#Apărăm_Constituția 🇷🇴
1.02K subscribers
185 photos
269 videos
28 files
237 links
actiuni pentru stoparea legilor neconstitutionale
Download Telegram
Arad a încheiat misiunea cu succes! Am depus Petiția, DEMISIA și Document de la Asociația Juriștilor! 🙏Am discutat cu ei, ne-au ascultat și ne-au mai invitat😂
👍219
Media is too big
VIEW IN TELEGRAM
Brașovul, ultima stație la UDMR. Chiar dacă nu au senator de Brașov, TOATE PARTIDELE trebuie să audă și să priceapă, pe orice cale, că noi ne #Apărăm_Constituția 🇷🇴!!!
👍21
Tot Brașovul. Din 15 am rămas nouă, acum pe final (la udmr). Grosul oricum a fost realizat deja. Nu uitați, NU CEDĂM! Lupta continuă...
Felicitări tuturor 🥰🇷🇴🤗!
👍282
#Astă_seară, la orele #20_00,
Anunțam o scurtă emisiune aici, pe acest canal, pentru #analiza zilei de azi și ce #avem de făcut mai departe.

Fruntea sus, #România 🇷🇴!
👍17
Forwarded from România face Declic
This media is not supported in your browser
VIEW IN TELEGRAM
Și noi și presa suntem pregătiți pentru venirea senatorilor.
👍36
Forwarded from #StareaDeLibertate
Adaugati senatorii in agenda telefonului Dvs, prin descarcarea fisierului de mai sus. Apoi cautati-i dupa cuvantul cheie "da" - setat de cel ce a creat lista. Si selectati cate 20 de numere odata pentru a le trimite SMS - testat pe Android (Samsung). Timpul se scurge...actionati până la h15, vă rugăm!
👍8
Joac-o p-asta. Dl Deputat Onut Atanasiu, Galati nu este ff suparat pe noi si a acceptat sa faca o poza. Reamintim ca in oct 2021 am avut o intalnire cu dlui si specialistii.
👍13
😁
ACUM e momentul în care avem doar RUGĂCIUNEA!

Se supune votului în aceste clipe, ce am putut face am făcut. Este momentul RUGĂCIUNII pentru România.

Și atât!

Fără like, comment, hai sa facem aia sau cealalalta. Genunchiul la rugăciune. Atat! Acum

Doamne miluiește!
🙏31👍4
Mulțumim din suflet tuturor participanților la mobilizarea de astăzi, pe orice cale s-a realizat ea! Nu uitați, indiferent de situație, din moment ce aveți conștiința împăcată veți putea trece peste orice.

Încă nu știm cum vom proceda în continuare, în mod sigur nu vom lăsa garda jos. De pierdut, cum spuneam, NU noi am pierdut, #ne_am_câștigat în primul rând față de noi înșine, ceea ce este mai de preț decât orice pe lumea aceasta.

Nu vă întristați, nici nu vă culcați pe o ureche 🙂, atât timp cât lucrăm cu cele drepte nimeni și nimic nu ne va putea birui.

#Fruntea_sus, dragilor,
Aveți de ce!

Felicitări!
👍555👏1🙏1
👍19🙏6
Aici gasiti deputatii neafiliati (grupul ”condus” de Orban): http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura2015.gp?idl=1&idg=0
Sariti pe ei (sunat, e-mailuri, dus la sedii etc) sa atace la CCR L612/2022.

Impreuna cu AUR ar putea sa stranga 50 semnaturi si sa atace la CCR.
Daca neafiliatii ataca impreuna cu USR legea la CCR, USR nu va ataca articolele care ne afecteaza pentru ca le-a votat si in comisii si in plen.
Cred că nu de educaţie civică avem nevoie noi românii, ci de "educaţie pentru reacţie civică".
Trebuie să învăţăm să anticipăm lehamitea, sila de a participa la demersuri civice minoritare, faptul că ne vom strânge laolaltă cu persoane care nu ne plac, ce e de făcut în acest caz, cum să ne organizăm astfel încât ca să avem o experienţă utilă şi chiar plăcută, cum să ne adresăm interlocutorului în funcţie de gradul/funcţia lui, care sunt scopurile unui demers civic (presiune mediatică, presiune birocratică, presiune juridică, presiune politică etc).
Trebuie înţelese foarte bine şi limitele acestui tip de participare, cât se poate totuşi obţine în mod realist, astfel încât să nu existe deziluzii şi dezangajare.
Dar dacă reuşim să explicăm şi să ne însuşim bine chestiunile astea şi ne formăm acest tip de expertiză colectivă, instrumentul reacţiei civice va avea mult mai multă greutate. Păreri?
👍24
Transmiteti celor "cu Romania pe tricou" ca data viitoare sa se alature demersurilor. Ce ne spun ei stim si noi deja, solidaritate in actiune ne mai trebuie.

Mai mult decat atat, din moment ce se lauda ca au prieteni multi dintre Senatori, sa faca un bine real si sa ii sune, in special pe cei din psd, pnl si udmr, pentru a le spune sa faca front comun pentru a intruni minimul de 25 de senatori necesari. Atat ar putea face si ei. Apoi mai discutam...

Multumim!

Constantin
👍16
S-a trezit o doamnă să ne reproșeze că pe Bacău mobilizarea ar fi fost slabă. Răspunsul nostru este următorul, ca să nu existe discuții și insinuări manipulatorii din nicio parte, nici măcar din prostie:

Dna I. V. , s-a anunțat mobilizare, ați avut o oră, o locație, petitiile și documentele necesare, restul a ținut de dvs, cei din Bacău. Punct. Nu știu ce a fost la Bacău, dar asta ar spune despre voi ce de acolo ceva, nu despre noi, dacă ar fi! Celelalte localități s-au descurcat bine, multe chiar exemplar. Poate chiar și Bacăul (deși transmisia nu au reușit-o) , nu avem de unde ști, afară de aparentul dvs reproș. Totul ține de implicarea DVS!

Acum, ati luat dvs legatura cu noi si v-am indrumat gresit? Ne întrebați ce este cu aceste Comitete Cetățenești Locale. Din CCL fac parte #liber, #informal, fără alte intenții decât struct civice, foarte multi si au facut și fac demersuri coordonat acolo unde este cazul. Dar CCL nu solicită cetățeanului să se înregimenteze neaparat în această asociere, repet, liberă și independentă, de cetățeni, ci să se alăture demersurilor necesare atunci când este cazul, pe chestiuni de importanță #majoră ale Țării într-un mod organizat. Liberi fiind, fiecare acționează ca atare, unii perfect, alții cum doresc ei. Tocmai asta este ideea, este o invitație, punem la dispoziție documentație (nu a noastră, noi suntem ca și dvs, simpli cetățeni. Colaborăm în schimb cu specialiștii societății civile, organizații etc), modalitățile de organizare, info, tot, iar restul ține de angajarea celorlalți. Noi suntem și în teren pe deasupra, voluntar (pt că și noi avem familii, copii, serviciu și toate cele...), ne facem partea. Dar nu putem să venim la fiecare dintre dvs acasă să vă tragem de mânecă. Cum spuneam, punem totul la dispoziție, singurul lucru care mai rămâne de făcut este angajarea dvs. Cu cat mai angajat, dar și armonios coordonat, cu atât mai mult cresc șansele.

Nu avem lider decât cauza. Și, funcție de caz, pe cei ce iau atitudine și trag semnale de alarmă pe varii subiecte de importanță națională. Azi poate fi unul, sau o organizație, ori o uniune conjuncturală de specialiști și/sau organizații civice, mâine alții. Funcție de provocare, unii sunt mai potriviți unei acțiuni, alții alteia, funcție de specific și maturitatea lor. Pe aceștia îi sprijinim când considerăm că e și de datoria noastră să ne implicăm. Și preferăm să o facem cu cap. Pe cât putem, căci cum arătam de la un punct încolo trebuie să apăreți și dvs în peisaj. Nu pricep, ce aveți dvs să ne reproșați nouă? Suntem deschiși tuturor, sprijinim (slujim) cauzei iar nu vreunui interes de grup ori de partid, colaborăm în acest interes cu cine este profesionist, nu ne facem autopropagandă (deși am fost permanent în luptă în acești peste doi ani. Cine ne cunoaște - și ne cunosc destui oameni serioși - poate da mărturie. Și suntem încă în luptă, precum se vede...), nu avem orgolii păguboase decât cel mult critici obiective, în interes constructiv. Nu suntem nici "sectari" civici, să ne înșel că am putea face rahatul bici de unii singuri. Știm multe despre mulți, vorbim puțin și doar ce este nevoie și ne străduim în primul rând SĂ FACEM, în comuniune și deschiși tuturor pt dialog constructiv, cum spuneam, slujind DOAR cauzei.

Ce avem noi înșine, nouă, de reproșat? O, da!!! #Ne_reproșăm că nu ne-am gândit mult mai din timp la formarea acestui tip de comitete libere și incontrolabile (știm noi de către cine) tocmai datorită caracterului lor. Exact pentru a fi pregătiți din timp să ne slujim țara în momente critice precum acestea. În rest, rămânem în continuare mici, simpli cetățeni.

micile Comitete Cetățenești Locale

P.S. - imi cer scuze față de coadminii acestei pagini, dnii avocați Elena Radu și Adrian Toni Neacșu, dar am considerat că este util să îndepărtez orice gând nelalocul său despre oamenii implicați în aceste demersuri, printre care mulți membri ai acestor mici comunități.

In rest, tot respectul pentru toti cei care au înțeles să se implice!
👍21
”Conform legii votate de Senat (camera decizională), magistrații nu mai au obligația de a respecta hotărîrile CCR. Constituția devine deci facultativă, ceea ce echivalează cu abolirea ei. În concluzie, România nu mai este un stat suveran.

În termeni caduci, asta se numește trădare (art. 394 CP) și se pedepsește cu închisoare de la 15 la 20 de ani.

Dar, cum toți trădătorii care au votat azi, în Senat, și săptămîna trecută, în Cameră, formează majoritatea parlamentară, adică Puterea, la un loc cu toată camarila de stat, dpdv legal nu are, momentan, cine să-i tragă la răspundere. Și fiindcă se află în relație de subordonare față de entități suprastatale ale căror ordine le-au executat întocmai și la timp, se simt și protejați față de eventuale repercusiuni de mai tîrziu, convinși fiind că nu contează decît cine numără voturile.

Singurul lucru pe care nu-l iau în calcul (nu știu de ce) e că aproape întotdeauna executanții fideli au ajuns sub roata istoriei aruncați cu scîrbă acolo fie de propriul popor, fie chiar de cei pe care i-au servit...”

Cătălin Mareş
👍34
👍6