#Apărăm_Constituția 🇷🇴
1.02K subscribers
185 photos
269 videos
28 files
237 links
actiuni pentru stoparea legilor neconstitutionale
Download Telegram
Forwarded from y22
CASD_Amicus_curiae_CCR_lege_statutul_judecatorilor_si_procurorilor.pdf
1.4 MB
Buna seara!

Așa cum am mentionat, am redactat si am transmis catre CCR Amicus curie (memoriu) cu privire la neconstitutionalitatea Legii privind Statutul judecatorilor si procurorilor , in dosarul care are ca obiect obiectia de neconstitutionalitate ridicata de Avocatul Poporului.
La final am menționat ca amicus curiae este sustinut de un numar de peste 13.500 cetateni care au semnat Scrisaorea deschisa catre CCR, semnaturile putand fi vizualizate prin accesarea link ului unde este postata petitia.

Ar fi bine ca pana marti numarul de 13.500 semnaturi sa sara in aer. (suntem vreo 19 milioane cetateni. Om fi vreo 5 milioane macar care avem acces la internet. Asa ca numarul ala de 13.5 mii este nesemnificativ).

Eu mai mult de atat nu am ce sa fac. Restul mai depinde si de restul cetatenilor. Daca nu le pasa, aia e! Dar sa nu se mai planga ca se dau legi neconstitutionale care ii afecteaza, daca ei nu sunt dispusi sa faca nimic ca sa nu se mai intample asta.

Atasat gasiti amicus curie transmis la CCR.
👍163
Puteți să preluați pe pagina dvs. informația de mai jos? Ne puteti ajuta, astfel, să faceti conștientizarea:

,,Pe 9 noiembrie CCR decide dacă mai este sau nu importantă pentru români, Constituția României.
Eu am înțeles asta.
Descoperă și tu și dă mai departe informația!
CCR trebuie să știe că NOI știm!"

StafetaPtrConstitutie | Mesaj puternic | De la oameni pentru oameni
https://youtu.be/PKiNheXTJBM
13👍4🥰1
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Mulțumim Luca și Octavian 🥰!
Mulțumim StareaDeLibertate!
#ȘtafetaPtConstituție

dăm mână cu mână să...
#Apărăm_Constituția 🇷🇴

Hai și tu 🙂!
12🥰5
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Mulțumim pentru susținere,
Constantin Radu 🥰....!

#ȘtafetaPtConstituție 🇷🇴
👍14
CURTEA CONSTITUȚIONALĂ NU ARE NICIUN TEMEI SĂ RESPINGĂ EXCEPȚIA DE NECONSTITUȚIONALITATE RIDICATĂ DE AVOCATUL POPORULUI
Pe 9 noiembrie 2022, CCR urmează să se pronunțe cu privire la neconstituționalitate articolului prin care s-a eliminat răspunderea disciplinară a judecătorilor și procurorilor în cazul în care aceștia nu respectă deciziile CCR și hotărârile obligatorii ale ICCJ.
Eliminarea acestei răspunderi din legea actuală a fost motivată de faptul că, în decembrie 2021, Curtea de Justiție a Uniunii Europene a pronunțat o hotărâre prin care, ignorând Constituția României și invocând ”supremația dreptului UE”, a zis că dacă judecătorii și procurorii nu respectă deciziile CCR, ei nu trebuie să fie trași la răspundere pentru că le-ar fi afectată independența.
Hotărârea CJUE nu poate fi nici aplicată în România și nici transpusă în legislația națională, așa cum s-a încercat prin așa-zisele legi ale justiției, deoarece încalcă Constituția României și voința poporului român exprimată prin referendum.
În 2003 când poporul român a votat la referendumul organizat pentru modificarea Constituției în vederea aderării României la UE, CCR a zis că articolele care se introduc în Constituție pentru a adera la UE nu încalcă nici suveranitatea și nici independența României, deoarece supremația Constituției se va menține, iar dreptul european va fi sub Constituție și deasupra celorlalte legi interne din România. Or, asta a votat poporul roman, astaa fost vointa lui la referendum.
Mai mult, pentru a pronunța hotărârea, CJUE a invocat o declarație privind supremația dreptului uniunii europene semnată în decembrie 2007, declarație care nu a fost niciodată ratificată de către România.
Chiar CCR a arătat în comunicatul de presă pe care l-a dat imediat după ce s-a pronunțat CJUE, în 23 decembrie 2021, că hotărârea CJUE nu poate fi aplicată în România până nu se revizuiește Constituția în acest sens (adică până nu este de acord poporul român).
Respectarea deciziilor CCR de către judecători și procurori este o obligație profesională, de serviciu, deciziile CCR fiind obligatorii pentru toată lumea.
În anul 2012 când s-a introdus răspunderea judecătorilor și procurorilor pentru nerespectarea deciziilor CCR și hotărârilor ICCJ, tot CCR a dat o decizie și a zis că este constituțională această răspundere deoarece se transpune în lege ce zice Constituția, iar pentru respectarea principiilor care guvernează înfăptuirea justiției și statului de drept nu se poate ca prin legi să se permită ignorarea, eludarea sau cenzurarea deciziilor CCR sau ale ICCJ.
Din 2012 și până acum nu au intervenit elemente noi care să determine schimbarea jurisprudenței CCR. Hotărârea CJUE din 2021 nu poate conduce la modificarea jurisprudenței CCR.
Așa că CCR trebuie să admită excepția de neconstituționalitate invocată de Avocatul Poporului și să declare neconstituțional textul care nu mai prevede răspunderea judecătorilor pentru nerespectarea deciziilor CCR și ICCJ și care elimină această răspundere din legislația pe care o avem acum în vigoare.
Dacă CCR respinge excepția de neconstituționalitate, înseamnă că își încalcă propria jurisprudență și își neagă propriul rol pe care îl are în statul roman, acela de a apăra supremația Constituției României. Ba mai mult, confirmă susținerile CJUE că CCR este aservită politic și nu este o autoritate independentă.
👍33
Forwarded from Constantin Florin Ilie
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
👍102🥰1
Felicitări Pompiliu Diplan!
Mulțumim, Starea De Libertate!
Îmbrățișări, #România 🤗!

Implică-te și tu alături de sute de români; nu fii spectator în propria ta viață, trimite-ne 30 de secunde cu voința ta fermă într-un material video pe https://t.me/ConstRO
sau aici, în privat, în sprijinul Constituției și a poporului din care faci parte tu, moșii și strămoșii, soțul, soția, copiii, urmașii și urmașii urmașilor tăi.

Nu mai lăsa istoria să te înfrângă!, ci scrie-o cu mâna ta. Acum. Că POȚI! Au avut grijă nemernicii să te facă să crezi că ești de nimic. Dar NU este adevărat. Tu ești cel ce poate înclina ÎNTOTDEAUNA balanța; refuză înșelătoria lor! #Răspunde la timp, activ, pe măsura provocărilor vremii.

Fapta ta chiar #contează!
A ta! Acum!

Bună dimineața 🌝... !
👍114
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Mulțumim,
Daniela Stoica 🥰!
👍156🥰2
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Mulțumim din suflet 🥰,
Ștefan al lui ȘTEFAN 🤗!!!
👍14🥰3
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Felicitări tânărului inginer,
Daniel Ursu 🤗...!
13👍5
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Mulțumim, Lucian 🥰!
👍14🙏4
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Mulțumiri vrednicului cetățean,
Beniamin Damian 🥰🤗🇷🇴!
👍18🥰2🙏2
Cei care vă pricepeți și aveți spirit de improvizație, descărcați materialele de aici și trimiteți câtor mai multe redacții, egal care. Trimiteți în bloc, zeci de clipuri. Sau toate. Trebuie să vorbească toată țara despre cea mai importantă, #istorică, problemă a momentului iar ei tac. Navăliți pe ei... Umpleți-le inboxul cu materiale video...
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Mulțumim, Felicia 🤗🇷🇴🥰!
10🥰3👍1
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
La mulți ani,
Gabriel Apreutesei 🤗!
și mulțumiri pt că porți
#ȘtafetaPtLibertate mai departe!

La Mulți Ani, totodată, tuturor binecuvântaților cu numele Sf. Arh. Mihail și Gavriil, păzitorul legii și purtatorul bunelor vestiri.

Iar o veste bună
Este că ne adună 🙂
#Apărăm_Constituția
19
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
"(...) #noi nu putem permite acest lucru. Pentru că în fiecare Articol al Constituției României se află Istoria noastră, se află Durerea noastră și ține de noi #să_nu_uităm că apărând Constituția de fapt ne apărăm pe noi înșine..."

Toată stima 🇷🇴,
Roxana Elena Chiriac!
#ȘtafetaPtConstituție
#Apărăm_Constituția
👍176🥰1
Bucuresteni, mergeti la Casa Poporului, in fata CCR...
👍35
#Comunicat al cetățeanului Constantin

Bun. Astăzi ne-a tradat si completul celor de la CCR. Ultimul pas e presedintele. Trebuie sa asteptam reactia presedintelui, sa consumam toti pasii democratici, pentru a nu da apa la moara (desi stim ce va decide presedintele) si pentru a nu pica din nevinovati, vinovati.

Daca presedintele va promulga legile tradarii nationale, imi pare rau. Nu ne va mai ramane decat sa iesim in strada.

Si vom iesi! Si vom schimba totul!

Vorba lui Pompiliu Diplan , astazi, indiferent de decizia luata de CCR, este un INCEPUT! Nu va întristați!, cu cât lucrurile sunt mai vădite cu atât mai bine. Orice aparentă veste proastă conține în sine ocazia unui nou început. Sistemul e mult prea putred sa mai poti salva ceva, dar avem datoria sa intindem mana până în ultima clipă, ultimul ceas. Daca nu o vor primi, atunci iată ocazia de a pune un început bun și trainic de data aceasta.

INCEPUTUL ELIBERARII NOASTRE DE SUB HOARDELE DE OCUPATIE!

Dar, repet, trebuie sa mai rabdam (inca) pana va face miscarea presedintele. Astfel incat toata reaua credinta si tradarea sa fie clara, evidenta, sa nu spuna nimeni ca nu am urmat TOTI pasii si ca nu le-am intins mana de ajutor pentru a nu face eroarea de a ne trada cu totii.

Din clipa in care si presedintele va trada, suntem intru totul indreptatiti sa ne apărăm România, sa ne aparăm țara liberă și independentă.

Noi nu am renunțat niciodată la supremația Constituției, nici altceva!

Doar NOI putem decide asta. Institutiile (parlamentul, ccr-ul, presedintia) au DOAR rolul de a REAFIRMA suveranitatea si suprematia oridecate ori este cazul. EI NU au dreptul sa decida in numele nostru, ci numai obligatia să ateste. Nu si-au indeplinit-o; sunt VINOVAȚI.
Dacă nici presedintele nu si-o va indeplini, se va face si el vinovat.

Mai răbdăm puțin. Să vedem miscarea președintelui. Cum spuneam, trebuie sa avem rabdare sa consumam toti pasii.

Cert este un lucru si este cazul sa auda toate aceste instituții:

NOI NU VOM MAI LĂSA #NICIODATĂ SUVERANITATEA ÎN MÂNA ALTORA, NICI NU MAI ACCEPTĂM VREO OCUPAȚIE, FIE EA EXTERNĂ SAU INTERNĂ!

Este dreptul nostru al Poporului și NUMAI al nostru.

Să nu spună ca nu le-am spus! Nu ne jucăm cu soarta noastră!

#CETĂȚEANUL!!!

Distribuiți să ajungă la urechile lor. Nu ne sfiim să le transmitem, demn, în față. Mai au un pas și vor deveni dușmanii noștri declarați. Lucrurile dela un punct încolo se tranșează limpede! #Distribuiți

Mișcarea pentru Apărarea și Reafirmarea României nu se va lăsa așteptată. Așteptam doar decizia ultimei instituții care poate opri trădarea.

(Constantin)
👍293🙏3😍2
Forwarded from Theodosie.ro (Vlad-Mihai Agache)
Prin activitatea instituţiilor sale România este prea slabă pentru a putea să-şi afirme suveranitatea în graniţele conceptuale pe care noi le considerăm fireşti. Prin urmare, ni se pune la dispoziţie o nouă grilă UE-conformă de înţelegere a suveranităţii naţionale, diluată până la dispariţie, pentru uzul mainstream-ului politic. Cine vrea să înţeleagă despre ce e vorba, să acceseze linkul de mai jos.

Vom avea parte de o suveranitate divizibilă, funcţională, şovăitoare, într-un continuu proces de adecvare unională şi de negare de sine, afirmată exclusiv identitar-cultural şi doar cât să nu mute răspunderea deciziilor proaste pe umerii europeni ci să menţină statul naţional sub tirul revendicărilor şi al nemulţumirilor populare.

Întrucât se comportă ca un stat slab, România a fost aleasă drept cobai pentru un experiment politic unicat: renunţarea de bună voie la principiul supremaţiei Constituţiei pe propriul teritoriu. Testcase: răspunderea disciplinară a magistraţilor.

Este neîndoielnic că aceasta este miza legilor justiţiei şi că exact această miza a fost ignorată în mod voit de C.C.R..

Preconizez că urmează un efort de gaslighting constituţional care va proclama: că noi suntem în mod natural europeni, că palierul juridic european este complementar celui naţional, că planurile nu sunt în competiţie sau ierarhie, că... principiul vaselor comunicante, că supremaţia nu înseamnă prioritate funcţională şi aşa mai departe.

Orice, numai să nu ne mai împiedicăm de ideea desuetă că românii trebuie să decidă singuri ordinea de drept pe teritoriul ţării lor. A lor? Cum a lor? A noastră, a cetăţenilor europeni!

Implementarea directă a jurisprudenţei CJUE la nivel naţional în răspăr cu deciziile curţilor constituţionale naţionale, reprezintă singurul motor de avansare a integrării europene iar această avansare a primit piedici virulente în Germania, Italia, Polonia, Cehia, Olanda. Nu şi în România, dimpotrivă, noi (prin votul puterii politice şi prin decizia de astăzi) am renunţat entuziast (şi) la suveranitatea juridică, pilon central al suveranităţii naţionale cu o profundă însemnătate simbolică. Această renunţare va fi promulgată în scurt timp de preşedintele ţării.

Tratatele europene se negociează greu şi, de regulă, confirmă politica faptului împlinit pe calea extinderii jurisprudenţiale a puterilor unionale. Se evită din răsputeri validarea tratativelor prin referendumuri, chiar şi atunci când lipseşte mandatul politic de reprezentare pentru asemenea concesii.

Tocmai de aceea decizia C.C.R. de astăzi, care pretinde că nu înţelege contextul frământărilor federaliste şi a agresiunii jurisprudenţei C.J.U.E. asupra condiţiilor esenţiale de exercitare a suveranităţii naţionale, cimentează parcursul nostru european pe o singură axă, determinată de extremele federalistă/RoExit, fără nicio altă nuanţă posibilă.

Astăzi s-a cedat *atât de mult* încât, dacă ţările europene nu evoluează împreună spre federalism idealizat (şi nu pare a fi cazul), politica românească pro-naţională, autentică, nu se mai poate orienta în mod concret şi viabil decât spre opţiunea RoExit. Cred că de acum înainte obiectivul RoExit rămâne singura, veritabilă, hârtie de turnesol între naţionaliştii/suveraniştii vopsiţi şi acei politicieni care înţeleg să urmărească în mod prioritar interesul naţional.

"Europa statelor naţiune" despre care se mai amăgesc unii dintre noi nu mai este, în mod obiectiv, posibilă pentru România, graţie deciziei de azi. Pur şi simplu s-a cedat prea mult pentru ca prioritatea interesului naţional să mai poată fi imaginată sau proiectată cu instrumentele politicilor europeniste.

Au obţinut o victorie prea categorică şi au împins definitiv partida naţională într-o direcţie *fără U.E.*.
Nici nu ştiu dacă să-mi pară rău.
______

În comentarii:

The concept of sovereignty in the EU – past, present and the future
👍22😍2