Puteți să preluați pe pagina dvs. informația de mai jos? Ne puteti ajuta, astfel, să faceti conștientizarea:
,,Pe 9 noiembrie CCR decide dacă mai este sau nu importantă pentru români, Constituția României.
Eu am înțeles asta.
Descoperă și tu și dă mai departe informația!
CCR trebuie să știe că NOI știm!"
StafetaPtrConstitutie | Mesaj puternic | De la oameni pentru oameni
https://youtu.be/PKiNheXTJBM”
,,Pe 9 noiembrie CCR decide dacă mai este sau nu importantă pentru români, Constituția României.
Eu am înțeles asta.
Descoperă și tu și dă mai departe informația!
CCR trebuie să știe că NOI știm!"
StafetaPtrConstitutie | Mesaj puternic | De la oameni pentru oameni
https://youtu.be/PKiNheXTJBM”
YouTube
StafetaPtrConstitutie | Mesaj puternic | De la oameni pentru oameni
----------------------------------
[*] Din ce în ce mai mulți români iau atitudine, expune-ți și tu voința printr-un mic material video, postează-l pe pagina ta și trimite-l la
https://t.me/ConstRO pt a-l populariza alături de celelalte.
Cu toții #Apărăm_Constituția…
[*] Din ce în ce mai mulți români iau atitudine, expune-ți și tu voința printr-un mic material video, postează-l pe pagina ta și trimite-l la
https://t.me/ConstRO pt a-l populariza alături de celelalte.
Cu toții #Apărăm_Constituția…
❤13👍4🥰1
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Mulțumim Luca și Octavian 🥰!
Mulțumim StareaDeLibertate!
#ȘtafetaPtConstituție
dăm mână cu mână să...
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
Hai și tu 🙂!
Mulțumim StareaDeLibertate!
#ȘtafetaPtConstituție
dăm mână cu mână să...
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
Hai și tu 🙂!
❤12🥰5
CURTEA CONSTITUȚIONALĂ NU ARE NICIUN TEMEI SĂ RESPINGĂ EXCEPȚIA DE NECONSTITUȚIONALITATE RIDICATĂ DE AVOCATUL POPORULUI
Pe 9 noiembrie 2022, CCR urmează să se pronunțe cu privire la neconstituționalitate articolului prin care s-a eliminat răspunderea disciplinară a judecătorilor și procurorilor în cazul în care aceștia nu respectă deciziile CCR și hotărârile obligatorii ale ICCJ.
Eliminarea acestei răspunderi din legea actuală a fost motivată de faptul că, în decembrie 2021, Curtea de Justiție a Uniunii Europene a pronunțat o hotărâre prin care, ignorând Constituția României și invocând ”supremația dreptului UE”, a zis că dacă judecătorii și procurorii nu respectă deciziile CCR, ei nu trebuie să fie trași la răspundere pentru că le-ar fi afectată independența.
Hotărârea CJUE nu poate fi nici aplicată în România și nici transpusă în legislația națională, așa cum s-a încercat prin așa-zisele legi ale justiției, deoarece încalcă Constituția României și voința poporului român exprimată prin referendum.
În 2003 când poporul român a votat la referendumul organizat pentru modificarea Constituției în vederea aderării României la UE, CCR a zis că articolele care se introduc în Constituție pentru a adera la UE nu încalcă nici suveranitatea și nici independența României, deoarece supremația Constituției se va menține, iar dreptul european va fi sub Constituție și deasupra celorlalte legi interne din România. Or, asta a votat poporul roman, astaa fost vointa lui la referendum.
Mai mult, pentru a pronunța hotărârea, CJUE a invocat o declarație privind supremația dreptului uniunii europene semnată în decembrie 2007, declarație care nu a fost niciodată ratificată de către România.
Chiar CCR a arătat în comunicatul de presă pe care l-a dat imediat după ce s-a pronunțat CJUE, în 23 decembrie 2021, că hotărârea CJUE nu poate fi aplicată în România până nu se revizuiește Constituția în acest sens (adică până nu este de acord poporul român).
Respectarea deciziilor CCR de către judecători și procurori este o obligație profesională, de serviciu, deciziile CCR fiind obligatorii pentru toată lumea.
În anul 2012 când s-a introdus răspunderea judecătorilor și procurorilor pentru nerespectarea deciziilor CCR și hotărârilor ICCJ, tot CCR a dat o decizie și a zis că este constituțională această răspundere deoarece se transpune în lege ce zice Constituția, iar pentru respectarea principiilor care guvernează înfăptuirea justiției și statului de drept nu se poate ca prin legi să se permită ignorarea, eludarea sau cenzurarea deciziilor CCR sau ale ICCJ.
Din 2012 și până acum nu au intervenit elemente noi care să determine schimbarea jurisprudenței CCR. Hotărârea CJUE din 2021 nu poate conduce la modificarea jurisprudenței CCR.
Așa că CCR trebuie să admită excepția de neconstituționalitate invocată de Avocatul Poporului și să declare neconstituțional textul care nu mai prevede răspunderea judecătorilor pentru nerespectarea deciziilor CCR și ICCJ și care elimină această răspundere din legislația pe care o avem acum în vigoare.
Dacă CCR respinge excepția de neconstituționalitate, înseamnă că își încalcă propria jurisprudență și își neagă propriul rol pe care îl are în statul roman, acela de a apăra supremația Constituției României. Ba mai mult, confirmă susținerile CJUE că CCR este aservită politic și nu este o autoritate independentă.
Pe 9 noiembrie 2022, CCR urmează să se pronunțe cu privire la neconstituționalitate articolului prin care s-a eliminat răspunderea disciplinară a judecătorilor și procurorilor în cazul în care aceștia nu respectă deciziile CCR și hotărârile obligatorii ale ICCJ.
Eliminarea acestei răspunderi din legea actuală a fost motivată de faptul că, în decembrie 2021, Curtea de Justiție a Uniunii Europene a pronunțat o hotărâre prin care, ignorând Constituția României și invocând ”supremația dreptului UE”, a zis că dacă judecătorii și procurorii nu respectă deciziile CCR, ei nu trebuie să fie trași la răspundere pentru că le-ar fi afectată independența.
Hotărârea CJUE nu poate fi nici aplicată în România și nici transpusă în legislația națională, așa cum s-a încercat prin așa-zisele legi ale justiției, deoarece încalcă Constituția României și voința poporului român exprimată prin referendum.
În 2003 când poporul român a votat la referendumul organizat pentru modificarea Constituției în vederea aderării României la UE, CCR a zis că articolele care se introduc în Constituție pentru a adera la UE nu încalcă nici suveranitatea și nici independența României, deoarece supremația Constituției se va menține, iar dreptul european va fi sub Constituție și deasupra celorlalte legi interne din România. Or, asta a votat poporul roman, astaa fost vointa lui la referendum.
Mai mult, pentru a pronunța hotărârea, CJUE a invocat o declarație privind supremația dreptului uniunii europene semnată în decembrie 2007, declarație care nu a fost niciodată ratificată de către România.
Chiar CCR a arătat în comunicatul de presă pe care l-a dat imediat după ce s-a pronunțat CJUE, în 23 decembrie 2021, că hotărârea CJUE nu poate fi aplicată în România până nu se revizuiește Constituția în acest sens (adică până nu este de acord poporul român).
Respectarea deciziilor CCR de către judecători și procurori este o obligație profesională, de serviciu, deciziile CCR fiind obligatorii pentru toată lumea.
În anul 2012 când s-a introdus răspunderea judecătorilor și procurorilor pentru nerespectarea deciziilor CCR și hotărârilor ICCJ, tot CCR a dat o decizie și a zis că este constituțională această răspundere deoarece se transpune în lege ce zice Constituția, iar pentru respectarea principiilor care guvernează înfăptuirea justiției și statului de drept nu se poate ca prin legi să se permită ignorarea, eludarea sau cenzurarea deciziilor CCR sau ale ICCJ.
Din 2012 și până acum nu au intervenit elemente noi care să determine schimbarea jurisprudenței CCR. Hotărârea CJUE din 2021 nu poate conduce la modificarea jurisprudenței CCR.
Așa că CCR trebuie să admită excepția de neconstituționalitate invocată de Avocatul Poporului și să declare neconstituțional textul care nu mai prevede răspunderea judecătorilor pentru nerespectarea deciziilor CCR și ICCJ și care elimină această răspundere din legislația pe care o avem acum în vigoare.
Dacă CCR respinge excepția de neconstituționalitate, înseamnă că își încalcă propria jurisprudență și își neagă propriul rol pe care îl are în statul roman, acela de a apăra supremația Constituției României. Ba mai mult, confirmă susținerile CJUE că CCR este aservită politic și nu este o autoritate independentă.
👍33
Felicitări Pompiliu Diplan!
Mulțumim, Starea De Libertate!
Îmbrățișări, #România 🤗!
Implică-te și tu alături de sute de români; nu fii spectator în propria ta viață, trimite-ne 30 de secunde cu voința ta fermă într-un material video pe https://t.me/ConstRO
sau aici, în privat, în sprijinul Constituției și a poporului din care faci parte tu, moșii și strămoșii, soțul, soția, copiii, urmașii și urmașii urmașilor tăi.
Nu mai lăsa istoria să te înfrângă!, ci scrie-o cu mâna ta. Acum. Că POȚI! Au avut grijă nemernicii să te facă să crezi că ești de nimic. Dar NU este adevărat. Tu ești cel ce poate înclina ÎNTOTDEAUNA balanța; refuză înșelătoria lor! #Răspunde la timp, activ, pe măsura provocărilor vremii.
Fapta ta chiar #contează!
A ta! Acum!
Bună dimineața 🌝... !
Mulțumim, Starea De Libertate!
Îmbrățișări, #România 🤗!
Implică-te și tu alături de sute de români; nu fii spectator în propria ta viață, trimite-ne 30 de secunde cu voința ta fermă într-un material video pe https://t.me/ConstRO
sau aici, în privat, în sprijinul Constituției și a poporului din care faci parte tu, moșii și strămoșii, soțul, soția, copiii, urmașii și urmașii urmașilor tăi.
Nu mai lăsa istoria să te înfrângă!, ci scrie-o cu mâna ta. Acum. Că POȚI! Au avut grijă nemernicii să te facă să crezi că ești de nimic. Dar NU este adevărat. Tu ești cel ce poate înclina ÎNTOTDEAUNA balanța; refuză înșelătoria lor! #Răspunde la timp, activ, pe măsura provocărilor vremii.
Fapta ta chiar #contează!
A ta! Acum!
Bună dimineața 🌝... !
Telegram
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
actiuni pentru stoparea legilor neconstitutionale
👍11❤4
Cei care vă pricepeți și aveți spirit de improvizație, descărcați materialele de aici și trimiteți câtor mai multe redacții, egal care. Trimiteți în bloc, zeci de clipuri. Sau toate. Trebuie să vorbească toată țara despre cea mai importantă, #istorică, problemă a momentului iar ei tac. Navăliți pe ei... Umpleți-le inboxul cu materiale video...
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
La mulți ani,
Gabriel Apreutesei 🤗!
și mulțumiri pt că porți
#ȘtafetaPtLibertate mai departe!
La Mulți Ani, totodată, tuturor binecuvântaților cu numele Sf. Arh. Mihail și Gavriil, păzitorul legii și purtatorul bunelor vestiri.
Iar o veste bună
Este că ne adună 🙂
Să #Apărăm_Constituția
Gabriel Apreutesei 🤗!
și mulțumiri pt că porți
#ȘtafetaPtLibertate mai departe!
La Mulți Ani, totodată, tuturor binecuvântaților cu numele Sf. Arh. Mihail și Gavriil, păzitorul legii și purtatorul bunelor vestiri.
Iar o veste bună
Este că ne adună 🙂
Să #Apărăm_Constituția
❤19
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
"(...) #noi nu putem permite acest lucru. Pentru că în fiecare Articol al Constituției României se află Istoria noastră, se află Durerea noastră și ține de noi #să_nu_uităm că apărând Constituția de fapt ne apărăm pe noi înșine..."
Toată stima 🇷🇴,
Roxana Elena Chiriac!
#ȘtafetaPtConstituție
#Apărăm_Constituția
Toată stima 🇷🇴,
Roxana Elena Chiriac!
#ȘtafetaPtConstituție
#Apărăm_Constituția
👍17❤6🥰1
#Comunicat al cetățeanului Constantin
Bun. Astăzi ne-a tradat si completul celor de la CCR. Ultimul pas e presedintele. Trebuie sa asteptam reactia presedintelui, sa consumam toti pasii democratici, pentru a nu da apa la moara (desi stim ce va decide presedintele) si pentru a nu pica din nevinovati, vinovati.
Daca presedintele va promulga legile tradarii nationale, imi pare rau. Nu ne va mai ramane decat sa iesim in strada.
Si vom iesi! Si vom schimba totul!
Vorba lui Pompiliu Diplan , astazi, indiferent de decizia luata de CCR, este un INCEPUT! Nu va întristați!, cu cât lucrurile sunt mai vădite cu atât mai bine. Orice aparentă veste proastă conține în sine ocazia unui nou început. Sistemul e mult prea putred sa mai poti salva ceva, dar avem datoria sa intindem mana până în ultima clipă, ultimul ceas. Daca nu o vor primi, atunci iată ocazia de a pune un început bun și trainic de data aceasta.
INCEPUTUL ELIBERARII NOASTRE DE SUB HOARDELE DE OCUPATIE!
Dar, repet, trebuie sa mai rabdam (inca) pana va face miscarea presedintele. Astfel incat toata reaua credinta si tradarea sa fie clara, evidenta, sa nu spuna nimeni ca nu am urmat TOTI pasii si ca nu le-am intins mana de ajutor pentru a nu face eroarea de a ne trada cu totii.
Din clipa in care si presedintele va trada, suntem intru totul indreptatiti sa ne apărăm România, sa ne aparăm țara liberă și independentă.
Noi nu am renunțat niciodată la supremația Constituției, nici altceva!
Doar NOI putem decide asta. Institutiile (parlamentul, ccr-ul, presedintia) au DOAR rolul de a REAFIRMA suveranitatea si suprematia oridecate ori este cazul. EI NU au dreptul sa decida in numele nostru, ci numai obligatia să ateste. Nu si-au indeplinit-o; sunt VINOVAȚI.
Dacă nici presedintele nu si-o va indeplini, se va face si el vinovat.
Mai răbdăm puțin. Să vedem miscarea președintelui. Cum spuneam, trebuie sa avem rabdare sa consumam toti pasii.
Cert este un lucru si este cazul sa auda toate aceste instituții:
NOI NU VOM MAI LĂSA #NICIODATĂ SUVERANITATEA ÎN MÂNA ALTORA, NICI NU MAI ACCEPTĂM VREO OCUPAȚIE, FIE EA EXTERNĂ SAU INTERNĂ!
Este dreptul nostru al Poporului și NUMAI al nostru.
Să nu spună ca nu le-am spus! Nu ne jucăm cu soarta noastră!
#CETĂȚEANUL!!!
Distribuiți să ajungă la urechile lor. Nu ne sfiim să le transmitem, demn, în față. Mai au un pas și vor deveni dușmanii noștri declarați. Lucrurile dela un punct încolo se tranșează limpede! #Distribuiți
Mișcarea pentru Apărarea și Reafirmarea României nu se va lăsa așteptată. Așteptam doar decizia ultimei instituții care poate opri trădarea.
(Constantin)
Bun. Astăzi ne-a tradat si completul celor de la CCR. Ultimul pas e presedintele. Trebuie sa asteptam reactia presedintelui, sa consumam toti pasii democratici, pentru a nu da apa la moara (desi stim ce va decide presedintele) si pentru a nu pica din nevinovati, vinovati.
Daca presedintele va promulga legile tradarii nationale, imi pare rau. Nu ne va mai ramane decat sa iesim in strada.
Si vom iesi! Si vom schimba totul!
Vorba lui Pompiliu Diplan , astazi, indiferent de decizia luata de CCR, este un INCEPUT! Nu va întristați!, cu cât lucrurile sunt mai vădite cu atât mai bine. Orice aparentă veste proastă conține în sine ocazia unui nou început. Sistemul e mult prea putred sa mai poti salva ceva, dar avem datoria sa intindem mana până în ultima clipă, ultimul ceas. Daca nu o vor primi, atunci iată ocazia de a pune un început bun și trainic de data aceasta.
INCEPUTUL ELIBERARII NOASTRE DE SUB HOARDELE DE OCUPATIE!
Dar, repet, trebuie sa mai rabdam (inca) pana va face miscarea presedintele. Astfel incat toata reaua credinta si tradarea sa fie clara, evidenta, sa nu spuna nimeni ca nu am urmat TOTI pasii si ca nu le-am intins mana de ajutor pentru a nu face eroarea de a ne trada cu totii.
Din clipa in care si presedintele va trada, suntem intru totul indreptatiti sa ne apărăm România, sa ne aparăm țara liberă și independentă.
Noi nu am renunțat niciodată la supremația Constituției, nici altceva!
Doar NOI putem decide asta. Institutiile (parlamentul, ccr-ul, presedintia) au DOAR rolul de a REAFIRMA suveranitatea si suprematia oridecate ori este cazul. EI NU au dreptul sa decida in numele nostru, ci numai obligatia să ateste. Nu si-au indeplinit-o; sunt VINOVAȚI.
Dacă nici presedintele nu si-o va indeplini, se va face si el vinovat.
Mai răbdăm puțin. Să vedem miscarea președintelui. Cum spuneam, trebuie sa avem rabdare sa consumam toti pasii.
Cert este un lucru si este cazul sa auda toate aceste instituții:
NOI NU VOM MAI LĂSA #NICIODATĂ SUVERANITATEA ÎN MÂNA ALTORA, NICI NU MAI ACCEPTĂM VREO OCUPAȚIE, FIE EA EXTERNĂ SAU INTERNĂ!
Este dreptul nostru al Poporului și NUMAI al nostru.
Să nu spună ca nu le-am spus! Nu ne jucăm cu soarta noastră!
#CETĂȚEANUL!!!
Distribuiți să ajungă la urechile lor. Nu ne sfiim să le transmitem, demn, în față. Mai au un pas și vor deveni dușmanii noștri declarați. Lucrurile dela un punct încolo se tranșează limpede! #Distribuiți
Mișcarea pentru Apărarea și Reafirmarea României nu se va lăsa așteptată. Așteptam doar decizia ultimei instituții care poate opri trădarea.
(Constantin)
👍29❤3🙏3😍2
Forwarded from Theodosie.ro (Vlad-Mihai Agache)
Prin activitatea instituţiilor sale România este prea slabă pentru a putea să-şi afirme suveranitatea în graniţele conceptuale pe care noi le considerăm fireşti. Prin urmare, ni se pune la dispoziţie o nouă grilă UE-conformă de înţelegere a suveranităţii naţionale, diluată până la dispariţie, pentru uzul mainstream-ului politic. Cine vrea să înţeleagă despre ce e vorba, să acceseze linkul de mai jos.
Vom avea parte de o suveranitate divizibilă, funcţională, şovăitoare, într-un continuu proces de adecvare unională şi de negare de sine, afirmată exclusiv identitar-cultural şi doar cât să nu mute răspunderea deciziilor proaste pe umerii europeni ci să menţină statul naţional sub tirul revendicărilor şi al nemulţumirilor populare.
Întrucât se comportă ca un stat slab, România a fost aleasă drept cobai pentru un experiment politic unicat: renunţarea de bună voie la principiul supremaţiei Constituţiei pe propriul teritoriu. Testcase: răspunderea disciplinară a magistraţilor.
Este neîndoielnic că aceasta este miza legilor justiţiei şi că exact această miza a fost ignorată în mod voit de C.C.R..
Preconizez că urmează un efort de gaslighting constituţional care va proclama: că noi suntem în mod natural europeni, că palierul juridic european este complementar celui naţional, că planurile nu sunt în competiţie sau ierarhie, că... principiul vaselor comunicante, că supremaţia nu înseamnă prioritate funcţională şi aşa mai departe.
Orice, numai să nu ne mai împiedicăm de ideea desuetă că românii trebuie să decidă singuri ordinea de drept pe teritoriul ţării lor. A lor? Cum a lor? A noastră, a cetăţenilor europeni!
Implementarea directă a jurisprudenţei CJUE la nivel naţional în răspăr cu deciziile curţilor constituţionale naţionale, reprezintă singurul motor de avansare a integrării europene iar această avansare a primit piedici virulente în Germania, Italia, Polonia, Cehia, Olanda. Nu şi în România, dimpotrivă, noi (prin votul puterii politice şi prin decizia de astăzi) am renunţat entuziast (şi) la suveranitatea juridică, pilon central al suveranităţii naţionale cu o profundă însemnătate simbolică. Această renunţare va fi promulgată în scurt timp de preşedintele ţării.
Tratatele europene se negociează greu şi, de regulă, confirmă politica faptului împlinit pe calea extinderii jurisprudenţiale a puterilor unionale. Se evită din răsputeri validarea tratativelor prin referendumuri, chiar şi atunci când lipseşte mandatul politic de reprezentare pentru asemenea concesii.
Tocmai de aceea decizia C.C.R. de astăzi, care pretinde că nu înţelege contextul frământărilor federaliste şi a agresiunii jurisprudenţei C.J.U.E. asupra condiţiilor esenţiale de exercitare a suveranităţii naţionale, cimentează parcursul nostru european pe o singură axă, determinată de extremele federalistă/RoExit, fără nicio altă nuanţă posibilă.
Astăzi s-a cedat *atât de mult* încât, dacă ţările europene nu evoluează împreună spre federalism idealizat (şi nu pare a fi cazul), politica românească pro-naţională, autentică, nu se mai poate orienta în mod concret şi viabil decât spre opţiunea RoExit. Cred că de acum înainte obiectivul RoExit rămâne singura, veritabilă, hârtie de turnesol între naţionaliştii/suveraniştii vopsiţi şi acei politicieni care înţeleg să urmărească în mod prioritar interesul naţional.
"Europa statelor naţiune" despre care se mai amăgesc unii dintre noi nu mai este, în mod obiectiv, posibilă pentru România, graţie deciziei de azi. Pur şi simplu s-a cedat prea mult pentru ca prioritatea interesului naţional să mai poată fi imaginată sau proiectată cu instrumentele politicilor europeniste.
Au obţinut o victorie prea categorică şi au împins definitiv partida naţională într-o direcţie *fără U.E.*.
Nici nu ştiu dacă să-mi pară rău.
______
În comentarii:
The concept of sovereignty in the EU – past, present and the future
Vom avea parte de o suveranitate divizibilă, funcţională, şovăitoare, într-un continuu proces de adecvare unională şi de negare de sine, afirmată exclusiv identitar-cultural şi doar cât să nu mute răspunderea deciziilor proaste pe umerii europeni ci să menţină statul naţional sub tirul revendicărilor şi al nemulţumirilor populare.
Întrucât se comportă ca un stat slab, România a fost aleasă drept cobai pentru un experiment politic unicat: renunţarea de bună voie la principiul supremaţiei Constituţiei pe propriul teritoriu. Testcase: răspunderea disciplinară a magistraţilor.
Este neîndoielnic că aceasta este miza legilor justiţiei şi că exact această miza a fost ignorată în mod voit de C.C.R..
Preconizez că urmează un efort de gaslighting constituţional care va proclama: că noi suntem în mod natural europeni, că palierul juridic european este complementar celui naţional, că planurile nu sunt în competiţie sau ierarhie, că... principiul vaselor comunicante, că supremaţia nu înseamnă prioritate funcţională şi aşa mai departe.
Orice, numai să nu ne mai împiedicăm de ideea desuetă că românii trebuie să decidă singuri ordinea de drept pe teritoriul ţării lor. A lor? Cum a lor? A noastră, a cetăţenilor europeni!
Implementarea directă a jurisprudenţei CJUE la nivel naţional în răspăr cu deciziile curţilor constituţionale naţionale, reprezintă singurul motor de avansare a integrării europene iar această avansare a primit piedici virulente în Germania, Italia, Polonia, Cehia, Olanda. Nu şi în România, dimpotrivă, noi (prin votul puterii politice şi prin decizia de astăzi) am renunţat entuziast (şi) la suveranitatea juridică, pilon central al suveranităţii naţionale cu o profundă însemnătate simbolică. Această renunţare va fi promulgată în scurt timp de preşedintele ţării.
Tratatele europene se negociează greu şi, de regulă, confirmă politica faptului împlinit pe calea extinderii jurisprudenţiale a puterilor unionale. Se evită din răsputeri validarea tratativelor prin referendumuri, chiar şi atunci când lipseşte mandatul politic de reprezentare pentru asemenea concesii.
Tocmai de aceea decizia C.C.R. de astăzi, care pretinde că nu înţelege contextul frământărilor federaliste şi a agresiunii jurisprudenţei C.J.U.E. asupra condiţiilor esenţiale de exercitare a suveranităţii naţionale, cimentează parcursul nostru european pe o singură axă, determinată de extremele federalistă/RoExit, fără nicio altă nuanţă posibilă.
Astăzi s-a cedat *atât de mult* încât, dacă ţările europene nu evoluează împreună spre federalism idealizat (şi nu pare a fi cazul), politica românească pro-naţională, autentică, nu se mai poate orienta în mod concret şi viabil decât spre opţiunea RoExit. Cred că de acum înainte obiectivul RoExit rămâne singura, veritabilă, hârtie de turnesol între naţionaliştii/suveraniştii vopsiţi şi acei politicieni care înţeleg să urmărească în mod prioritar interesul naţional.
"Europa statelor naţiune" despre care se mai amăgesc unii dintre noi nu mai este, în mod obiectiv, posibilă pentru România, graţie deciziei de azi. Pur şi simplu s-a cedat prea mult pentru ca prioritatea interesului naţional să mai poată fi imaginată sau proiectată cu instrumentele politicilor europeniste.
Au obţinut o victorie prea categorică şi au împins definitiv partida naţională într-o direcţie *fără U.E.*.
Nici nu ştiu dacă să-mi pară rău.
______
În comentarii:
The concept of sovereignty in the EU – past, present and the future
👍22😍2
Buna seara, dragilor!
În primul rând ținem să va asigurăm de RECUNOȘTINȚA noastră expresă către fiecare dintre voi, voi sunteți cei ce minunat ne-ați ținut și susținut în aceste demersuri și mai ales ne-ați dat un suflu de viață prin implicarea voastră extraordinară, care contrar unor opinii pripite, chiar este un lucru mare!
Nu facem demagogie. Ci chiar asta este, până și noi eram neîncrezători în reacția voastră. Și vă mulțumim ca ne-ați "dezamăgit" 🥰, că ne-ați contrazis. Sigur, pariasem că vor fi ecistând niscaiva oameni de acțiune în țara asta, totuși nu în număr atât de mare. Ne cerem iertare că nu am crezut într-o măsură atât de mare în voi și ne bucurăm, cum spuneam, că ne-ați contrazis. Să dea Domnul să tot fie astfel de contraziceri 🙂!
Acum. Facem un anunț important.
În primul rând, nu am lăsat "armele" jos, nu suntem nici dezamăgiți, nici bucuroși de cele petrecute astăzi. Suntem doar obiectivi. Și calculăm totul la rece. Pentru că întotdeauna există o cale de rezolvare, o cale de biruință într-un final, indiferent de cele ce par a fi pentru moment. Ceea ce s-a întâmplat astăzi nu este un sfârșit, ci credem că, dimpotriva, poate reprezenta un început. Și trebuie să credem asta, trebuie să ȘTIM asta, tocmai pentru a vedea cât mai clar și mai limpede care poate fi acela. La moment e nevoie să ne calmăm (dar NU să ne culcăm pe o ureche), să analizăm situația "la rece", să ne facem o idee ce este de făcut pe mai departe. Cert este că, din punct de vedere legal, mai este încă un pas de făcut - acela de a aștepta decizia Președintelui Rimâniei dacă aceste legi vor merge la promulgare sau vor fi întoarse, așa cum ar trebui, în parlament.
Sigur, nu ne facem iluzii, nici deziluzii. Știm doar ca TREBUIE sa avem această răbdare, să fie consumată și această etapă. Cum spuneam, este nevoie să fim fără de cusur în acțiunile noastre și să nu dăm "apă la moară", motive de a fi scoși din nevinovați, vinovați. Este nevoie să fim înțelepți. Sintagma "da, dar ceilalți nu urmează pași legali, acționează nelegal..." etc nu este o scuză pentru noi de a face ce fac ceilalalți - niciodată nu se combate un rău cu un alt rău și nici nu se pun în comparație un rău mare cu unul aparent mai mic. Nu! Răul îl combați/pui în comparație cu binele, ilegalitatea/nelegalitatea cu legalitatea. Este nevoie de înțelepciune în acest ceas...
De aceea este nevoie să avem încă un dram de răbdare. Ultimul pas este la Președinte. Le demonstrăm că NOI respectăm legea, Constituția, până în ultima clipă. Este nevoie să demonstrăm că nu suntem ca ei. Abia după cel din urmă verdict, funcție de decizie, vom răspunde pe măsură. Pentru că nimeni nu poate călca în picioare Constituția, nici dacă ar vrea. Instituțiile nu pot schimba absolut nimic la ea, nici la aplicabilitatea sau inaplicabilitatea ei, ci doar atesta supremația ei în statul român.
Singura instanță care poate schimba, dar și păstra toate acestea este Poporul român.
Revenind. Date fiind cele de mai sus, oprim temporar activitatea pe această pagină până la luarea unor noi decizii funcție de evoluția lucrurilor. Toate sunt limpezi acum, nu mai este nimic de comentat, ci de făcut. La moment nu știm înca pasul următor, ce am mai putea face, avem nevoie de câteva zile de analiză și apoi vom reveni cu detalii, cu propuneri de noi demersuri.
Vă mulțumim din suflet încă o dată pentru frumoasa voastră implicare și vă solicităm aceeași înțelegere și pentru decizia de a opri, doar pentru moment, activitatea acestui grup o perioadă (scurtă, sperăm).
Nu ne oprim. Ci doar luăm o pauză de "regrupare" 🙂 până ne dumirim cum vom aborda pe mai departe.
Ținem aproape! #ȘtafetaPtConstituție nu s-a încheiat ci doar se "odihnește" nițel. Si aceasta face parte din procesul necesar pt ca să
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
Mulțumim de înțelegere!
Coadmin Constantin
În primul rând ținem să va asigurăm de RECUNOȘTINȚA noastră expresă către fiecare dintre voi, voi sunteți cei ce minunat ne-ați ținut și susținut în aceste demersuri și mai ales ne-ați dat un suflu de viață prin implicarea voastră extraordinară, care contrar unor opinii pripite, chiar este un lucru mare!
Nu facem demagogie. Ci chiar asta este, până și noi eram neîncrezători în reacția voastră. Și vă mulțumim ca ne-ați "dezamăgit" 🥰, că ne-ați contrazis. Sigur, pariasem că vor fi ecistând niscaiva oameni de acțiune în țara asta, totuși nu în număr atât de mare. Ne cerem iertare că nu am crezut într-o măsură atât de mare în voi și ne bucurăm, cum spuneam, că ne-ați contrazis. Să dea Domnul să tot fie astfel de contraziceri 🙂!
Acum. Facem un anunț important.
În primul rând, nu am lăsat "armele" jos, nu suntem nici dezamăgiți, nici bucuroși de cele petrecute astăzi. Suntem doar obiectivi. Și calculăm totul la rece. Pentru că întotdeauna există o cale de rezolvare, o cale de biruință într-un final, indiferent de cele ce par a fi pentru moment. Ceea ce s-a întâmplat astăzi nu este un sfârșit, ci credem că, dimpotriva, poate reprezenta un început. Și trebuie să credem asta, trebuie să ȘTIM asta, tocmai pentru a vedea cât mai clar și mai limpede care poate fi acela. La moment e nevoie să ne calmăm (dar NU să ne culcăm pe o ureche), să analizăm situația "la rece", să ne facem o idee ce este de făcut pe mai departe. Cert este că, din punct de vedere legal, mai este încă un pas de făcut - acela de a aștepta decizia Președintelui Rimâniei dacă aceste legi vor merge la promulgare sau vor fi întoarse, așa cum ar trebui, în parlament.
Sigur, nu ne facem iluzii, nici deziluzii. Știm doar ca TREBUIE sa avem această răbdare, să fie consumată și această etapă. Cum spuneam, este nevoie să fim fără de cusur în acțiunile noastre și să nu dăm "apă la moară", motive de a fi scoși din nevinovați, vinovați. Este nevoie să fim înțelepți. Sintagma "da, dar ceilalți nu urmează pași legali, acționează nelegal..." etc nu este o scuză pentru noi de a face ce fac ceilalalți - niciodată nu se combate un rău cu un alt rău și nici nu se pun în comparație un rău mare cu unul aparent mai mic. Nu! Răul îl combați/pui în comparație cu binele, ilegalitatea/nelegalitatea cu legalitatea. Este nevoie de înțelepciune în acest ceas...
De aceea este nevoie să avem încă un dram de răbdare. Ultimul pas este la Președinte. Le demonstrăm că NOI respectăm legea, Constituția, până în ultima clipă. Este nevoie să demonstrăm că nu suntem ca ei. Abia după cel din urmă verdict, funcție de decizie, vom răspunde pe măsură. Pentru că nimeni nu poate călca în picioare Constituția, nici dacă ar vrea. Instituțiile nu pot schimba absolut nimic la ea, nici la aplicabilitatea sau inaplicabilitatea ei, ci doar atesta supremația ei în statul român.
Singura instanță care poate schimba, dar și păstra toate acestea este Poporul român.
Revenind. Date fiind cele de mai sus, oprim temporar activitatea pe această pagină până la luarea unor noi decizii funcție de evoluția lucrurilor. Toate sunt limpezi acum, nu mai este nimic de comentat, ci de făcut. La moment nu știm înca pasul următor, ce am mai putea face, avem nevoie de câteva zile de analiză și apoi vom reveni cu detalii, cu propuneri de noi demersuri.
Vă mulțumim din suflet încă o dată pentru frumoasa voastră implicare și vă solicităm aceeași înțelegere și pentru decizia de a opri, doar pentru moment, activitatea acestui grup o perioadă (scurtă, sperăm).
Nu ne oprim. Ci doar luăm o pauză de "regrupare" 🙂 până ne dumirim cum vom aborda pe mai departe.
Ținem aproape! #ȘtafetaPtConstituție nu s-a încheiat ci doar se "odihnește" nițel. Si aceasta face parte din procesul necesar pt ca să
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
Mulțumim de înțelegere!
Coadmin Constantin
👏25❤18👍15