Câteva clarificări:
- pentru sesizarea CCR s-au efectuat demersuri către toate persoanele care aveau calitate sa sesizare CCR acum (înainte de promulgarea legii și publicarea în Monitorul Oficial): senatori (trebuiau 25 sa semneze), deputați (trebuiau 50 sa semneze), Avocatul Poporului, ICCJ și Președintele României
- contribuția fiecărui cetățean a avut ca efect numai sesizarea CCR de către Avocatul Poporului.
Dovada ca Avocatul Poporului a sesizat ca urmare a solicitărilor cetățenilor sta faptul ca a sesizat CCR numai cu 4 articole din una din cele 3 legi.
Toate cele 3 legi mai conțin și alte articole care sunt neconstituționale. Insa, ne-am concentrat pe 4 articole care aveau impactul cel mai grav, ca să putem sa aratam clar efectul negativ.
- senatorii și deputatii nu au fost convinși de către cetățeni sa sesizeze CCR.
Cererea de sesizare pe cele 4 articole care aveau cel mai grav impact NU a fost semnata de numărul minim de parlamentari prevazut de lege (25 senatori sau 50 deputați). A fost semnata numai de 38 deputați - numar insuficient care determina respingerea ca inadmisibila a sesizării.
De aceea, denumirea cererii nu este obiecție de neconstituționalitate, ci cerere de extindere a controlului cu privire la cele 4 articole cu care solicitam noi sa sesizeze CCR pentru a efectua controlul de constituționalitate.
Aceasta cerere nu va fi analizata de CCR ca o cerere de sine statatoare, cel mult va fi considerata de CCR o opinie a respectivilor deputați transmisa către CCR.
Dacă nu exista cererea Avocatului Poporului, cererea celor 38 deputați nu ar fi fost luata în calcul, pentru ca CCR nu fusese investita legal.
Indiferent cât de bine argumentam noi, cetățenii, dacă nu exista numărul minim de senatori sau deputați care sa sesizeze CCR, nu putem stopa o lege neconstitutionala.
- sesizarea CCR de către deputatii USR și cei "ai lui Orban" se refera la neconstituționalitatea numai a unui articol din cele 4 (nu și la cel cu privire la obligativitatea deciziilor CCR).
Concluzie: nu exista în prezent numărul minim de senatori sau deputați care sa sesizeze CCR cu neconstituționalitatea legilor adoptate de Parlament care ne fac rău.
Obiective: menținerea în continuare a unui dialog permanent cu toți deputatii și senatorii pentru a ii face sa conștientizeze: care le este rolul, ca mandatul de parlamentar este individual și nu un mandat dat partidului din care fac parte, care le sunt obligațiile in exercitarea mandatului (respectarea Constitutiei și respectarea interesului național), care sunt legile pe care le au în analiza și care afectează negativ poporul roman și sa nu le voteze.
Scopul: din ce în ce mai mulți parlamentari sa înceapă sa își respecte mandatul, sa își exercite drepturile și obligațiile cu bună-credință și sa nu mai voteze legi care conțin norme neconstituționale și care afectează poporul și statul roman.
În cazul în care o astfel de lege este votata de Parlament, sa existe numărul minim de senatori și deputați care sa sesizeze CCR.
Legile justiției nu au fost nici primele și nici ultimele legi care au afectat și vor afecta negativ statul și poporul roman.
Din acest motiv, din ce în ce mai mulți cetățeni trebuie sa ne implicam și sa începem un dialog cu parlamentarii prin folosirea tuturor parghiilor legale pe care le avem la îndemână, pentru a stopa adoptarea de legi neconstituționale.
Inițiatorii unor proiecte de lege sau a unor demersuri care afectează negativ statul și poporul roman trebuie sancționați prin revocarea din functie (în cazul miniștrilor) sau determinați sa își dea demisia (in cazul parlamentarilor).
Nu putem ca la infinit noi, ca catateni, sa stam într-o permanenta stare de veghe și sa ne luptam ca cei care sunt aleși de noi și plătiți din banii noștri sa își exercite mandatul cu respectarea Constitutiei și urmărirea interesului național.
Asta întra în obligațiile lor, iar cine își incalca obligațiile, trebuie eliberat din funcție.
- pentru sesizarea CCR s-au efectuat demersuri către toate persoanele care aveau calitate sa sesizare CCR acum (înainte de promulgarea legii și publicarea în Monitorul Oficial): senatori (trebuiau 25 sa semneze), deputați (trebuiau 50 sa semneze), Avocatul Poporului, ICCJ și Președintele României
- contribuția fiecărui cetățean a avut ca efect numai sesizarea CCR de către Avocatul Poporului.
Dovada ca Avocatul Poporului a sesizat ca urmare a solicitărilor cetățenilor sta faptul ca a sesizat CCR numai cu 4 articole din una din cele 3 legi.
Toate cele 3 legi mai conțin și alte articole care sunt neconstituționale. Insa, ne-am concentrat pe 4 articole care aveau impactul cel mai grav, ca să putem sa aratam clar efectul negativ.
- senatorii și deputatii nu au fost convinși de către cetățeni sa sesizeze CCR.
Cererea de sesizare pe cele 4 articole care aveau cel mai grav impact NU a fost semnata de numărul minim de parlamentari prevazut de lege (25 senatori sau 50 deputați). A fost semnata numai de 38 deputați - numar insuficient care determina respingerea ca inadmisibila a sesizării.
De aceea, denumirea cererii nu este obiecție de neconstituționalitate, ci cerere de extindere a controlului cu privire la cele 4 articole cu care solicitam noi sa sesizeze CCR pentru a efectua controlul de constituționalitate.
Aceasta cerere nu va fi analizata de CCR ca o cerere de sine statatoare, cel mult va fi considerata de CCR o opinie a respectivilor deputați transmisa către CCR.
Dacă nu exista cererea Avocatului Poporului, cererea celor 38 deputați nu ar fi fost luata în calcul, pentru ca CCR nu fusese investita legal.
Indiferent cât de bine argumentam noi, cetățenii, dacă nu exista numărul minim de senatori sau deputați care sa sesizeze CCR, nu putem stopa o lege neconstitutionala.
- sesizarea CCR de către deputatii USR și cei "ai lui Orban" se refera la neconstituționalitatea numai a unui articol din cele 4 (nu și la cel cu privire la obligativitatea deciziilor CCR).
Concluzie: nu exista în prezent numărul minim de senatori sau deputați care sa sesizeze CCR cu neconstituționalitatea legilor adoptate de Parlament care ne fac rău.
Obiective: menținerea în continuare a unui dialog permanent cu toți deputatii și senatorii pentru a ii face sa conștientizeze: care le este rolul, ca mandatul de parlamentar este individual și nu un mandat dat partidului din care fac parte, care le sunt obligațiile in exercitarea mandatului (respectarea Constitutiei și respectarea interesului național), care sunt legile pe care le au în analiza și care afectează negativ poporul roman și sa nu le voteze.
Scopul: din ce în ce mai mulți parlamentari sa înceapă sa își respecte mandatul, sa își exercite drepturile și obligațiile cu bună-credință și sa nu mai voteze legi care conțin norme neconstituționale și care afectează poporul și statul roman.
În cazul în care o astfel de lege este votata de Parlament, sa existe numărul minim de senatori și deputați care sa sesizeze CCR.
Legile justiției nu au fost nici primele și nici ultimele legi care au afectat și vor afecta negativ statul și poporul roman.
Din acest motiv, din ce în ce mai mulți cetățeni trebuie sa ne implicam și sa începem un dialog cu parlamentarii prin folosirea tuturor parghiilor legale pe care le avem la îndemână, pentru a stopa adoptarea de legi neconstituționale.
Inițiatorii unor proiecte de lege sau a unor demersuri care afectează negativ statul și poporul roman trebuie sancționați prin revocarea din functie (în cazul miniștrilor) sau determinați sa își dea demisia (in cazul parlamentarilor).
Nu putem ca la infinit noi, ca catateni, sa stam într-o permanenta stare de veghe și sa ne luptam ca cei care sunt aleși de noi și plătiți din banii noștri sa își exercite mandatul cu respectarea Constitutiei și urmărirea interesului național.
Asta întra în obligațiile lor, iar cine își incalca obligațiile, trebuie eliberat din funcție.
👍30
Referitor la legile justiției: in continuare, trebuie sa facem campanii de conștientizare a judecătorilor CCR cu privire la rolul pe care îl are CCR potrivit Constitutiei Romaniei (de garant al supremației Constituției) și ca trebuie sa își respecte obligațiile in acest sens.
Aceste campanii sunt necesare ca măsură preventiva, pentru a nu ne trezi cu surprize chiar din partea celor care au în atribuții sa vegheze la respectarea supremației Constituției României.
Aceste campanii sunt necesare ca măsură preventiva, pentru a nu ne trezi cu surprize chiar din partea celor care au în atribuții sa vegheze la respectarea supremației Constituției României.
👍26❤1
Bună, din nou, dragilor!
Diseară vom anunța un nou demers, vă rugăm țineți aproape...
Diseară vom anunța un nou demers, vă rugăm țineți aproape...
👍43
CETATENII ROMANIEI SOLICITA CCR SA ISI RESPECTE ROLUL DE GARANT AL SUPREMATIEI CONSTITUTIEI ROMANIEI
Sa strangem semnaturi sa ii aratam CCR-ului ce vrem noi, ca cetateni ai Romaniei.
Totodată, să îi reamintim și care a fost voința poporului român.
Semnați petiția!
https://www.petitieonline.com/cetatenii_romaniei_solicita_ccr_sa_isi_respecte_rolul_de_garant_al_suprematiei_constitutiei_romaniei#form
Sa strangem semnaturi sa ii aratam CCR-ului ce vrem noi, ca cetateni ai Romaniei.
Totodată, să îi reamintim și care a fost voința poporului român.
Semnați petiția!
https://www.petitieonline.com/cetatenii_romaniei_solicita_ccr_sa_isi_respecte_rolul_de_garant_al_suprematiei_constitutiei_romaniei#form
Petitieonline.com
Cetatenii Romaniei solicita CCR sa isi respecte rolul de garant al suprematiei Constitutiei Romaniei
Scrisoare deschisă către Curtea Constituțională a României
Subsemnatii semnatari ai prezentei, cetățeni ai României, solicităm Curții Constituționale a României să își respecte cu bună-credință rolul de garant al supremației Constituției României, prevăzut…
Subsemnatii semnatari ai prezentei, cetățeni ai României, solicităm Curții Constituționale a României să își respecte cu bună-credință rolul de garant al supremației Constituției României, prevăzut…
🥰12❤3👍3
P.S. - Daca nu vedeti emailul de confirmare in inbox, cautati in spam. Si nu uitati sa bifati chestiile alea cu "nu sunt robot", "am peste 16 ani" etc...
👍1
#Apărăm_Constituția 🇷🇴 pinned «CETATENII ROMANIEI SOLICITA CCR SA ISI RESPECTE ROLUL DE GARANT AL SUPREMATIEI CONSTITUTIEI ROMANIEI Sa strangem semnaturi sa ii aratam CCR-ului ce vrem noi, ca cetateni ai Romaniei. Totodată, să îi reamintim și care a fost voința poporului român. Semnați…»
CETATENII ROMANIEI SOLICITA CCR SA ISI RESPECTE ROLUL DE GARANT AL SUPREMATIEI CONSTITUTIEI ROMANIEI
Haideți sa strangem semnaturi sa ii aratam CCR-ului ce vrem noi, ca cetateni ai Romaniei.
Citiți, semnați, confirmați și dați mai departe!
https://www.petitieonline.com/cetatenii_romaniei_solicita_ccr_sa_isi_respecte_rolul_de_garant_al_suprematiei_constitutiei_romaniei#form
Haideți sa strangem semnaturi sa ii aratam CCR-ului ce vrem noi, ca cetateni ai Romaniei.
Citiți, semnați, confirmați și dați mai departe!
https://www.petitieonline.com/cetatenii_romaniei_solicita_ccr_sa_isi_respecte_rolul_de_garant_al_suprematiei_constitutiei_romaniei#form
👍14
Zece iepuri, n-ai niciunul...
#Apărăm_Constituția ? Sau facem diversiune pe teme secundare?
Haideți, că arde:
https://www.petitieonline.com/cetatenii_romaniei_solicita_ccr_sa_isi_respecte_rolul_de_garant_al_suprematiei_constitutiei_romaniei
#Apărăm_Constituția ? Sau facem diversiune pe teme secundare?
Haideți, că arde:
https://www.petitieonline.com/cetatenii_romaniei_solicita_ccr_sa_isi_respecte_rolul_de_garant_al_suprematiei_constitutiei_romaniei
👍10
Avocat Adrian Toni Neacsu, invitat să vb despre problematica legilor (in)justiției...
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02K2wWKSJYFuXYd2tNAGXsHWkCkUmRMRPyEAHUcQczcbLVmhS9ne73anxBRJ9guuD5l&id=100072075290376&sfnsn=mo
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid02K2wWKSJYFuXYd2tNAGXsHWkCkUmRMRPyEAHUcQczcbLVmhS9ne73anxBRJ9guuD5l&id=100072075290376&sfnsn=mo
Facebook
Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.
👍14
Va rugăm semnați și aveți grijă să #confirmati semnăturile. Completați câmpurile cerute (adresa de email, bifați căsuțele cu "am peste 16 ani", "Doresc/nu doresc sa apara semnatura" etc), verificați emailul de confirmare și confirmați (acesta poate veni uneori în spam, nu în inbox).
Avem peste 1500 de semnături neconfirmate! Vă rugăm #verificați!
Avem peste 1500 de semnături neconfirmate! Vă rugăm #verificați!
👍5❤2
S-a stabilit termenul pentru sesizările pe legile justiției
https://www.stiripesurse.ro/ccr-se-misca-rapid-s-a-stabilit-termenul-pentru-sesizarile-pe-legile-justitiei_2623460.html
https://www.stiripesurse.ro/ccr-se-misca-rapid-s-a-stabilit-termenul-pentru-sesizarile-pe-legile-justitiei_2623460.html
Stiri pe surse
CCR se mișcă rapid - S-a stabilit termenul pentru sesizările pe legile justiției
Curtea Constituțională a României a stabilit termen pentru miercuri, 9 noiembrie, în cazul celor șapte sesizări de neconstituționalitate în cazul...
👍20❤3👏2🙏1
Pentru a înțelege ce este cu prescripția speciala, deciziile CCR și ICCJ:
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=678684686842292&id=1484031871
Pentru cei care nu au cont de facebook, am incarcat video pe youtube pentru a putea sa il vizioneze:
https://youtu.be/naSFKd3XyJ0
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=678684686842292&id=1484031871
Pentru cei care nu au cont de facebook, am incarcat video pe youtube pentru a putea sa il vizioneze:
https://youtu.be/naSFKd3XyJ0
Facebook
Log in or sign up to view
See posts, photos and more on Facebook.
Că tot li s-a ordonat să scoată capul din nisip reziștilor năimiți pentru a induce în #eroare opinia publică (cu scopul de a lovi, fără temei cum veți vedea, în CCR...), sunt necesare câteva #clarificări care să arate exact cine sunt vinovații și cum, de fapt, acum CCR din nou se chinuie să scoată castanele din foc...
Aveți grijă cu manipularea usr, se folosesc de nume și de etichete pentru a deturna atenția de la problema reală, cu scopul ascuns de a lovi în Curtea Constituțională și ICCJ, iar prin asta urmărind de fapt să lovească în #Constituție. De ce? Cred că v-ați prins și singuri... Îi stă statulul globalist în gât. Îi urăm să se înece cu ea, la fel și șerpăraiei sorosiștilor!
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
să crape globalismul de ciudă...
Constantin
https://m.youtube.com/watch?v=naSFKd3XyJ0&feature=share
Aveți grijă cu manipularea usr, se folosesc de nume și de etichete pentru a deturna atenția de la problema reală, cu scopul ascuns de a lovi în Curtea Constituțională și ICCJ, iar prin asta urmărind de fapt să lovească în #Constituție. De ce? Cred că v-ați prins și singuri... Îi stă statulul globalist în gât. Îi urăm să se înece cu ea, la fel și șerpăraiei sorosiștilor!
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
să crape globalismul de ciudă...
Constantin
https://m.youtube.com/watch?v=naSFKd3XyJ0&feature=share
YouTube
Prescriptia speciala ce inseamna si cine este vinovat
Prescriptia speciala (dublarea perioadei in care o persoana care a savarsit o infractiune poate fi condamnata penal in mod definitiv) nu mai exista in legislatia Romaniei.
Asta nu ca urmare a deciziilor CCR sau ale ICCJ, care nu au facut altceva decat sa…
Asta nu ca urmare a deciziilor CCR sau ale ICCJ, care nu au facut altceva decat sa…
👏18👍1
Pe 9 noiembrie Curtea Constituțională decide dacă justiția noastră rămâne suverană și se mai supune Constituției sau nu.
Art. 4 alin 2 din chiar Tratatul UE spune următoarele:
" Uniunea respectă EGALITATEA statelor membre în raport cu tratatele, precum și IDENTITATEA LOR NAȚIONALĂ, INERENTA STRUCTURILOR LOR FUNDAMENTALE politice și CONSTITUȚIONALE (...)."
Vă rog pe toți sa ne fiți alături săptămâna aceasta celor ce încercăm să ne păstrăm justiția națională, suverană și responsabilă față de propriul popor.
Vom reveni cu detalii și noi demersuri, nu ne lăsăm!!!
Av Adrian Toni Neacșu
Art. 4 alin 2 din chiar Tratatul UE spune următoarele:
" Uniunea respectă EGALITATEA statelor membre în raport cu tratatele, precum și IDENTITATEA LOR NAȚIONALĂ, INERENTA STRUCTURILOR LOR FUNDAMENTALE politice și CONSTITUȚIONALE (...)."
Vă rog pe toți sa ne fiți alături săptămâna aceasta celor ce încercăm să ne păstrăm justiția națională, suverană și responsabilă față de propriul popor.
Vom reveni cu detalii și noi demersuri, nu ne lăsăm!!!
Av Adrian Toni Neacșu
👍53❤17🙏3
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Constituția are nevoie de tine!
Implică-te în #campania de conștientizare cu privire la rolul Constituției României, a #supremației sale și importanța deciziei pe care urmează să o pronunțe CCR pe 9 noiembrie 2022 în ceea ce privește obiecțiile de neconstituționalitate referitoare la legile justiției.
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
Implică-te în #campania de conștientizare cu privire la rolul Constituției României, a #supremației sale și importanța deciziei pe care urmează să o pronunțe CCR pe 9 noiembrie 2022 în ceea ce privește obiecțiile de neconstituționalitate referitoare la legile justiției.
#Apărăm_Constituția 🇷🇴
👍36
Salutări, oameni buni!
Sunteți de acord cu o "ședință" diseară, la orele 20:00, pe acest canal (practic deschidem videochat unde putem discuta)?
Dacă strângem 100 likeuri la această postare facem. Mno, hai, fie și numai 50 😁.
Avem lucruri de făcut 😏.
Pâna atunci, va rugăm popularizați pe facebook, whats app, telegram și tiktok clipul de mai sus. Pâna pe 9 nov nu vom avea liniște, să nu aibă nici ei atunci. Distribuiți!
Mulțumiri pentru implicare 🤗!
Ne vedem diseară?
Sunteți de acord cu o "ședință" diseară, la orele 20:00, pe acest canal (practic deschidem videochat unde putem discuta)?
Dacă strângem 100 likeuri la această postare facem. Mno, hai, fie și numai 50 😁.
Avem lucruri de făcut 😏.
Pâna atunci, va rugăm popularizați pe facebook, whats app, telegram și tiktok clipul de mai sus. Pâna pe 9 nov nu vom avea liniște, să nu aibă nici ei atunci. Distribuiți!
Mulțumiri pentru implicare 🤗!
Ne vedem diseară?
👍63
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Dna dr Oana Mihaela Secară ne explică imbatabil de ce este nevoie să ne implicăm să #Apărăm_Constituția 🇷🇴.
Puteți spune că nu are dreptate?
P.S. - ia și tu atitudine, fă-ți voia auzită. Realizează un scurt video (30 sec - 1 min), în care să-ți exprimi opinia și susținerea și... dă-ne un semn 🙂. Nu vă cerem doar să distribuiți, ci vă vom distribui și noi la rându-ne opinia. Să se audă pân' la CCR și și mai sus. Așa că, hai, că numai de sfială nu e vremea...
#Fii_Constituțional
Puteți spune că nu are dreptate?
P.S. - ia și tu atitudine, fă-ți voia auzită. Realizează un scurt video (30 sec - 1 min), în care să-ți exprimi opinia și susținerea și... dă-ne un semn 🙂. Nu vă cerem doar să distribuiți, ci vă vom distribui și noi la rându-ne opinia. Să se audă pân' la CCR și și mai sus. Așa că, hai, că numai de sfială nu e vremea...
#Fii_Constituțional
❤22👍14