la aceasta postare pentru a aduce la cunoștința cât mai multor cetățeni.
1. Respectarea Constituției României și supremației ei!
2. independența justiției (eliminarea oricărui articol din legi care implică o ingerință ori participare directă ori tangențială în actul justiției a altor entități private sau instituționale, cum ar fi politicul, serviciile de informații, ONG -urile etc).
În acest sens, parte din cetățeni au început să se mobilizeze pentru a efectua demersuri concrete și efective pentru stoparea adoptării de către senatorii României a unor legi care afectează în mod grav Statul Român, cât și toți cetățenii României.
S-a creat pe telegram un canal în acest sens: https://t.me/ConstRO unde se vor posta detalii.
Totodată, s-a creat și un grup pe Telegram: https://t.me/+m7cQdYcnSUA0MTVk pentru a putea discuta toate modalitățile concrete pentru a face senatorii României să conștientizeze ce doresc cetățenii României și ce solicitări au.
Pentru parte din localitățile din România s-au mobilizat deja cetățenii în acest sens.
Îi invităm pe toți cetățenii care vor să se implice și să facă demersuri efective să intre pe grupul de telegram https://t.me/+m7cQdYcnSUA0MTVk sau să urmărească postările din canalul https://t.me/ConstRO
ÎN CE CONSTĂ ACȚIUNEA:
Practic luni dimineața, începând cu orele 10, ne vom strânge în toate reședințele de județ în locațiile stabilite (vezi lista, bannere) pentru a merge la birourile sediilor partidelor parlamentare din țară și din București în vederea depunerii de Petiții cu #Revendicările enumerate mai sus, vom merge deci #simultan, #sincron și cu transmisie #în_direct de la fața locului, astfel încât parlamentarii noștri să înțeleagă toți că:
- PÂNĂ AICI!
PESTE CONSTITUȚIE NU SE TRECE!
Totodată, luni, 17 octombrie 2022, începând cu orele 10.00 și până se va termina votul, vom picheta sediul Senatului României pentru a le cere senatorilor să nu voteze legile justiției care conțin normele care ne afectează direct ca stat și ca popor (menționate mai sus).
Menționăm că la acest demers vor participa cetățeni români.
Fiecare cetățean poate să aibă sau nu simpatii politice, este alegerea lui. Însă, în cadrul acestui demers suntem CETĂȚENI TOȚI, nu politicieni, nu simpatizanți politici.
Nu există alte pagini oficiale.
Mâine, duminică, vă vom pune la dispoziție aici și un nr de telefon de Contact, pentru detalii, ale persoanei din fiecare localitate care va furniza informații cu privire la această acțiune CETĂȚENEASCĂ.
Localitățile din care în care s-au mobilizat până în prezent cetățenii sunt:
- București
- Arad
- Baia Mare
- Satu Mare
- Bacău
- Brasov
- Craiova
- Galati
- Iasi
- Oradea
- Târgoviște
- Pitești
- Deva
(listă în curs de completrare)
#Anunțați_vă, vă rugăm, pe grupul de Telegram, intenția participării și localitatea. Acolo unde nu există încă nume creat, anunțați localitatea și în cel mai scurt timp vom crea unul, pentru a vă strânge toți cei din aceeași localitate la un loc.
E nevoie să acționăm TOȚI în același sens pentru a obține rezultate!
Copy/paste la aceasta postare pentru a aduce la cunoștința cât mai multor cetățeni.
Telegram
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
actiuni pentru stoparea legilor neconstitutionale
👍10❤4
Av Adrian Toni Neacșu
Vă rog semnați, distribuiți, comentați!
Haideți să le arătăm ce înseamnă să ataci Constituția, să le arătăm ca suntem aici!
#Apărăm_Constituția
***
Solicităm senatorilor României să nu voteze eliminarea sancțiunii pentru nerespectarea de către judecători și procurori a deciziilor Curţii Constituţionale şi a deciziilor pronunţate de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în soluţionarea recursurilor în interesul legii ori în dezlegarea unor chestiuni de drept (L612/2022).
Solicităm senatorilor României să nu își încalce jurământul depus la începutul mandatului, și să apere prin votul lor Constituția și suveranitatea României, așa cum au promis.
Solicităm senatorilor României să își asume la nivel de conștiință mandatul pe care îl exercită în numele poporului român și să nu răspundă comenzilor pe linie de partid.
Solicităm fiecărui senator al României în parte ca până la data votului privind L612/2022 să își asume public poziția cu privire la supremația sau nu a Constituției României în justiția națională.
https://www.petitieonline.com/petiia_poporului_ctre_senat_pentru_aprarea_constituiei_romaniei?fbclid=IwAR3qGqnMZ4T4Jz8FfIFXgvr3En93T2KdhL9GEMdcFmMvmIC2HGqufoc30GQ
Vă rog semnați, distribuiți, comentați!
Haideți să le arătăm ce înseamnă să ataci Constituția, să le arătăm ca suntem aici!
#Apărăm_Constituția
***
Solicităm senatorilor României să nu voteze eliminarea sancțiunii pentru nerespectarea de către judecători și procurori a deciziilor Curţii Constituţionale şi a deciziilor pronunţate de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în soluţionarea recursurilor în interesul legii ori în dezlegarea unor chestiuni de drept (L612/2022).
Solicităm senatorilor României să nu își încalce jurământul depus la începutul mandatului, și să apere prin votul lor Constituția și suveranitatea României, așa cum au promis.
Solicităm senatorilor României să își asume la nivel de conștiință mandatul pe care îl exercită în numele poporului român și să nu răspundă comenzilor pe linie de partid.
Solicităm fiecărui senator al României în parte ca până la data votului privind L612/2022 să își asume public poziția cu privire la supremația sau nu a Constituției României în justiția națională.
https://www.petitieonline.com/petiia_poporului_ctre_senat_pentru_aprarea_constituiei_romaniei?fbclid=IwAR3qGqnMZ4T4Jz8FfIFXgvr3En93T2KdhL9GEMdcFmMvmIC2HGqufoc30GQ
Petitieonline.com
Petiția poporului către Senat pentru apărarea Constituției României
Solicităm senatorilor României să nu voteze eliminarea sancțiunii pentru nerespectarea de către judecători și procurori a deciziilor Curţii Constituţionale şi a deciziilor pronunţate de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în soluţionarea recursurilor în interesul…
👍13❤5💩2
#Apărăm_Constituția 🇷🇴 pinned «LUNI, 17 OCTOMBRIE, ÎN TOATĂ ȚARA! MOBILIZAREA GENERALĂ A CETĂȚENILOR PENTRU APĂRAREA CONSTITUTIEI: Constituția României este legea fundamentală pentru existența Statului Român. Fără Constituție un stat nu există! Dacă Constituția nu este respectată…»
Nu uitați să seemnați și să redistribuiți și Petiția
https://www.petitieonline.com/petiia_poporului_ctre_senat_pentru_aprarea_constituiei_romaniei?fbclid=IwAR3qGqnMZ4T4Jz8FfIFXgvr3En93T2KdhL9GEMdcFmMvmIC2HGqufoc30GQ
Haideți să dăm cu zeci de mii de semnături în ei 😁!
https://www.petitieonline.com/petiia_poporului_ctre_senat_pentru_aprarea_constituiei_romaniei?fbclid=IwAR3qGqnMZ4T4Jz8FfIFXgvr3En93T2KdhL9GEMdcFmMvmIC2HGqufoc30GQ
Haideți să dăm cu zeci de mii de semnături în ei 😁!
Petitieonline.com
Petiția poporului către Senat pentru apărarea Constituției României
Solicităm senatorilor României să nu voteze eliminarea sancțiunii pentru nerespectarea de către judecători și procurori a deciziilor Curţii Constituţionale şi a deciziilor pronunţate de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie în soluţionarea recursurilor în interesul…
❤11💩6👍5
Ca #să_se_știe!
LEGE nr. 96 din 21 aprilie 2006 (*republicată*)
privind Statutul deputaților și al senatorilor
Capitolul III Principii și reguli de conduită parlamentară
Articolul 10 Principiul interesului național
Deputații și senatorii au îndatorirea de a acționa în interesul întregii națiuni și al locuitorilor din circumscripțiile electorale pe care le reprezintă, respectiv al cetățenilor aparținând minorităților naționale, pe care îi reprezintă.
Articolul 11 Principiul legalității și al bunei-credințe
(1) Deputații și senatorii, în calitatea lor de reprezentanți aleși ai poporului român, își îndeplinesc îndatoririle și își exercită drepturile în conformitate cu CONSTITUȚIA, legile țării și regulamentele Camerei Deputaților și Senatului, pe toată durata mandatului pe care îl dețin.
(2) Deputaților și senatorilor le este interzis să își asume față de persoanele fizice sau juridice obligații financiare ori de alt tip, menite să influențeze exercitarea mandatului cu bună-credință, potrivit propriei conștiințe.
Articolul 12 Principiul transparenței
(1) Deputații și senatorii trebuie să dea dovadă de TRANSPARENTA în activitatea parlamentară.
(2) Deputații și senatorii au OBLIGAȚIA menținerii unui dialog permanent cu cetățenii pe problemele care îi interesează și care rezultă din asumarea și exercitarea mandatului de parlamentar.
#Distribuiți
LEGE nr. 96 din 21 aprilie 2006 (*republicată*)
privind Statutul deputaților și al senatorilor
Capitolul III Principii și reguli de conduită parlamentară
Articolul 10 Principiul interesului național
Deputații și senatorii au îndatorirea de a acționa în interesul întregii națiuni și al locuitorilor din circumscripțiile electorale pe care le reprezintă, respectiv al cetățenilor aparținând minorităților naționale, pe care îi reprezintă.
Articolul 11 Principiul legalității și al bunei-credințe
(1) Deputații și senatorii, în calitatea lor de reprezentanți aleși ai poporului român, își îndeplinesc îndatoririle și își exercită drepturile în conformitate cu CONSTITUȚIA, legile țării și regulamentele Camerei Deputaților și Senatului, pe toată durata mandatului pe care îl dețin.
(2) Deputaților și senatorilor le este interzis să își asume față de persoanele fizice sau juridice obligații financiare ori de alt tip, menite să influențeze exercitarea mandatului cu bună-credință, potrivit propriei conștiințe.
Articolul 12 Principiul transparenței
(1) Deputații și senatorii trebuie să dea dovadă de TRANSPARENTA în activitatea parlamentară.
(2) Deputații și senatorii au OBLIGAȚIA menținerii unui dialog permanent cu cetățenii pe problemele care îi interesează și care rezultă din asumarea și exercitarea mandatului de parlamentar.
#Distribuiți
👍24💩6
Un articol emoționant
"Constituția României a ajuns la gunoi. Suveranitatea țării a ajuns o cârpă pe care-și șterg picioarele niște indivizi îmbuibați, analfabeți, slugi de profesie. De preferință străinilor de neam și țară.
Nu mai are nevoie această țară de nimic. Este băgată la ATI și i s-a livrat ventilatorul. Ultima procedură! Înainte de moarte. După cum știm toți. Din experiența ultimilor 3 ani.
Trădătorii s-au chinuit din greu să o aducă în acest punct. Ea, România, venise la Camera de gardă doar pentru o durere de cap. Capul unora care nu mai exista. In locul capetelor, erau doar foșnetul banilor, comisioanelor, mândria, trufia și mai ales dorința de stăpânie.
Doar că, cei care au primit-o, s-au gândit că e bogată. Și dacă încearcă să-i găsească toate bolile, sigur vor rămâne cu averea ei. Sigur vor face combinații cu rudele îndepărtate din străinătate și se vor alege cu multe beneficii. Pentru totdeauna. Cel mai bine ar fi să o băgăm în comă, s-au gândit ei. Și au reușit. Au făcut toate procedurile necesare. Le știm de trei ani pe toate. Pas cu pas! Se numesc Protocoalele morții unei națiuni.
Doar că ele, Protocoalele Morții, au fost administrate de 33 de ani, fără ca ea, România, să-și dea seama că "salvatorii" o vor moartă. Dacă nu moartă, măcar în comă, spoliată de tot și de toate resursele: naturale și mai ales umane. Inteligențele și cei care au curaj să spună lucrurilor pe nume. Ei erau doar aparținătorii pe care nu-i primea nimeni în spital. Și care nu vedeau nimic din ce i se administrează ca și medicație. Doar intuiau! Știau că pentru o banală durere de cap, ea, România, primea chimioterapie! Doar, doar se va distruge sistemul ei imunitar!
Dupa care, au ieșit "salvatorii" să le explice aparținătorilor că "bolnava" lor e în stare gravă, fără prea mari șanse de supraviețuire. Când aparținătorii au început să vocifereze, să gasească argumente firești împotriva dignosticului, "salvatorii" i-au făcut nebuni, conspiraționiști, teroriști și le-au spus că ei vor să o "salveze" cu orice preț.
Și au găsit soluția!
Ventilatorul! Și ATI!
Și binențeles "specialiștii" aduși din străinătate. Că ei stiu cel mai bine ce nevoi are "bolnava"!
Astfel, "specialiștii" din strainătate au venit și au zis că are nevoie de amputare. A mâinilor, picioarelor, a orice, numai să scape cu viață! Nu contează că e ciopârțită și pe ventilator!
După care s-au gândit că e bună să i se recolteze un organ important: inima!
Adică, Constituția!
Că oricum nu are nevoie de ea și într-un colț, "salvatorii" pregăteau un sac negru! Erau gata să o arunce în groapă, fără slujbă de înmormântare! Ca să nu mai piardă vremea!
Doar că ce să vezi! Un Bătrân S-a împiedicat de cablurile electrice din ATI. Era Bătrân. Abia mergea. Nu le văzuse, sau poate da! Sau se oprise curentul! Că e criză!
Și astfel, ea, "bolnava", a dat semne că se trezește!
I se păruse că o femeie o mângâiase pe față ca să-i șteargă lacrimile și din greșeală scosese și tubul ventilatorului!
Femeia fusese trimisă să mulțumească pentru că aparținătorii "bolnavei", în ciuda durerii lor, s-au dus cu mic cu mare să o roage pentru ea, "bolnava" lor! Și femeia auzise rugăciunea de ieri!
Venise trimisă de Bătrân să o mângâie! Să-i aline durerea și să o însănătoșească!
Și le-a șoptit aparținătorilor că ea, "bolnava", are nevoie de inima ei.
Constituția!
Care să fie smulsă din cutia frigorifică pregătită pentru a fi transplantată cui hotărau străinii "specialiști".
Asta stă doar în puterea aparținătorilor de drept al "bolnavei"!
E vremea să o salvăm de "specialiști"! De aici și de oriunde ar fi ei!
Bătrânul a scos firul, a întrerupt curentul și ea, "bolnava" mai are o șansă!
Șansa ei suntem noi! Toți! Dacă avem curajul să o și arătăm!
Clopotele au bătut pentru Înviere! A ei! A României...!"
(Zoe Dantes)
Înscrieți-vă în grupul de acțiune pe localitatea dvs și... Haideți să ne apărăm Inima, haideți să
#Apărăm_România 🇷🇴
"Constituția României a ajuns la gunoi. Suveranitatea țării a ajuns o cârpă pe care-și șterg picioarele niște indivizi îmbuibați, analfabeți, slugi de profesie. De preferință străinilor de neam și țară.
Nu mai are nevoie această țară de nimic. Este băgată la ATI și i s-a livrat ventilatorul. Ultima procedură! Înainte de moarte. După cum știm toți. Din experiența ultimilor 3 ani.
Trădătorii s-au chinuit din greu să o aducă în acest punct. Ea, România, venise la Camera de gardă doar pentru o durere de cap. Capul unora care nu mai exista. In locul capetelor, erau doar foșnetul banilor, comisioanelor, mândria, trufia și mai ales dorința de stăpânie.
Doar că, cei care au primit-o, s-au gândit că e bogată. Și dacă încearcă să-i găsească toate bolile, sigur vor rămâne cu averea ei. Sigur vor face combinații cu rudele îndepărtate din străinătate și se vor alege cu multe beneficii. Pentru totdeauna. Cel mai bine ar fi să o băgăm în comă, s-au gândit ei. Și au reușit. Au făcut toate procedurile necesare. Le știm de trei ani pe toate. Pas cu pas! Se numesc Protocoalele morții unei națiuni.
Doar că ele, Protocoalele Morții, au fost administrate de 33 de ani, fără ca ea, România, să-și dea seama că "salvatorii" o vor moartă. Dacă nu moartă, măcar în comă, spoliată de tot și de toate resursele: naturale și mai ales umane. Inteligențele și cei care au curaj să spună lucrurilor pe nume. Ei erau doar aparținătorii pe care nu-i primea nimeni în spital. Și care nu vedeau nimic din ce i se administrează ca și medicație. Doar intuiau! Știau că pentru o banală durere de cap, ea, România, primea chimioterapie! Doar, doar se va distruge sistemul ei imunitar!
Dupa care, au ieșit "salvatorii" să le explice aparținătorilor că "bolnava" lor e în stare gravă, fără prea mari șanse de supraviețuire. Când aparținătorii au început să vocifereze, să gasească argumente firești împotriva dignosticului, "salvatorii" i-au făcut nebuni, conspiraționiști, teroriști și le-au spus că ei vor să o "salveze" cu orice preț.
Și au găsit soluția!
Ventilatorul! Și ATI!
Și binențeles "specialiștii" aduși din străinătate. Că ei stiu cel mai bine ce nevoi are "bolnava"!
Astfel, "specialiștii" din strainătate au venit și au zis că are nevoie de amputare. A mâinilor, picioarelor, a orice, numai să scape cu viață! Nu contează că e ciopârțită și pe ventilator!
După care s-au gândit că e bună să i se recolteze un organ important: inima!
Adică, Constituția!
Că oricum nu are nevoie de ea și într-un colț, "salvatorii" pregăteau un sac negru! Erau gata să o arunce în groapă, fără slujbă de înmormântare! Ca să nu mai piardă vremea!
Doar că ce să vezi! Un Bătrân S-a împiedicat de cablurile electrice din ATI. Era Bătrân. Abia mergea. Nu le văzuse, sau poate da! Sau se oprise curentul! Că e criză!
Și astfel, ea, "bolnava", a dat semne că se trezește!
I se păruse că o femeie o mângâiase pe față ca să-i șteargă lacrimile și din greșeală scosese și tubul ventilatorului!
Femeia fusese trimisă să mulțumească pentru că aparținătorii "bolnavei", în ciuda durerii lor, s-au dus cu mic cu mare să o roage pentru ea, "bolnava" lor! Și femeia auzise rugăciunea de ieri!
Venise trimisă de Bătrân să o mângâie! Să-i aline durerea și să o însănătoșească!
Și le-a șoptit aparținătorilor că ea, "bolnava", are nevoie de inima ei.
Constituția!
Care să fie smulsă din cutia frigorifică pregătită pentru a fi transplantată cui hotărau străinii "specialiști".
Asta stă doar în puterea aparținătorilor de drept al "bolnavei"!
E vremea să o salvăm de "specialiști"! De aici și de oriunde ar fi ei!
Bătrânul a scos firul, a întrerupt curentul și ea, "bolnava" mai are o șansă!
Șansa ei suntem noi! Toți! Dacă avem curajul să o și arătăm!
Clopotele au bătut pentru Înviere! A ei! A României...!"
(Zoe Dantes)
Înscrieți-vă în grupul de acțiune pe localitatea dvs și... Haideți să ne apărăm Inima, haideți să
#Apărăm_România 🇷🇴
👍24