Вадим Філашкін / Донецька ОДА (ОВА)
Росія вбиває цивільних!
За 15 серпня росіяни вбили 3 жителів Донеччини: 2 у Верхньокам'янському і 1 у Миколаївці.
Ще 5 людей в області за добу дістали поранення.
Загальна кількість жертв росіян на Донеччині подана без урахування Маріуполя та Волновахи.
__
Russia kills civilians!
On 15 August, the number of the victims of the Russians in Donetsk oblast increased by 3 killed, 5 injured.
Total number of victims of Russia in Donetsk oblast doesn't include killed and injured in Mariupol and Volnovakha.
#StopRussia
#RussiaKillsCivilians
🤬
13
😢
6
👍
1